şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: tioy)
  • turkiye'de okunacak en son bolum.emeginizin karsiligini asla alamayacaginiz bir sektor
  • deude geçen yıla kadar ingilizce-fransızca hazırlıklarla birlikte 6 yıllık olan, şimdilerde ise fransızca hazırlığın yök tarafından kaldırılmasıyla öğrenim süresinin 5 yıla indiği, derslerin tınaztepe kampüsünde ve ingilizce yapıldığı zevkli, tercih edilebilir bölüm.
  • deu'da önce fen-edebiyat fakültesi bünyesinde yer almış sonradan işletme fakültesine bağlanmış olan bölüm.
  • insanı tımarhaneye sokacak kadar gereksiz ve sinir bozucu derslerin olduğu bölüm.
  • mühendise diplomalı elektrikçi, diplomalı tamirci, doktora belgeli kasap adını veren zihniyete, kuşağa ters gelen bölüm
  • birkaç gün önce girdiğimi öğrendiğim, ancak sözlükte hakkında fazla bi bilgi bulamadığım, umarım iyi olacak olan bölüm...
  • (bkz: turizmci)
  • dokuz eylül üniversitesi ingilizce işletme fakültesi bünyesinde bulunan bir bölümdür. 1991 yılında ilk öğrencilerini almıştır. o zaman yabancı dil puanına göre öğrenci kabul eden bölüm 1999 yılından sonra eşit ağırlıklı puana dönmüştür.öğrenciler ister fransızca ister ingilizceden sınava girer , hazırlık sınıfını ise hangi dilde yetersiz ise o dilde tamamlardı.bölüm 2002-2003 öğretim yılına kadar türkiye'deki üniversiteler arasında mesleki derslerin ingilizce ve fransızca olarak verildiği tek turizm işletmeciliği bölümü olma özelliğine sahipti. nedendir bilinmez* fransızca hazırlık sınıfı kaldırılmış ve yalnızca ingilizce dilinde öğretim yapan bölüm durumuna gelmiştir. bunun yanı sıra, bölüm öğ rencilerine izmir italyan konsolosluğunun desteği ile seçmeli olarak italyanca dil dersleri de verilmektedir.bölümün, fransa'daki savoie üniversitesi, abd'deki virginia politeknik enstitüsü ve eyalet üniversitesi ve hollanda'daki nhtv turizm enstitüsü ile işbirliği anlaşmaları vardır ve bu anlaşmalar çerçevesinde ilgili üniversitelerin turizm bölümleri ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirilmektedir. bu anlaşmalar kapsamında son sınıf öğrencilerinin fransa'da, 3. sınıf öğrencilerinin de hollanda'da 1 yıl eğitim görmesi mümkün olmaktadır. mezunlarına turizm, havacılık,bankacılık, lojistik ve ulaştırma, reklamcılık, edebiyat çevirmenliği gibi çeşitli sektörlerde rastlamak mümkündür.
  • her anlamda gelecek vaadeden bir sektör için vasıflı eleman yetiştiren bir bölümdür. hatta mühendislik ya da tıp alanından yeni mezun olan kişilerden daha fazla para kazanmanız dahi olasıdır. kendisini iyi yetiştiren bir mezun istanbul da sultanahmet piyasasında ayda 1-2 milyar parayı rahatlıkla resepsiyonistlik ve hatta bellboy luk yaparak kazanabilir. bu rakam da bir çok diğer bölümle karşılaştırıldığında gayet iyi bir rakamdır. eğer işinizde kendinizi geliştirmiş bir insansanız resepsiyonist olarak başladığınız bir işte dahi ayda 4-5 milyara varan paralar kazanmak olasıdır. yoğun tempoda çalışabilecek, sabırlı ve düzenli yaşam istemeyen kişiler için gayet iyi bir bölümdür.