şükela:  tümü | bugün soru sor
 • masalarin arkasindan insanin kanini emecek gibi bakanlarin oturdugu bir is ortami. guler yuzlu sicak imajli. (bkz: tui) (bkz: hastasiyim)
 • ulke ekonomisine oldukca yuklu miktarda doviz girdisi saglayan, dunya capinda cok ciddi bir potansiyele sahip ulkemizde dogru adimlarin atilamamasi nedeni ile hakettigi yere gelememis ve kolay kolay da gelemeyecek olan bahtsız sektor.
 • her yıl akın akın binlerce onbinlerce turisti yurdumuza döviz girdisi* olarak kazandırmaya uğraşan dal.
 • ülke ekonomisinin en hassas sektörüdür turizm. binbir dil döker, turistleri memleketin güzellikleriyle basbasa kalabilmeleri icin ikna eder, bakin kardesim türkiye hem ucuz, hem güzel ne yapacaksin simdi ispanya'da, bir sise suya zaten 4 avro vereceksin, git yap tatilini pasa pasa diyerek yolu yaprasiniz, imzayi alirisiniz. bir oh dedikten iki gün sonra deprem olur. ertesi gün düser yolcu, eee simdi türkiye'de deprem oldu ben ne yapsam? turizmci sabirli insandir, yilmaz, pes etmez, calismaya devam eder. korkmayin, o zaten büyük dalgaydi, bir daha ayni siddette vurmaz, gidin yapin tatilinizi kardesim. bir seneyi depremle atlattik mi, sezonu gene kapattik mi, hop ertesi sezon baslangicinda bombalar surada burada patlamaya baslar. turist gelir, antalya'da bodrum'da bomba patlayacakmis, ben ne yapsam? bild gibi gaz gazeteler de durumu birinci sayfadan koca koca fotograflarla duyurunca, bu yilki kusadasi vakasinda oldugu gibi, iptal üzerine iptal ile sezon kapatilir. ha neydi simdi bana bunlari yazdiran, az önce yolu düstü bir hanimefendinin de, türkiye'de kus gribi varmis, gitmeli miymis? cevabi da kendisi veriyor, tehlikeli olsaydi ucuslar yasaklanirdi zaten diye.
  turizm sektörünün belkemigi ülkenin baris icerisinde olmasidir, güvendir. turizm lüks maldir, talep esnekligi yüksektir efendim, bence sadece talep esnekligi degil güven esnekligi de yüksektir. ülkenin istikrarina olan güvende en kücük bir oynama oldugunda en önemli gelir kalemlerinden biri kaybedilir. turizm sorumluluk isidir, benim tarihi mekanlarim var gidip gezdireyim, o arada da sahte taslardan yapilmis bibloyu kakalarim mantigiyla bu is yürümez, yürümüyor da. türkiye'nin dünya ile rekabet edebilecek ender sektörlerinden biridir turizm, ancak farkina varilmamaktadir. otellerde calisan garsonlar yabanci kadinlarla evlenmek pahasina 3 kurusa calismakta, yukaridaki zincir sahipleri tarafindan sömürülmektedirler. bu gariban genclerin cogu isin profesyonel egitiminden yoksun olduklarindan iyi hizmet icin gereken niteliklere sahip degillerdir. niteliksizlik hem iletisim eksikligine neden olmakta hem de hizmetin verimini düsürmektedir. bunlar bir yana da hala en büyük sorun turizmin bir hizmet sektörü oldugunun, yani gelen turiste hizmet edildigi takdirde gelir elde edilebileceginin kavranmis olmamasidir kanimca. turistin gelip kuma yatabilecegi 10 yildizli oteller türkiye'nin turizm potansiyelini ortaya cikartmaya yetmiyor, onlarla sadece ülke pazarlaniyor. esas hedef olan devamli müsteri kazanmaya, kalp kazanmaya da gözünü para hirsi bürümüs vahsi kapitalist mantikla ulasilmiyor. yani, önce sen kendi topragina saygi duy ki, baskasi da gelsin sana saygi duysun!
 • inşaat sektörünün dalaylamasıdır.
 • ülke baris icinde, güvenli, her sey tikirinda derken kus gribi vakalariyla bu sezonu da hüsranla acan sektör. bu kadar sanssiz bir ülke olur mu?
 • turizm sektöründe doğrudan ve dolaylı olarak toplam 3 milyonu aşkın kişi istihdam edildiği düşünülürse turizm sektörünün ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. türkiye'de işsiz nüfusun 2.8 milyon kişi olduğu düşünürseniz, turizm sektörünün sıkıntıya girmesi durumunda rahatlıkla işsizlik oranlarının ikiye katlanacağını görebilirsiniz.

