• (bkz: #84963625)
  • orduların önünde giden.
  • boyunduruk altına girmemek için gerektiğinde mekan değiştiren millet tanımıdır. vahşi kurtlara benzetilmesi bu sebeptendir. zira vahşi kurtlar evcilleştirilemez, emir verilemez bir mekana kapatıldığında elinden geleni yapar, hiç bir şey gelmiyorsa kendi kendini boğar.
  • "tanrının devlet güneşini türk burçlarından doğurmuş olduğunu ve türklerin ülkesi üzerinde göklerin bütün dairelerini döndürmüş olduğunu gördüm. tanrı onlara türk adını verdi. ve yer yüzüne hakim kıldı. cihan imparatorları türk ırkından çıktı. dünya milletlerinin yuları türklerin eline verildi. türkler tanrı tarafından bütün kavimlere üstün kılındı. haktan ayrılmayan türkler,tanrı tarafından hak üzerine kuvvetlendirildi. türkler ile birlikte olan kavimler aziz oldu. böyle kavimler türkler tarafından her arzularına eriştirildi. türkler, himayelerine aldıkları milletleri kötülerin şerrinden korudular. cihan hakimi olan türklere herkes muhtaçtır, onlara derdini dinletmek, bu suretle her türlü arzuya nail olabilmek için türkçe öğrenmek gerekir."

kaşgarlı mahmut
  • yolun sağından gitmesi gerektiğini anlaması için "cüzdan bulursun" vaadine ihtiyaç duyan insan.
  • türkiyede yaşayanları boş beleş insanlardır. hayatı zerre kadar sorguladıklarını düşünmüyorum. fikirlerini tartmazlar, farklı düşünen insanları anlamaya çalışmazlar. ot gelip ot giderler.
  • olmak için sadece müslüman olmak yetmez, kafirle çatışmayı da göze almak gerekir.
  • türk ; kâfirlere karşı çıkabilen müslümanlara denir.
  • uzun zamandır düşünüyorum türk olmak nasıl tanımlanır diye. kendimce bir tanım yapayım. bana göre türk olmak, kendini türk olarak hissetmek ve diğer kendini türk olarak hissedenlerin de düşünce yapılarını anlayabilmektir. ırkla falan bir alakası yok. ama akıcı bir türkçeye sahip olmak, biraz türkiye tarihinden haberdar olmak, sevdiğin birkaç türk yemeğinin olması, türkiye’de olan bulunmayı sevdiğin birkaç yer olması, ev de olabilir, gibi şeyler şart. kısaca türkiye’de yaşamış ve türkiye’de sevdiği birkaç şey olan herkes türk bana göre. alex de souza dese ki ben türk’üm, tamam yani bana göre. bence insan türk ne demek ilk olarak yurt dışına çıkınca anlıyor. etrafındaki tek türk sen olunca, uzun süre memleketinden kimseyi görmeyince, sonra bir gün birinden türkçe bir cümle duyunca hissettiğin şeydir türklük.
hesabın var mı? giriş yap