şükela:  tümü | bugün
  • eveeet, malûm abd'deki dava ve yankıları devam ederken size başka büyük bir tehlikeden söz etmek isterim;

    bankacılık !

    bildiğiniz gibi türkiye de özel ve devlet olmak üzere çok sayıda banka var ve abd de görülen zarrab davası bir çoğunu etkileyecek gibi görünüyor! bu gibi bir durumda toplumun bankaya olan güveni'nin ortadan kalkması ile toplu şekilde mevduatı nakite çevirme refleksi olabilir? peki bu neye sebep olur!

    dünya bankacılık sisteminde dolaşan toplam para'nın %15-20 civarında gerçek para, %85-80 oranında ise taahhüt olduğu bilinmektedir; örneğin x banka'nın hesaplarında 1 milyar euro para görünüyor ise bu para'nın aslında 200 milyon euro kadarını istenmesi halinde o banka ödeyebilir! böyle saçma bir durumda bütün mevduat sahipleri paralarını bankalardan çekmek isteyeceğinden, bankacılık sistemi o ülke için çöker ve bankalar bir bir iflas vermeye başlar! bu durumda kim zarar görür?
    kısa vadede bankada yüklü parası bulunan gerçek kişi ya da şirketler bu paraları geri almakta zorlanabilirler, ama uzun vadede ülke büyük bir zarar görecektir zira bankalar olmadan ticaret yapamaz, mal alıp satamaz duruma gelirsiniz! ne için? aç gözlü orospu çocuğu siyasetçiler rüşvet ile bir abd ambargosunu deldiği için! samanı bile ithal eden mevcut türkiye böyle bir durumda ecevit dönemi yağ ve ekmek kuyruğuna bile muhtaç kalır. 2023 yılında lider oluruz ama, açlık, sefalet ve yolsuzlukta tabiki. sonumuz hayrolsun!