şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle haberimizin linkini verelim:

  http://www.hurriyet.com.tr/…/4295486.asp?m=1&gid=69

  şimdi efendim, akp diyarbakır milletvekili aziz akgül, meclis başkanlığına vermiş olduğu yasa teklifi ile bayrağın, sağa bakan ayın sola bakacak şekilde değiştirilmesi için teklifte bulunmuş. gerekçe olarak da "ayın batış şeklinin değil, doğuş şeklinin esas alınması"nı göstermiş.

  işin komik yanı, anayasanın 3. maddesi "bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır." demekte, 4. maddesi ise "anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez." hükümlerini içerir.

  hadi bu eylemin arkasındaki niyeti geçtim, insan böyle konuda kanun teklifi vermeden önce, açıp bir geçerli düzenlemeleri okumaz mı?

  bayrağın değiştirilmesini talep edebilen bir kişi; acaba diğer emellerini ne zaman gösterecektir?

  (bkz: türk bayrağı)

  edit: bu ve benzeri entry'leri kötüleyerek, zamanın ötesine geçiren suserler bilsin ki bir kısım gizli veya açık niyetleri her fırsatta ifşa edeceğiz ve bu ülkenin dingo'nun ahırı olmadığını biraz olsun anlamanızı sağlayacağız.
 • 12 eylul 1980 öncesi ayyildizin kullanim sekline geri donus icin verilmis oneri.

  kötülemeyle gelen edit :

  oncelikle bu duyarli arkadaslara haberi okumalarini tavsiye ederim. haberde ozellikle turk bayragi disinda ifadesi yeraliyor, bu ifade de aciklanmis, "nufus kagidi, pasaport vs."... ve bundan 20 sene önce annelerimizin babalarimizin nufus kagidinda bayraklar sola bakiyordu, hatta benim ilk nufus kagidim da bu sekildeydi. ama bildigim kadariyla sol ile ilgili herseye alerjisi olan zamanin hukumeti/hukumetleri bayraklarin da sola bakmasina cok dogal olarak killandi. ve bayraklarin saga bakmasina karar verdiler, hatta butun pasaportlar nufus kagitlari degisti.
 • değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek genel kıstaslardan en masumanesi olan bayrağın biçimiyle alenen fiiliyat başlamıştır; bir anayasa edinip okunabilecek bu maddeler şöyledir:

  "i. devletin şekli

  madde 1. – türkiye devleti bir cumhuriyettir.

  ii. cumhuriyetin nitelikleri

  madde 2. – türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

  iii. devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

  madde 3. – türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçe'dir.

  bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

  millî marşı “istiklal marşı”dır.

  başkenti ankara’dır.

  iv. değiştirilemeyecek hükümler

  madde 4. – anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez."

  bu yapılan, artık uyarı değil, hohohoho geliyor noel baba demektir. uyanınız.

  yıllar sonra zorunlu edit.
 • akp'nin ortalığı karıştırmak, gündemi değiştirmek için adı sanı duyulmamış milletvekillerini kullanma taktiğinin yeni halkası olan olay. dieylim ki gündem gerilir akp hükümetini zorda bırakabilecek gündemler oluşmaya başlar hemen bir akp milletvekili ortaya çıkar son derece abuk bir söylemde bulunur gündem bir anda o konuya kayar rte ve üst düzey akp milletvekilleri çıkıp arkadaşlarını eleştirir kızarlar gündem kapanır hükümet yoluna devam eder. kimse de sormaz daha anayasanın maddelerini bilmeyen biri nasıl olurda milletvekili olur diye.
 • dünya vatandaşıyım ayağıyla ota boka faşizanlık deyip hiç bir değerine sahip çıkmayarak, çıkanları gericilikle suçlayıp gericilğin faşizanlığı ne olduğunu ansiklopediden okuyanların bi sonraki aşamada ebemizi sikmelerini talep etmelerine yataklık yapmak için destek verdikleri öneridir bu aynı zamanda
 • bayrağın iki tarafında da ay-yıldız şekli vardır. bir taraftaki sağa diğeri sola bakar. milletvekilimize, böyle bir değişiklik istemektense diğer taraftan bakmayı akıl etmesini öneriyorum.
 • yazilari da sagdan sola olacak sekilde degistirelim dedirten oneri*.

  (bkz: hanim kos beynime kan gitmiyor)
 • söz konusu değişiklik önerisine yönelik birçok itiraz geliştirmek mümkündür. örneğin:

  - kültürel gelişim içinde insan zihni, her türlü görseli soldan sağa doğru okuyacak biçimde bir alışkanlık edinmiştir. resim sanatında da sol tarafta yer alan temsiller, sağ taraftakilerden -genellikle- önce okunur. ayın sağa ya da sola bakıyor olması değil, sağda neyin ne şekilde; solda neyin ne şekilde durduğu önemlidir.

  - çoğu anlatıda -ki bunlar ekseriyetle ulusçu kaynaklardan beslenir- bayrağın şehit kanlarına yansıyan ay ve yıldızı temsil ettiği söylenir. yani bayrak gerçeğin değil, gerçeğin yansıma sonucu edindiği aksin temsilidir. o halde temsilde ve yansımada ay "ters" (neye göre) olsa dahi, esinlenilen gerçekte "düz"dir (neye göre).
  (bkz: optik) (bkz: yansıma)

  - halkımızın kafası karışır. (en aptalcası bu ama olsun, nitekim halihazırda birilerinin kafası karışıkmış. bu öneri bunu gösteriyor.)

  - yıllardır bu haliyle kullanılan bayrağı değiştirmek, ulusal bir irade geliştirecek kadar şiddetli bir arzu halini almamıştır. her türlü hukukî gerçeği göz ardı etsek dahi bu halinde ulusal bir uzlaşım sağlanmış bir bayrağı evirip çevirmenin alemi nedir? başka iş güç mü yoktur?