şükela:  tümü | bugün
  • en son garanti'nin de garanti bbva olmasıyla sevr anlaşması gibi bütün bankaları verdik.

ing hollanda, garanti ispanyol, akbank amerikan, yapı kredi italyan, finansbank katar, denizbank rus, teb fransız, hsbc ingiliz, bir de odea, burgan gibi markalar var onlar da arap.

ben bu illuminati falan çok inanmıyorum da rockfeller mı rothchild mı ikisinden biri bankacılık sistemini ele geçirerek bu kadar büyümüş. biz ise bütün bankaları satıyoruz.

bu işte bir terslik yok mu?

en enteresanı şu kadar ülke arasında alman yok. nasıl bir paylaşım yapıldı da acaba birinci dünya savaşı müttefiğimiz olan almanya bizde banka almadı

koskoca türkiye'nin yurtdışında sadece 70 banka şubesi var.

edit: finansbank yunanlardan katarlara geçmiş onu düzelttim
  • ülkenin sermayesinin büyük oranda yabancıların kontrolüne geçmesini işaret etmektedir. bakınız yabancıların sahibi olması demedim kontrolüne geçmesi dedim. bankacılık sistemi bir nevi kontroldür.
  • bbva'nın garantideki 9. senesi.
    çoğunluk hisse geçeli 2-3yıl oldu, tüm büyük sermayeler gibi türk bankacılık sistemine çökenlerde uzun ve kalıcı planlar yaparak hareket eder.

işin can alıcı kısmı 100yıllık cumhuriyetin son 20yılında bu işin bitmiş/uygun ortam/kanun olması...
  • büyüklerden sadece akbank ve işbankası nın yerli sermayede kaldıgını gördügümüz durum.

edit: pardon akbank'ta da hisselerin büyük kısmı yabancılardaymıs.
  • (bkz: yerli ve milli) dedikçe yabancılaşmamız.
  • sabah akşam büyük ülkeyiz diye mastürbasyon yapanlar bunları görmezden gelir. meziyet büyük ülke olamak değil, bağımsız ülke olabilmektir.
  • finansbank eskiden yunan'dı şu an katar'ın.
    teb'in hisselerinin yarıdan fazlası, akbank ve yapı kredi'nin hisselerinin ise büyük çoğunluğu türkiye'dedir.

devlet bankaları dışında çoğu bankanın ortağı yabancıdır. malum ekonomimizden dolayı türkiye'de bankacılık karlı bir sektördür. bu ekonomide yabancıların bu sektöre göz dikmesi ne yazık ki gayet normal.

edit: teb holding'in kendisine de yabancı ortak olduğu için teb'in hisselerinin de çoğu yabancı.
  • finansbank qnb ile birleşip katar firması oldu.
    denizbank'ı ruslar sonra araplara sattı.
    hsbc zaten hep ingilizdi.
  • (bkz: neoliberalizm)

yerli sermaye tümüyle tasfiye edilinceye kadar durmayacaklar..

dünyanın hiçbir ülkesinde bankalardaki yabancı payı bizdeki kadar yüksek değildir. yerli ve milli ekonomi diyenler neden yıllardır basit birtakım düzenlemeleri yapmaktan imtina ettiler ve ediyorlarlar?

bankacılık tarım telekom hatta su gibi tüm stratejik sektörler yabancıların kontrolüne bir bir geçti geçiyor.. meydanlarda sevri yırtıp attık lozandaki oyunu bozacağız dersin .. yalandan kim ölmüş..
  • ekşici lütfen. bankacılık konusu ne ucuz milliyetçiliği ne de ucuz muhalefeti kaldırır. hiç hakim olmadığınız konularda yarak kürek eleştiriler yapıp komik duruma düşmeyin.

kaldı ki memlekette düzgün işleyen nadir şeylerden bir tanesi de bankacılık sistemidir.* yerli sermaye ve kamu bankaları gayet sektöre hakimler. vay efendim kontrol elden gidiyor, yok memleket satılıyor. bu söylemlerin yeri cidden bankacılık sektörü değil.