şükela:  tümü | bugün
 • benim en uyuz olduğum nokta, (konular da bok gibi orası ayrı tabi), böyle zorla yerleştirilmiş türk motifleri, türk aile yapısını ittirmeleri.
  inanılmaz yapay duruyor. gerçek iyi bir çizgi filmde izlerken kültür yansır, ama böyle göze soka soka değil, hadi horon tepelim demezler mesela ama yemekleri, masa düzenleri, odalarının dekorlar, anne baba figürleri ele verir.
  mesela bizdeki tüm çizgi filmlerde modern müstakil evler var, kocaman bahçeli, ama akşam halay çekiyorlar, hamsi yiyorlar, koyiyim sizin türk motiflerinize. kaç türk çocuğu suburbde yaşıyor?? evler, çevre hiç bir şekilde türkiye'yi hatırlatmıyor. "çizgi film bu, konuları rahat anlatmak için elbette müstakil ev olacak" derseler kafalarına çarparım bir tane. evet apardığınız çizgi filmlerde öyle görmüş olabilirsiniz ama olması gereken çocukların yaşamlarına yakın olması,bu pepe kayunun kanadadan komşusu mu? sonra yok efendim zeybek oynadı, gözleme yedi, oldu canım, kültürümüz yansıdı, gerizekalılar yaa...

  mesela trt'de yayınlanan laura'nın yıldızı vardı, çizgi filmi beş dakika izleyin evlerinden dolayı(apartman), mimarisinden, apartmanların diziliminden, almanya yapımı olduğu direk anlaşılıyor. bir doraemon izleyin, çizimi falan geçin, evlerin, sokakların şekline şemaline bakın, evdeki mobilyalar da dahil, japon tarzı her şey.

  bizde ise aptal saptal konular, koca koca kafalar, halaylar, zeybekler, horonlar ve son derece yapay bir ev mahalle ortamı. kusuyorum yeminle izlerken.
 • genelde islamci kanallarin yayinladigi ve turklerin gelenek ve de goreneklerini yada tanriyi bulma surecini anlatan grafik, animasyon bazinda oldukca kotu olan cizgi filmlerdir. mumkunse izlenmemesi tavsiye olunur.
 • bir zamanlar trt'de yayınlanan "evliya çelebi"nin de dahil olduğu berbat çizgi filmler kategorisi...
 • az once stv'de rastladim, bir takim tatarlar (sanirim) turklere saldirmis, her yani talan ediyorlardi. isin asil absurd tarafi, turklu tatarli bir cizgi filmin savas fon muzigi olarak star wars'daki imperial march'in kullanilmasiydi. looplamislar parcayi, habire donup durup ayni sey caliyordu. begenmisler herhal.
 • türk çizgi film sektörünün kontrolü, babanın iş yerindeki tek eğlenceli şey gibi görünen şey küp şeklinde istiflenmiş not kağıtlarındadır.
 • birşeyleri eksik filmler, geçenlerde şimdiye kadar yapılmış en iyi türk çizgi filmi oldugunu iddia eden kafkas kartalı şamil (şeyh şamil) i izledim. olmamış, birşeyler eksik neleri eksik bilemem. onu çizgi film tarihçileri bulsun...
 • 80'lerde yayınlanan karınca ailesi adlı çizgi dizi. sabah 10'dan sonra çocuk kuşağı vardı. hani kayahan'ın bir aslan miyav dedi adlı şarkısını söylediği program.

  neyse, bu çizgi dizide kraliçe karınca falan yoktu. çekirdek bir aile vardı. sonra bunların yaşadığı karınca kent gelişiyor falan, otomobillere binmeye başlıyor. hatta uzaya şempanze yollayacak teknolojiye bile varıyorlardı!
 • (bkz: abdullah abdullah bir garip oğlan) gibi, genelde kötü olmaları sebebiyle akılda kalmış eserlerdi(r).
 • (bkz: pepee)