şükela:  tümü | bugün
 • kolaylik kelmimesinden bihaber, illa zorluk cikarmak icin egitilmis insanlarin olusturdugu grup, kume hatta. zihniyetin islemesi basittir, bakin soyle

  mevzuat diye bir silahlari vardir, cok gucludur ve sizin burokrasiye basvurmanizi gerektiren isle ilgili mutlaka bir maddesi vardir.erkek uyeleri gazete okuyup, cay icerek yasarken, kadin olanlari orgu ve dedikodu ile yasarlar. vatandastan ustun, amirlerinden alcaktirlar daima.
 • adamı yarışlarına hazırlar gibi ordan oraya koşturtmayı pek severler...
  bir de gelmişken (bkz: türk bürokrasisinin insanları)
 • konu ile ilgili yasanmis oldugu soylenen ilginc bir hikaye mevcuttur, niyet ettim spam mail'den alinti yapmaya:

  " tarim ve koyisleri bakanligi'nda bir burokrat bize devletin eskiden nasil istatistik yaptigini ve burokrasinin isleri takip etmesindeki duyarliligi cok guzel bir ornekle anlatti. burokratin anlattigina gore bir donem tarim bakanligi, il mudurlukleri'ne bir yazi yazar ve "ilinizin bulundugu bolgedeki karga, yaban domuzu, uveyik gibi tarimsal uretime zarar veren yabani hayvanlarin sayisini cikartin bize yollayin" der. der ve komedi bu noktada baslar. sayim isleminin devamini referans gazetesinin baskent kulisinden aktariyoruz: il mudurlerini alir bir dusunce... adi ustunde zararli ve yabani hayvan bunlar. nasil sayacaksin? sonunda kendi aralarinda 'istisare' ederek bir formul bulurlar. buna gore bolgenin buyukluguyle orantili olarak her il muduru bir rakam yazip bakanliga yollar. kimi 30, kimi 20 yaban domuzu oldugunu bildirir. aradan 1 yil gecer, "ses seda cikmadi bakanlik'tan... " diye sevinirlerken biz yazi daha... "bolgenizdeki yaban domuzlarinin son durumu nedir? sayet sayilari 150'yi asarsa 'surek avi' baslatin. " surek avi baslamasi icin gerekli burokratik islemler ve nasil ekipler olusturulacagi, vurulan domuzlarin kuyruklarinin kesilerek ispatlanmasi gerektigi gibi formaliteler siralanir. il mudurleri yeni sayiyi, hayvanlarin cogalabilecegi varsayimiyla 5'er, 10'ar artirip bildirmisler. is, yillarca boyle devam etmis. burokratimizin tayini bir gun tunceli tarim il mudurlugu'ne cikmis. goreve baslamasinin ardindan yine bakanligin ayni yazisi... hemen, bir sene once gonderilen yaziyi cikarmis ki ne gorsun: domuz sayisi 149... domuzu 1 tane artirsa surek avi baslamak zorunda kalacak. hayvanlarin kuyruklari, odenek... kendi kendine (ben bu sayiyi 50'ye dusuruyum, kimse farketmez) demis ve yaziyi gondermis... bir ay sonra bakanlik'tan bir yazi. yazida (gecen yil bolgenizde yaban domuzu sayisi 149 idi. siz 50 oldugunu yazmissiniz. ne oldu 99 yaban domuzuna... ) diye soruluyor. burokrat oturmus ve dusunmus, bir formul bulup bakanliga yazmis. yazida, (evet gecen yil sayi 149'du. ancak sayilari artinca koyluler resmi olmayan yollardan surek avi baslattilar, hicbirini de vuramadilar. domuzlar sinir ilimiz olan erzincan'a gecti) demis.

