şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: turna)
  • 15 temmuz 2016 darbe girişimi'nin ardından çeşitli büyüklüklerde 14 gemisi "kayıp"mış.

http://www.dailymail.co.uk/…not-seen-four-days.html

nerede olduğu bilinmiyor anlamında kayıp.
  • şaka değil gerçektir. olaya müdahale etmek için gölcük, karamürsel ve marmaris limanlarından ayrılan orta büyüklükteki hücum bot ve sahil güvenlik kuvvetlerine ait seri giden türk yapımı özel sürat hucum botları kayıp! sahibinden.com üzerinden ilk sahibinden diye satılırsa, şikayet bölümüne basın!
  • kim nereye kaçtı len. insan hadi der
  • kuvvet komutanlıkları arasında diğer ülkelere oranları bakımından en güçsüz envantere sahip ordu. kara kuvvetleri çoğu ülkeden iyi, hava kuvvetleri de saygın bi noktada. ancak deniz kuvvetleri çoğu ülkeden kötü. aircraft carrier veya destroyer, nuclear powered mevzusunu geçtim, eldeki gemiler de çok eski amerikan’dan dönme gemiler.

edit: ben ne deniz kuvvetlerini ezdim, ne ordumuza laf ettim. yukarıda yazdığım yazıda da başarısız veya personeli niteliksiz de demedim. söylemeye çalıştığım kara kuvvetleri ve hava kuvvetleri kadar envanteri yeni ve güncel değil dedim. sik sik konuşacağınıza okuduğunuzu anlayın. ayrıca kendini her anlamda üstün olduğun ülkelerle değil gerçek güçleri olan ülkelerle kıyaslamalısın. akdeniz'de deniz kuvvetleri italya'dan da fransa'dan da güçsüz. sen kendini yunanla karşılaştırırsan hep iyi olur zaten
  • türk deniz kuvvetleri hangi denizlerde?
    karadeniz-marmara-ege ve akdeniz.

bakalım karadeniz'de hangi ülkelerin donanmaları var? rusya-türkiye-ukrayna gerisini saymaya gerek yok. burada en güçlü donanma türkiye'de.
    ege'de ise türki donanması yunan donanmasından çok daha iyi durumda.
    marmara zaten kapalı deniz.
    akdeniz'e sınır olan ülkelerde de yine en güçlü donanma bizde.

uçak gemisi ve destroyer olduğunda en güçlü donanma olunmuyor. onların kullanım amaçları ve yerleri farklı. biz okyanus kıyısında bir ülke olsak o zaman olsun derdik. ufacık denizlerde uçak gemisini ne yapacaksın?

eldeki eski amerikan gemilerinin çoğu modernizasyondan geçip son teknoloji sistemlerle donatılmıştır.
  • amerika ile boy ölçüşemez pek tabi, fakat en büyük uçak gemilerinden olan nimitz sınıfı uçak gemisi *, sadece tek başına 100.000 ton büyüklüğünde. yani bizim bütün donanmayı üst üste toplasan bunun kadar büyük gemi olamıyor. üstelik amerika bundan 10 tane yapmayı planlamakta, ve elinde bundan daha küçük olsada bir sürü hali hazırda uçak gemisi ve diğer gemiler var.

komşularına göre iyi, fakat potansiyeline göre çok geride olan donanmaya sahip ordu. mevcut gücü yeterli gibi görünüyor belki ama unutmayalım ki kıçı kırık kıbrıs rum kesimi bile türkiyeyi takmadan iş yapmaya çalışıyor burnumuzun dibinde, kaba kuvvet görene kadar.
  • şu anda akdeniz'in sayılı donanmalarından olan kuvvetimizdir. özellikle denizaltı konusunda hem personel hem envanter olarak gayet iyi bir noktadadır. yürütülen milgem, milden, tf2000, tcg anadolu ve tcg trakya projelerinin de sonuçlanması ile akdeniz'in en güçlü donanması olacaktır.