şükela:  tümü | bugün
 • timurlenk in zamanında yıldırım beyazıt a teklif etmiş oldugu adriyatikten çin denizine kadar olacak olan türklerin tek bayrak altında toplanması ile siyasi ve beşeri olarak çok güçlü olacak olan birlik fikridir , uygulamaya giremediğini söylememe gerek yoktur zira ankara savası bunun en güçlü kanıtıdır.
 • türk birliğinden ideolojik olarak hangi anlamda bahsedildiği önemlidir .. mustafa kemal'in söz ettiği türk birliği , ulusçuluk anlayışına aşırıya kaçar bir biçimde aldırmayan , anti-emperyalist mücadeleyi sonuna kadar götürmüş , damarlarındaki asil kandaki hücrelerde özgürlük ve vatanseverlik kavramları yazan , kuvayi milliye ruhu taşıyan türk halkının oluşturduğu - oluşturacağı birliktir ..

  ütopya ile dolu bir söylem olarak türk birliği ise , karadenizi bir türk gölü yapmak , almanya yenilince biz de yenik sayıldık tipinde bir vesvesedir . insanlarda şovenistduygular uyandırarak siyasallaştırmaya çalışan bir kısım çevrenin dilinden düşmeyen bir kavramdır .. öyleki türk birliği , ergenekon yurdun adı börteçine kurdun adı mantığıyla da taban tabana zıt olmakla beraber beyinlerinde mollalar uyuyan , örümcek kafalı zihniyetine hizmet edemez .
 • timur tarafindan yildirim bayezid'e "teklif edilmis" degil, "dayatilmis" birlik fikridir. keza bu dayatma da "tek bayrak altinda toplanalim" seklinde degil, "savasmadan teslim ol yoksa ulkeni yerle yeksan ederim" tadinda, gurur kirici bir dayatmadir. timur'un asil hedefinin bir "turk birligi" degil, "gokte tek bir simal yildizi oldugu gibi yeryuzunde de tek bir hakim turk hani olabilir" dusuncesine binaen osmanli devletini yok etmek oldugunu anlamak icin, yildirim tarafindan tesis edilmis bulunan anadolu "turk birligi"ni, timur'un bozup beylikleri yeniden kurmasini incelemek yeterlidir. keza timur, kendi yasadigi sure zarfinda, doneminin butun turk devletlerini yikmis, bunlardan "yonetici ve ordusu turk, halki arap" memluklar, cografi elverissizlikler nedeniyle kurtulmustur ( timur bir sure suriye'yi elinde tuttuysa da kalici olmamistir ).

  velhasil, turk birligi, timur-bayezid zamaninda oldugu gibi turk tarihinin hicbir doneminde "teklif" yoluyla kurulmamis, her zaman zora dayali olmus, bundan oturu de kurucularinin vefatindan kisa sure sonra dagilmistir.
 • (bkz: pantürkizm)
 • bugün kırgızistan cumhurbaşkanı almazbek atambayev tarafında türkiye büyük millet meclisi'nde dile getirilmiştir.

  http://www.aa.com.tr/…-kurulda-turk-birligi-cagrisi

  --- spoiler ---

  "kırgızistan cumhurbaşkanı almazbek atambayev, tbmm genel kuruluna türkiye türkçesi ile hitap etti. bir kabristanda, birbirlerine sırtını dayayarak düşmanlarına ok atan iki türk askerinin taşın üzerine çizilmiş resimlerinin bulunduğunu ifade eden atambayev, ''işte buna arkadaşların dayanışması denir. işte bu anlayış ile ulu türk kağanlığı kurulmuş ve 200 sene ayakta kalmayı başarmıştır. türk türk'ü sırtından vurmaya başladığında o devlet yıkılmıştır. türk kağanlığının sınırları, çin seddinden karadeniz'e kadar uzanıyordu. türkler orta asya'yı fethedişlerinin ardından orada kaldılar ve orayı korudular'' dedi.

