şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geçmişi 19. yüzyıla kadar gider. 100 küsur yılı bir kalemde geçip günümüze gelirsek haziran 2008 itibarıyla 33 mevduat, 13'de kalkınma yatırım bankası olmak üzere 46 banka ve 8.174 şubeden oluşmakta.
  2008 ekonomik krizi'ni çok kötü derece hissettiğimiz şu günlerdeyse hükümet "herşey kontrolümüz altında", vs. dese de dünya ekonomik forumu'nun taptaze yayınladığı "küresel rekabet gücü raporu 2008-2009"da "bankaların sağlamlığı" sıralamasında türkiye 134 ülke arasından 114. olabilmiştir ancak. bana olduğumuzdan daha kötü bulmuşlar diye düşündürtse de sıralamada burkina faso 68, nijerya 87, mali 92. olmuştur. bangladeş ve zimbabve'yi ise burun farkıyla geçmişiz.

  http://www.weforum.org/…ocuments/gcr0809/index.html
 • tamamen insan sikmeye ve siktirmeye odaklı bir sistemdir. satış, satış, satış. çalışanları satış baskısıyla delirtir. imkansız mali hedefler koyar. sonra bunları çalışanlarına dikta eder. ondan sonra çalışanda ne ahlak kalır ne erdem. adam ay sonu hedefini tutturup kovulmamak için dayar sana özel sağlık sigortasını bilmeyen ve anlamayan bir adamsan imzalatır sana ek kart başvurusunu aklın şaşar. o hedefini tutturur sen aylık olarak kesilen 100 ytl'nin nereye gittiğini anlar ve kapatana kadar akla karayı seçersin. taksitli kredi kartı diye birşey icat edip tüm piyasanın gelişimini sikmiştir. olur olmadık herkese kredi ve kredi kartı verir. çek defterleri havada uçuşur. bankanın ödemekle yükümlü olmadığı tek çek olayı ülklemde geçerlidir. vahşi kapitalizmin daniskasıdır. müşteri ile muhattap olan çalışanlarına makyaj yapma ve güzel giyinme gibi saçma sapan göz boyama şartları koyar. bunların hepsi bir yana sonra gider ahlak ve erdem temalı reklamlar yapar. hem çalışma yeri olarak hemde müşteri olarak mümkün mertepe uzak durulmalı. teması insan sikme ve yalan üzerine kurulu bir sistemin denetimsiz şekilde büyümesi ise bizde "maşallah bankacılık sistemimiz çok sağlam" şeklinde sevinç gösterileriyle kutlanır.
 • çalışan hiçbir elemanını vazgeçilmezi olarak görmez. satış hedefleri tutmadığı zaman performans düşüklüğünden kıçına tekmeyi koyar. çalışanlar için sistem böyle işler.
 • ahlaksızlıkta en üst sırada olan hırsızlık şebekesi. bu ülke düşünün ki! dönen bankacılık reklamlarının neredeyse tamamı 5000tl 60 ay vadeli kredi satış reklamı ile kendini ifade eden bankacılık anlayışı olsun ve bu bankacılık ehlinin bir öğün yemek bedelini dahi karşılayamayan bu rakamı 60 ay taksitle insanlara satma cüreti. alayınızı öyle bir sikmeli ki kaddafiden daha rezil bok çukurlarında geberemeden sürünesiniz.
 • alman bankacılık sistemine göre yeğdir.
 • teknoloji kullanımı, sağlamlık ve denetim açısından avrupa'nın en iyisidir.
 • 2001 krizinden sonra bddk'nın kurulması ile sağlam hale gelmiştir.
 • sermaye yeterliligi acısından tum avrupada yanına yaklasabilen yoktur. ama tabii (bkz: finansbank'a numaramı verenin götünü sikicem)
 • türk kölelik sistemi.
 • tuttuğu yerde müşteriyi öpme üzerine kurulmuştur. eğer kaçamazsanız öptükçe öper, salyalar içinde kalırsınız. misal ev kredisi çekersiniz. zaten anapara kadar faiz alır o ayrı. krediyi çekerken kredi miktarına göre 1500lere 3000lere varan rakamlarda dosya masrafı vs alır. ev ipotek parası alır. siz hepsine eyvallah der ödersiniz. yıllar geçer son taksitte bankaya yatırılır. bir ay daha geçer aradan o da ne yaklaşık 500 lira daha ister banka sizden bu sefer ipoteği kaldırmak için. bu da veda busesidir aslında.