şükela:  tümü | bugün
 • yeri devlet sirri gibi gizli tutulan, bu yil istanbulda kurulup almanca egitim verecek olan üniversite.

  edit: henüz acilmamis.
 • berlin'de 30 mayıs 2008'de imzalanan bir anlaşmaya göre türkiye'de bir türk-alman üniversitesi kurulmasına karar verilmiştir. türkye'den yetkili kurum yök, almanya'dan ise daad olacak.
  karar verenler: alman dışişleri bakanı frank-walter steinmeier, türk dışişleri bakanı ali babacan ve alman eğitim ve bilim bakanı dr. annette schavan
  programlar bir tür joint degree programı olacak. hem bu üniversiteden hem de almanya'daki partner üniversiteden diploma alacak mezunlar. eğitim almanca ağırlıklı olmak üzere türkçe ve gerek duyulursa ingilizce dillerinde yapılacak. yabancı dilin almanca olduğu liselerimize bir kontenjan ayrılması düşünülüyor(bölüm kontenjanının 50% si kadar).
 • son günlerde duyduğum en güzel haberdir.yok yöges çıkacak, yok katsayı değişecek şeklindeki söylentilerden dolayı bunalıma girmiş bünyeme ilaç gibi gelmiştir.eğer yöges zırıltısı çıkarsa ben buraya gidiyorum arkadaş!
 • %50 kontenjanini fransizca ogrenim veren liselerin son sinif ogrencilerinin girebildigi ic sinav ile dolduran fransiz muadili icin (bkz: galatasaray universitesi)
 • 2010 da alacatı'da açılması planlanan, çalışmalarına;
  eski türk araştırmaları merkezinin müdürü, faruk sen in liderlik ettiği eğitim kurumu. *
 • istanbul'da 2009/2010 öğretim yılının güz yarıyılında faaliyete başlayacağı söylenen türk-alman ortaklı üniversite. yeri konusunda nedense bazı haber kaynaklarında çeşme- alaçatı'nın adı geçmektedir*.

  [ türkiye’de bir türk-alman üniversitesinin (taü) kurulmasına dair anlaşmanın ilk temelleri 06.12.2007 tarihinde atılmış ve 30.05.2008 tarihinde berlin'de federal almanya dışişleri bakanı steinmeier, federal bakan schavan ve türkiye cumhuriyeti dışişleri bakanı babacan tarafından imzalanmıştı. ]

  hukuk fakültesi, fen fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi, mühendislik fakültesi ile kültür ve sosyal bilimler fakültesi olarak açılacak fakültelere bagli bölümlerin ve öğretim programlarının neler olacağı henüz netlik kazanmamıştır. ağırlıklı olarak almanca dilinde eğitim verecek üniversitenin mezuniyet derecelerinin lisans (ba), yüksek lisans-master (ma) ve doktora (phd) düzeyinde olması kararlaştırılmıştır.

  [ üniversitenin hedef grubu, özellikle türkiye'de almanca eğitim veren ya da almanca ders programları uygulayan liselerden mezun türk öğrenciler ile almanya'daki liselerden (gymnasium) mezun türk (asıllı) ve alman öğrencilerdir. ] çeşitli öğrenci değişim programlarını da (erasmus, socrates, daad) bünyesinde bulunduracak üniversite öncelikle iki ülke arasında ve diğer ülkelerde egitim alma fırsatını sunacak ve bunu burslarla da destekleyecektir.

  [ yaklaşık 5 bin öğrenci kapasiteli olacağı vurgulanan üniversitenin türk ve alman ekonomisiyle işbirliği de hedefler arasındadır. üniversitenin arsasını ve binalarının yanı sıra işletme giderlerini de türkiye karşılayacak. almanya ise öğretim elemanları göndererek, bursları finanse ederek ve bir dil merkezi kurarak üniversite’nin yapısına katkıda bulunacaktır. ]

  [ projenin alman tarafında özellikle eski federal parlamento başkanı prof. dr. rita süssmuth ve alman akademik değişim servisi'nin (daad) bu çalışmalarda yoğun biçimde yer aldığı kaydedildi. açıklamada ayrıca başbakan recep tayyip erdoğan ve almanya başbakanı angela merkel'in de projeye destek sözü verdiği ayrıca vurgulanmıştır. ]

  alıntı yapılan kaynaklar:

  (bkz: http://www.magazine-deutschland.de/…ne-grenzen.html)
  (bkz: http://www.ankara.diplo.de/…e__d__tur__uni/eri.html)
 • istanbul kalkınma ajansı'nın aktif olarak faaliyetlerine başlamaması nedenyle, izmir kalkınma ajansı tarafından ilgilenilen konudur. bu sebeple de çeşme- alaçatı'da kurulma olasılığı şimdilik daha kuvvetli. ancak dediğim gibi iska'nın henüz el atmaması nedeniyle izka kapabilmiştir bu üniversiteyi. yoksa bize hayatta bırakmazlardı bu işi.
 • (bkz: silivri)
  (bkz: alacati)
 • 19 ekim 2010 tarihli süddeutsche zeitung'un konuyla ilgili haberi:

  --türk-alman üniversitesi--

  dünyanın başka üniversitelerinde de olduğu gibi türkiye'deki üniversitelerde ingilizce tercih ediliyor. bu bağlamda almanca, -türkiye'deki birçok lise almanca eğitim vermesine rağmen- önemli bir rol oynamıyor. bu durum bundan sonra artık değişecek. istanbul'un beykoz ilçesinde bir türk-alman üniversitesi kurulacak. federal almanya cumhurbaşkanı christian wulff ve türkiye cumhurbaşkanı abdullah gül cuma günü üniversitenin temelini atacak.

  federal devlet bakanı cornelia pieper, söz konusu üniversitenin almanya'nın yurt dışındaki en büyük üniversitesi olacağı öngörüsünde bulundu. türkiye, üniversite için arazi temin edip bina inşa ederken federal almanya müfredatı hazırlayıp alman öğretim elemanı gönderecek.

  türk-alman üniversitesinin 5 fakültesi eğitim verecek. üniversitenin rektörü türk, rektör vekili alman olacak. bakan pieper, açılacak olan yeni üniversite sayesinde türkiye'nin bilim ve kültür alanlarında da "daha sıkı bir şekilde avrupa'ya bağlanmasını" umut ettiklerini söyledi.

  nazi döneminde de türkiye'de çok sayıda alman bilim adamı türk üniversitelerinde eğitime katkıda bulunmuştu. temeli yeni atılacak olan üniversitenin önümüzdeki yıl geçici bir binada eğitime başlaması bekleniyor.