  "kırgızistan'ı krediler ve maddi destek karşılığında diz üstü çökertmek isteyenler olduğunu dile getiren atambayev, ''ancak biz türküz, eski türküz, hiç bir zaman köle olmayız. her bir türk için dik başlı ölmek, diz çöken kölelik yaşamından daha iyidir'' dedi. atambayev, ''iktidarın gücü sadece halkların güvenine bağlıdır. eğer güven yoksa, ne tüfek ne tabanca ne top ne tankla iktidarını kurtaramaz'' sözlerini sarf etti.

  ....

  ''ulu türk kağanlığını kuramasak bile en azından türk devletlerinin kardeşliğini pekiştirmeliyiz, kuvvetli bir türk birliğini yapmalıyız. ancak bunun için sadece türkiye'nin değil, diğer türk cumhuriyetlerinin de sağlam ve ayakta durması lazım. ekonomik yönden gelişmiş ve güçlü devletler olmalı. sadece bir türk cumhuriyeti, türkiye olursa zor olur''

  --- spoiler ---
 • avrupa birliği için nafile taklalar atan türkiye'nin, gözardı edilen ikinci alternatifi. kuşkusuz ab süreci en çok -göstermelik de olsa- çıkan modern yasalar konusunda ülkeye yarar sağladı. bunun dışında bu sürecin başarıyla noktalanması için en iyimser tahminle minimum 20 yıl sürer. üstelik avrupa her ne kadar uzun yıllar dünyanın lokomotifi olduysa da kıta olarak yeraltı kaynakları ortadoğu ya da orta asya kadar cömert değil.

  belki saçma, belki şu belki bu... benimki sadece bir istek, üstelik her halükarda ab üyesi olmaktan daha kısa sürede oluşturulabileceği de garanti. bugün türki coğrafyada para sorunu pek yok, doğalgaz ve petrol desen mevcut, nüfus desen hiç de azımsanmayacak derecede. yapılması gereken tek şey bu ülkeleri bir araya getirip toplu ekonomik işbirliği antlaşmaları yapmak, gümrükleri kaldırmak ve birlik ülkeleri arasında serbest dolaşım sağlamak. yoksa türk birliği deyince kimse "akdeniz'i türk gölü yapalım, çin'den viyana'ya bizimdir hurraaaa" demiyor.
 • geçenlerde biyerlerde kulağıma çalan olgu. ilk bakışta mantıklı geliyor ama düşününce ortaya garip çelişkiler çıkıyor.

  şimdi türkiye hariç dünya yüzündeki tüm türk kökenli devletler bi yerlere zaten bağlı. yani resmi bağdan söz etmiyorum ama ortada bi asimilasyon var.

  şimdi bazı arkadaşlar türkiye de bağlı diyecek, demeden söylim, bağlıysada diğer türk devletleri kadar bağımlı değil.

  ortaya bir çelişki çıkıyor. çözülse bu muamma çok iyi olabilir ama şimdilik bir hayalden ibaret. zira şuan ben isterim ki azerbaycan türkiye sınırlarına girsin.
 • birgün olacak değil mutlaka gerçek olacak olgu. ama tarihte böyle değildi... kadim türk toplulukları incelendiğinde, hiungnu ve göktürk dönemlerinde türk boylarının bir çatı altında toplandıkları görülmektedir. bu toplanmalar konfederatif örgütlenmeler şeklindedir. diğer devletlerde ise daha küçük çaplı birliktelikler görülmektedir. aslında bu iki dönem dışında, türk toplulukları ayrı devletler kurmuşlar ve birbirleriyle savaşmışlardır. "tek yaratıcı, tek hükümdar" anlayışından hareketle türk toplulukları birbiri üzerinde dominant olmaya çalışmışlardır. türk tarihinde türk toplulukları arasında tarihi kırılmalar da yaşanmıştır. 1230 yassı çemen savaşı, 1243 kösedağ savaşı, 1402 ankara savaşı batı türkleri ile doğu türkleri arasında kırılmaların yaşandığı dönemlerdir.