  karşılaştırmak için söyleyeyim, anlı şanlı bankacılık sektöründe hepi topu 150 bin kişi çalıştığını düşünürseniz, 3 milyon kişinin ne demek olduğunu anlarsınız. 20 tane bankacılık sektörü ancak bir turizm sektörü etmekte. aynı şey sanayi sektörü içinde geçerli. sanayi sektöründe bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti yaklaşık 80.000 $'ı buluyor. 3 milyon kişiye sanayi sektöründe istihdam yaratmak için tam 240 milyar $ yatırım yapmanız gerek !

  üstelik turizm istihdamı giderek artmakta, 1993 yılında sadece 1.6 milyon kişi istihdam edilirken bugün 3 milyon gibi sayılara gelmişiz. özellikle de istanbul gibi şehirlerin de turizm sektörüne dahil olması ile birlikte, 2010'lu yıllarda rahatlıkla 5 milyon kişiyi turizm sektöründe istihdam edebiliriz diye düşünüyorum. tabii, galataport ve haydarpaşa projesi gibi projelere canhıraş bir şekilde karşı çıkan tiplerden fırsat bulunursa inşallah...

  2001 krizi ertesinde, yüksek istihdam sağlayan tarım ve tekstil sektörleri büyük zarar gördüğünden işsizlik patlamış, buna mukabil suç oranları da artmıştı. bu yüzden türkiye'de en son isteyeceğimiz şey turizm sektörünün zarar görmesidir. zira, turizm sektörü de giderse, büyükşehirlerde değil sokağa çıkamaz olmak, evinizde bile güvenle oturamazsınız ona göre.
 • ayni gün patlayan 3 bomba sonrasi sektördeki kücük bir acentanin hali:
  turist 1;
  - biz kesin gidecegiz ama (antalya'ya), acaba alisverise falan gitsek mi, yoksa otelde mi kalsak?
  - (ic ses: ben nereden bileyim!!...) gidin, sakin sakin tatilinizi yapin, önlemler aliniyor, merak etmeyin.
  turist 2;
  - benim kizim antalya'da erkek arkadasiyla tatil yapiyor, ulasamiyorum, durum nedir?
  - korkmayin, kizinizin muhtemelen olaylardan haberi yoktur.
  turist 3;
  - bizim bir hafta vaktimiz var, hirvatistan, bulgaristan falan düsünüyoruz. siz ne öneririsiniz?
  - türkiye düsünür müsünüz?
  - hi!!?!!
  turist 4;
  - akrabalar inzekum (incekum) tarafindalar, burasi antalya'ya yakin mi, tehlikeli mi orada kalmak?
  - (ic ses: yeter be!!!) incekum uzakta kaliyor, merak etmeyin siz, sehir merkezinin yakininda degil.
  3 kücük bombanin sektörü nasil bombaladgina dair örnek olusturur mu bu yazilanlar bilmiyorum ancak ic güvenlik , can güvenligi ve baris saglanmadikca ekmek yenmesinin cok zor oldugu sektör.
 • (bkz: #29264874)
 • 2013 senesinin pek parlak geçmeyeceğini şimdiden garantilemiş sektördür.

  yerli turiste fiyat indirimleri ile belki kıpırdanma yaşanabilir ama yabancı turistler gezi olayları nedeniyle rezervasyonlarını iptal ettiriyorlar. türk ekonomisi için bu kadar önemli bir sektörün çöküşü şüphesiz genel ekonomiyi de etkileyecektir.

  bu çöküşün nedeni ise başbakan'ın uzlaşmaz tavrı ve yaklaşık bir aydır ülkenin istikrarını sağlayamaması. her sektörde her meydanda protestolar ve orantısız polis gücü kullanımı. bunlar çok çok önceden bu kadar büyümemişken çözülebilirdi.

  asıl tehlike bu ekonomik çöküşün nedeninin üç beş çapulcu diye tanımlanan bizlere kalması. bunlar yüzünden oldu deneceğine adım gibi eminim. hedef tahtasına hükümetin inadı ve sert tavrı değil bizim hak ve özgürlük arayışımız oturtulmaya çalışılacaktır.