  burokratin belirttigine gore "hayvanlari vurduk" dese, bakanlik kuyruklarini isteyecek. bakanlik hemen olayin takipcisi olmus ve erzincan il mudurune bir yazi yazmis. yazida (bolgenizde 100 yaban domuzu oldugunu yaziyorsunuz. ancak tunceli il mudurlugu 99 adet domuzun bolgenize gectigini bildirdi. o hayvanlari bulun. sayi 150'yi astigi icin de hemen ekipleri toplayarak surek avi yapin) diyormus. erzincan il muduru dusunmus ve bakanliga cevap yazmis. cevapta, (evet dogrudur. tunceli'nin 99 domuzu sinirimizdan girdi. ancak hizlarini alamayarak sinirimizi asip erzurum il hudutlarina gectiler) deyip isin icinden siyrilmis. bakanlik hemen erzurum il mudurlugu'nden hayvanlarin bulunup surek avi baslatilmasini istemis. erzurum il muduru erzincan il mudurunu arayip olayi sormus, akil almis. bakanliga (dogru. 99 domuz bolgemize girdi ancak peslerine dustuk, ancak agri il siniri'na girdiler) demis. bakanlik bu kez agri il mudurlugune bir yazi yazmis. agri il muduru erzurum il mudurunu aramis. ve o da bakanliga (evet dogru bizim sinirdan girdi ama ulke sinirlarini asip ermenistan'a gecti) diyerek olaya tarim bakanligi nezdinde bir son vermis. burokratimiz (artik disisleri ermenistan'i aramis midir bilmiyorum. ama biz envanter isinden boyle siyrildik) diye kurnazca gulumsuyordu.. "
 • anlatmakla bitmeyecek durum...verdigin belgelerin dolastigi masalar sayesinde papiruse donustugu durum...tukiye'de tanidigin yoksa altindan kalkamayacagin engel...yabancilari turkiye den kaciran ve agizlari acik izlemelerine neden olan bir turk iskencesi...
 • devlet üniversitelerinde kışın soğuktan titremeye yol açan ülke ayıbı
 • özelleştirilmiş ama hala devlet kurumu kafasından çıkamamış şirketlerimizde ısrarla uygulamada olandır.

  öyle ki on gündür stajını böyle bir şirkette yapan bir lise öğrencisine bile iliklerine kadar sirayet edebilmektedir türkiye bürokrasisi.
 • türkiye cumhuriyeti devletinin sırtında bulunan en büyük kamburlardan biridir. türk tarihinin başından bu yana, türklerin siyasal ve sosyal yaşamında yapmış oldukları her yanlışı ve özellikle hiç çalışıp, çok para kazanmak isteyen, bir işin dolaylı ve zor yoldan yapılınca resmiyet ve önem kazandığını düşünen türk halkı'nın genel özelliklerini bünyesinde barındırır. 1977 de aziz nesin'in, yaşar ne yaşar ne yaşamaz'ın da tiye aldığı halinden zerre ileriye gidememiştir; bu zihniyetle de gitmesi mümkün değildir.
 • bürokrasilerin icinde baya yavas olanidir. ama yine de bürokrasileri ülke bazinda degerledirmemek lazimdir. bürokrasiyi anlamsiz yere zaman harcayan sacmaliklar olarak görürsek türk bürokrasisi o skalada diger ülkelere nazaran kötü bir yerdedir muhakak ama bürokrasinin krali ingilterede de vardir almanyada da. isleme sokmayacaklari bir is sözlesmesi icin onlarca belge isteyen sacma bir alman bürokrasisiyle yasayan birisi olarak türk bürokrasisi ile artik fazla dalga gecmeme karari aldim. bürokrasinin kendisini elestirmek daha adildir artik benim gözümde.
 • çok kolay halledilebilecek işleri prosedürlere boğan mevzuat ve kanunlar bütünü.
  olmayacak işleri ise, komplike konular için doğru düzgün tanımlama bulunmadığından, her zaman bir açık bırakarak hallettiren sistem.
 • dünya'da en ender rastlanabilir olanlardan biridir. askeri ve sivili ile birlikte bir devlet sahibidirler... geri kalan tebaa ya da halk, biat ettiği oranda, potansiyel devşirme elemanlarını oluşturmak üzere rezerve olarak bekletilirler.