  6. yüzyıl ile 18. yüzyıl arasında siyasi arenada pek çok türk devleti aynı anda yaşamıştır. bu ülkeler arasında kimi zaman siyasi ortaklıklar kurulmuş, kimi zaman azılı düşmanlıklar oluşmuştur. örneğin; 13. yüzyılda selçuklular, gazneliler ve karahanlılar birbirinin azılı düşmanlarıydı. diğer bir örnek, anadolu türk beyliklerinin diğerini yok etmek pahasına yaptıkları iktidar savaşları.

  türk tarihinin altın çağlarından biri 1400lü yıllardır. 5 büyük türk devleti siyasi areneydı: osmanlı devleti, timur devleti, altınordu devleti, çağatay devleti ve memlukler. bu devletler arasında siyasi birliktelik ya da aynı kökten olma bilinci görülememekteydi. timur yönetimi, diğer türk ülkelerini yıpratarak ve tarih sahnesinden silerek; günümüz türk dünyasının sorunlarına zemin hazırlamıştır. diğer bir örnek, osmanlının bir lokmada memlukleri yutması.

  gayri türk ülkelerle türk toplulukları arasında farklı ilişkiler kurulmuştur. örneğin; hunlar, avarlar, bulgarlar, peçenekler, kıpçaklar, selçuklular bizansın en azılı düşmanları iken; sabirler, hazarlar, göktürkler, anadolu beyliklerinin bir kısmı, memlükler yakın siyasi müttefikleri idi.

  askerlik yetenekleri gelişmiş türkler, gayri türk ordularında türk devletlerine karşı savaşabiliyordu. kıpçak, peçenek ve uzların bizans safında selçuklu karşısında savaştığı gibi. arap ordularında türklere karşı savaşan türkler gibi. ya da talas savaşında bazı türk boylarının çin yanında yer almaları gibi.

  16. yüzyıldan sonra rus dominant gücü altında kalmış olan türk boyları, rus ordusuna girmek zorunda kalmışlar ve ı. dünya savaşı'nda ve daha önceleri rusya lehine savaşmışlardır.

  türk toplulukları arasında "birlikte hareket etme fikri", fransız ihtilali (1789)’yle birlikte avrupa’da ivme kazanan milliyetçilik fikirleri ile ortaya çıkmıştır. türk topluluklarının rus, çin, ingiliz ve fars egemenliği altına girmeleri türklük şuurunu ve birlikte hareket etme isteğini ortaya çıkarmıştır. türklerin yöneten değil, yönetilen millet olma vasfına geçmesi ile, "problemlerden kurtulma ve eski günlere dönme, eskiden ders çıkarma fikri", türk toplulukları arasında "birlikte hareket ve mücadele etme, beraber olma fikrine" zemin hazırlamıştır.

  türk devletleri birbirlerini yiyerek türk dünyasının siyasi olarak zayıflamasına neden olmuşlardır...
 • 1521'de gerçekleşmeye başlayan, 1569'da politikalaştırılan, 1883'te önemli ivme kazanan, 1904'te tanımlanan, 1905 yılında faaliyete başlanılan ideal. 1993'te türksoyun kurulması ve 2009 yılında türk konseyinin kurulması önemli gelişmelerdir.

  1905 yılında mustafa çokay önderliğinde taşkentte düzenlenmiş ve türk-müslüman halkların katıldığı konsey, mustafa çokay adlı bir kazak türk'ü tarafından organize edilip taşkent'de yapılmış, türki bölgelerin soylu ailelerden gelen özbek, tatar, kazak, kırgız, türkmen ve başkırt önderler türkistan müslüman konseyi altında birleşmiştir. bu harekete, türki entellektüeller de katılmıştır. konseyde türk halkları eski hanlıklara göre belirli bir sayıda temsil edilmişlerdir.

  bu toplantıda türk halkları üç alt bölgede mücadele kararı almıştır:

  *kazak-kırgızların alaş orda'sı.
  * tatar ve başkırtların itil-ural'ı (türk-tatar komitesi) veya (itil-kama hükümeti).
  *özbek ve türkmenlerin türkistan milli özerk hükümeti'ı. (türkistan müslümanları komitesi).

