• adının turist bakıcılığı olarak değiştirilmesini önerdiğimiz meslek gibi bir şey.
    (bkz: profesyonel turist rehberliği)
  • zevkli bir meslek gibi görünmesine rağmen aslında çok yorucu ve zaman zaman da çok sıkıcı olan meslektir. öncelikle geceniz gündüzünüz olmuyor malesef. bu mesleği icra ederken bir aile kurmak gerçekten çok zor bir hal alıyor.

insanlarla uğraşmak gerçekten de çok zor. türlü türlü insanlarla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz bu da bir zaman sonra çok can sıkıcı oluyor. örneğin; turistlerden biri ( kendisi türk) başlıyor konuşmaya, yok efendim paris'teydim geçen hafta harika bir atmosferi var, hele hele ispanya, madrid sokaklarına bayılıyorum. benim kocam ticaret ile uğraştığından sürekli geziyoruz eşimle. allah'a şükür para sıkıntımız hiç olmadı bıla bıla bıla .....

evet ablamızın kendini övme faslı biteli daha 5 dakika geçmeden;

evvet, şimdi yemek zamanı, 5 adet çi börek, bir adet ayran ya da kola, salata ve tatlı 10 tl. umarım memnun kalırsınız zira eskişehir'in en leziz ve nezih lokantalarından birine girmek üzereyiz.

hoopppp, kendini öve öve bitiremeyen ablamız bağırıyor arkalardan;

-yaa arkadaşlar sizce de pahalı değil mi bu yemek için, ben alternatif olarak başka bir yerde yemek istiyorum.

yukarıda anlattığım olay gibi binlercesine maruz kalabiliyorsunuz.

not: ee tabi güzel tarafları da var bu mesleğin ama dediğim gibi bazen çok can sıkıcı olabiliyor.
  • zor bir meslektir, hele gezdirdiğiniz şehri henüz özümseyemediyseniz psikopat turist soruları üzerinize geldikçe gelir.
  • sonunda meslek yasası komisyonuna girmiştir.
  • her meslek gibi disardan lay lay lom ve havadan para kazanilidigi dusunulen istir. aslinda yeri geldi garsonluk, yeri geldi cobanlik yapip suruyu idare etmeniz gerekir. alinan rakamlar da cok fazla degildir. cogu zaman gun kurtarilir.

asil amac satis oldugu icin acenta ve rakiplerin baskisi had safhadadir.

hic umulmadik anda super bir satis da yapabilir ki musteri alasi varsa alir rehberin fonksiyonu devede kulaktir, mutlaka satis olur diye umulan anlarda hic bir satis da olmayabilir.

uzun donemde cok baska alternatif yoksa, kazanc da tatmin ediyorsa, is mutlulugu da varsa yapilabilir ama ... handikaplari da vardir.

duzenli bir aile hayati sehir disi yapilan turlar yuzunden olmaz. vs.

hedefleri yuksek kisileri tatmin etmez, hele bir de zor girilen okullardan mezun olmussaniz belli bir donem yaparsiniz ...
    ya da tanri dusurmustur ...
  • zor bir meslektir. yapabileceğiniz en iyi şey turistlerin dikkatini çekebilmek ve onlara gördükleri yerleri tam anlamıyla ifade edebilmektir. ülkemizde çok fazla kazanılmasa da dış ülkelerde maaşı iyi olan bir meslektir.
  • anadolu'da icra edildiğinde mensuplarını zevkten dört köşe edebilecek potansiyele sahip meslek. tarihse tarih, mitolojiyse mitoloji, dinse din, doğaysa doğa... şu kpds'yi bi halletsem piyasayı öttürcem ama 70 alabilemirem. henüz...
  • bugun bakanlık tarafından yeni yönetmeliği yayınlanmıştır.
  • rehberliğe yeni başvurma aşamasında oldukça can sıkan meslek. kokart nedir? nasıl çıkartılır? bunu bilen yok. ayrıca ruhsatname diye birşey mevcut. bunun için tureb/iro'ya da gidilir fakat sadece telefon numarası vermekle yetinirler. aranan yerin ankara olmasıyla birlikte akabinde size başka bir numarayla başka bir yere yönlendirilirsiniz. yönlendiğiniz yer ise enerji bakanlığıdır. sinirlenirsiniz.

not: alınana kadar detayla olarak aşamalı aşamalı olarak buraya bilgi düşmek borç sayılmıştır artık.
  • turist gezdirirkenki havaları yenilesi insanlar.
    sanki dünyayı kurtarıyor adamlar.
    ama meşakkatli iş, biliyorum yakından.
    *