1. 64 il, 236 ilçe özelinde yaptığım saha araştırmasının konusu. yıllara dayanan araştırmalarımın sonuçlarını açıklıyorum:

1. peribacası: ürgüp göreme tarafına uğranılmasa bile mutlaka bulunur.

2. balık tutan çinli/japon/koreli köylü dede: bir klasik. porselen olanlarının oltası altın suyuna batırılmış ipten yapılır genelde. o kafasındaki capon/cin/kore şapkası ve yüzündeki huzur doluyum ifadesi de cabası.

3. boynunda welcome yazan kahverengi köpek: tam bir estetik skandalı.

4. saksofon çalan zenci çocuk: gazeteye sarılıp eve getirdikten sonra o kadar mükemmel olmadığı farkedilir. kabus gibi. posta gazetesi ekonomi sayfasının içinden çıkan bir şey ne kadar güzel olabiilir ki zaten? valla çok korkunç.

not: bu yoğun araştırmalarda çalışmalarıyla bana ilham veren, yardımcı olan ve daha sonra lir çalan melek şeklinde porselen biblo işine giren zumdurbeyan'a teşekkür ediyorum.
  2. bu klişelerden en azından birini bulundurmayan ev türk evi değildir.
  3. özellikle saksafon çalan zenci çocuk biblosu benim için inanılmaz önemli bir figürdür. etrafta bolca varken o sevimliliğin, tatlılığın değerini bilemedim dostlar. şimdiyse hiç bir yerde yok, bulamıyorum, her yere bakıyorum belki bulurum diye, saçma sapan ''daisy hediyelik eşya ve takı dükkanı'' isimli yerleri geziyorum ama, yok yok yok dostlar yok. ağlıyorum sesimi duyan yok dostlar. bazı şeylerin değeri kaybedilince anlaşılırmış ya. işte öyle bir şey.

sebebim oldun saksofon çalan zenci çocuk, sensiz eksiğim ben saksofon çalan zenci çocuk.

benden sana gelsn saksofon çalan zenci çocuk:

http://www.youtube.com/watch?v=le5l4afv56q
  4. *karşılıklı dua eden (ki bunlar bence japon ve meditasyon yapıyo) ve duvara çapraz asılan kızlı erkekli sabi sübyan betimlemeleri.

*allah'ın çatal-kaşığı olduğunu düşündüğümüz devasa tırmık-kürek ikilisi (bence en korkuncu)

*türk kadınının modern hayata geçişinin ilk el işi temsili olan yine duvara asılık çiçekli şapka (biblodan saylanmalı)

*dikey konulan küçük tabaklar.(ayakları ile)

*kıbrıstan gelen herhangi bi şey.
  5. yanlış olan araştırma ya da biz türk değiliz anasını satayım. bizdeki sıralama şöyle:

1. tamtam çalan diz çökmüş kabile kızı:gerçekten kim bulmuş nerden aklına gelmiş bu ürkütücü bibloyu bulmak bi türlü anlayamadım,üstelik eve gelen çocukların psikolojisi için oldukça zararlı.

2. böyle fillerin hortumnarıynan sarmaş dolaş olduğu ahşap biblo: evdekilerin bilinçaltını,seks hayatını sorgulattı,nasıl bir evdeyim amk anlayamadım.

3. elinde içki kadehi yanında fıçısı,kabasakal kaptan amca: içkiyi duyunca tüyleri diken diken olan ev ahalisi yine yapmış yapacağını,herkes ya ironinin dibine vuruyor ya da hakkaten sorunluyuz.

kısacası bizde durum böyle sevgili sözlük bence siz inanmayın böyle araştırmalara,evinizden de bibloyu eksik edin.
  6. söz konusu aile antakyalı hristiyan bir aile ise biblodan ziyade ikonalar bulunur evlerde.
  7. siyasi görüşlere göre evlerde rastlanan biblolar ise şu şekildedir:

söz konusu aile ülkücü ise muhtemelen bu evde uluyan bozkurt biblosu bulunur. bu aileler genellikle iç anadolu kesimlerinde görülür.

söz konusu aile ulusalcı ise o evdeki atatürk biblosudur. bunlara yurdumumuzun sahil şeridinde rastlamak mümkündür.

eğer söz konusu aile dinci ise o evde biblo yasaktır. bunlara yurdun dört yanında sıklıkla rastlanır... puta mı tapcan kitapsız atayist, ucube seni.

türk aile evinde en çok rastlanan biblolar hakkında bilgi verin