  konseyde üç önemli karar alınmıştır:

  *orta asya'da islamı çağdaşlaştırmak.
  *göçebe halkın kültürünü korumak.
  *türkistan'dan rusları uzaklaştırmak

  konsey, bu üç bölge bağımsız olduktan sonra daha ileride birleşik türkistan milli devleti adı altında birleşmeyi hedeflemiştir. kökünde cedidcilik olan bu hareketler, 1917 rus devrimi sırasında özerkliklerini ilan etmişlerdir. 1917'de başlayan basmacı ayaklanması türkistan ulusal dernekleri, partileri; başkırdistan, buhara ve hive hükümetleri üyeleri, kırgız ve kazak aydınları, türkiye'den gelen subaylar, afganlı ve kaşgarlıların desteğiyle sürdürülmüştü. 16. yüzyıldan sonra türkistan ve orta asya'da böylesine farklı grupları kapsayan ve bu denli uzun süren başka bir halk hareketi gerçekleşmemişti.

  türkistan özerk hükümeti:

  türkistan özerk hükümeti, 1917'de rus devriminin meydana geldiği dönemlerde eski hive, hokant ve buhara hanlıklarının topraklarının üzerinde özerkliğini ilan eden ve ileride diğer iki türki bölgeyle (alaş orda ve itil-ural) birleşmeyi öngörmüştür.

  türkistan özerk hükümeti bir cedidçi olan mustafa çokayev tarafından kurulmuştu ve meclis hive, kokand ve buhara halklarının temsilcilerinden oluşuyordu. cedidciler, pan-türkist ve pan-islam görüşler barındırmaktaydı.

  cedid reformcularının geçici hükümeti olarak da tanımlanan oluşum, hokant'ı başkent olarak gösterek türkistan'ın özerkliğini deklare etti. rusya, taşkentteki birliklerini hemen hokant üzerine yöneltti ve hokant'taki yeni hükümetini kırmaya çalıştı. kısa bir süre sonra, buhara ve hive toprakları üzerinde kurulu olan yarı-özerk devlet ortadan kaldırıldı. özerklik ve bağımsızlık yanlısı türkistan kuvvetleri lav edildi. özerklik ve bağımsızlık yanlısı türkistanlılar, basmacı isyanlarına başladılar. ancak basmacı isyanı 1924'e değin etkinliğini korudu.

  türkistan özerk hükümeti; daha ileri de kazak hanlığı (alaş orda), tatar ve başkırtlar (itil-kama) ve orenburg türkleri ile birleşme öngörülüyordu. buna bağlı olarak, yine çokayev önderliğinde kazak-kırgızlar tarafından kurulmuş olan alaş orda hareketi ile sıkı bir işbirliği içindeydi. ayrıca osmanlı imparatorluğu'nda kurulmuş olan jön türkler harekatı ve itil-kama bölgesinde mir sultan galiyev tarafından kurulmuş olan türk-tatar komitesi ile sıkı işbirliği yapmaktaydılar.

  1917 sonlarında ve 1918 başlarında biçim değiştirerek orta asya'ya geri gelen sovyet rusya birlikleri bu özerk devlete son vermiştir. türkistan özerk hükümeti topraklarında 1918 yılında türkistan özerk sovyet sosyalist cumhuriyeti kurulmuştur.

  sovyet rusya'nın bundan sonraki politikası eski hanlıkları birbirinden farklılaştırarak ayrı uluslar yaratmak olmuştur. ilk yaptığı da tataristan ile türkistan arasındaki orenburgu rusya toprağı içine alarak bağını koparmıştır. ancak cedidci-basmacı hareketi 1930lara kadar mücadele etti.

  yani türk ülkeleri birbiriyle kopuk değillerdir. ortak amaç için mücadele etmişler ve etmektedirler.
 • avrupa birliğinin olası düşmanı. sadece onun da değil daha nicelerinin. nice nice düşmanlara gebe bir hayaldir.