şükela:  tümü | bugün
 • türk akademisi siyasi sosyal stratejik araştırmalar vakfı'nın kısa adı. nam-ı diğer tasav
  "dünyayı türkçe okuyan ve sadece millî vicdanın sesi olan türk düşünce ve bilim insanlarının bir araya gelmesi ile oluşturulan kurumsal bir yapı" olduklarını iddia ediyorlar.
  başarılı ve profesyonel çalışmalar yapıyorlar. araştırmacı, akademisyen, uzman, siyasetçi ve karar alıcılara yönelik faaliyet gösteriyorlar. milliyetçi hareket partisi ile yakın ilişkilere sahipler. iktisadi konularda mhp'nin think-thank'i olarak tanımlayabiliriz.
  internet sitesi: http://www.turkakademisi.org.tr/

  ekleme: ankara 19. asliye hukuk mahkemesi'nin kararıyla 150 bin tl malvarlığıyla kurulmuş. bahçeli'nin think-thank'i diye basına haberler çıkmış zaten.
 • nice dinciyi doçent yapacak paçavralar buralarda yayınlanacaktır inşallah.
 • türkiye, kazakistan, azerbaycan, kırgızistan, özbekistan, türkmenistan ile başka devletlerdeki türk topluluklarının ortak kültürel değerlerini ve bu değerlerin temelindeki türkçenin bilimsel açıdan uluslararası düzeyde incelenmesine ve ortak kültür politikaları oluşturulmasına katkıda bulunmak üzere kurulan bir merkez.

  23 ağustos 2012 tarihinde bişkek’te imzalanan “türk akademisinin kuruluşuna dair anlaşma” ile kurulmasına karar verilmiş.

  bahse konu anlaşma ise 2 mayıs 2014 tarihli resmi gazete'de yayımlanmış.

  türk medeniyet havzasındaki kültürel canlanmayı hedefleyen türk kültür ve tarihinin daha kapsamlı araştırılmasını amaçlayan merkez bakalım ne gibi çalışmalar yapacak.

  ilerleyen süreçte ismi nedenile tasav'la karıştırılır baya galiba.
 • astana, kazakistan merkezli ve azerbaycan, kazakistan, kırgızistan ve türkiye arası imzalanan 23 ağustos 2012 tarihli bir milletlerarası andlaşma ile kurulmuş olan, türki diller, etnografya ve kültür çalışmaları icra etmek amaçlı milletler arası akademik yapılanma. kurucu andlaşma 2 mayıs 2014'te tbmm'de onaylanmış olup, 5 haziran 2014 tarihli resmi gazete'de onaya dair bakanlar kurulu kararı yayınlanmıştır.

  bu vesileyle kuruluş aşamaları tamamlanmış olup, teşkilatlanma başlayacaktır.
 • ilk "türk barometresi" çalışmasını gerçekleştiren kuruluş. bu çalışmanın amacı türk devletleri vatandaşlarının türk konseyi tarafından yürütülen entegrasyon süreçleriyle ilgili sosyal reaksiyonlarını, ekonomik ve kültürel açılardan düşüncelerini araştırmak, türk devletlerinin temel sosyal ve ekonomik göstergelerini ölçmek ve halklar arasındaki işbirliği için uygun kesişme noktalarını tespit ederek değerlendirmektir.

  detaylar hakkında doç. dr. kürşad zorlu ve hürriyet yazarı yalçın bayer'in şu yazılarına bakınız:

  türkbarometre'de birinci çıkan türk

  türk dünyasında atatürk sevgisi

  4000 yıllık "atalar mirası"