şükela:  tümü | bugün
 • tez konusu olabilecek bir sektördür. yeşilçam'ın modernize olmuş haliyle post-modern kültür arasında kalmış bu sektör içinde selena nana gibi sikindirik isimler bulunan ve hiç bir dizi karakterine de ne iş anan ingiliz mi baban nereli sorusunu sordurtmayan senaristlere sahiptir. ki gene aynı senaristler sadece dört beş ana başlık üzerine dizi yazabilirler ve bu eylemi bıkmadan usanmadan 10 sezon yapabilirler. bunları da geçtim oyunculuk bu sektörün en garip bölümüdür. bir zamanlar on beş dakilalık ünlülerin elinde olan bu oyunculuk bölümü şimdilerde biraz daha aklı başında kişilere emanet edilmiş olsa da gene de dizi oyuncularının kötü oynadığı gerçeğini değiştirmez. en büyük sorunsa para kazanmakla insanları uyutmak arasında kalmış sektör başları, yapımcılardır. evet bir dizi isterse hikaye anlamında sıçmış olsun tv ekranında david lynch'in çakması garip hikayelere sahip olsun bir kere reyting ve share'de gerekli parayı getiriyorsa sittin sene çekmeye devam ederler. bir kaç yeni oyuncu bir kaç sonradan ortaya çıkmış deus ex machine'le her şey yolunda devam eder.
 • abd ve bilimum ülke dizilerinin ülkemiz örf, adetlerine göre modernize edip televizyonlarda beğenimize sunan sektördür.
 • çok başarılı olan sektör. neden mi ? çünkü bir süre sonra izlediğiniz dizi karakterine özenebilmenizi, onu örnek alabilmenizi hatta o karakteri gerçek sanmanızı sağlıyorlar.

  örneğin insanda işi gücü bırakıp matmazel olmak isteği uyandırıyorlar.

  matmazel olamazsam samuray olacağım.
 • sanırım en büyük problemi, dizi ilerledikçe ergenlik çağına girmeye başlayan çocuk oyuncuların bütün sevimliliklerini yitirmeleridir. bıyıkların terlemesi, sesin çatallaşmaya başlamasıyla birlikte, çocukların yaptığı yaramazlıklar üzerinden yürüyen sahneler de son bulmak zorunda kalır.
 • türk dizi sektörü maalesef umutsuz bir şekilde kendini tekrarlamaktadır. kanımca diziler 90 dakikalardan, 45 dakikaya çekilmedikçe kalite söz konusu olmayacaktır. prison break, lost, spartacus gibi dizilerin 45-50dk süren bölümleri nasıl da tadını damağında bırakmaktadır. buna karşılık akşam 20:00'de özet ile başlayan ve reklamların da desteğiyle 3 saat süren bir türk dizisi adamı nasıl da yormaktadır. yabancı dizi müptelaları bilir; yeri gelir 2-3 bölüm art arda indirip izlersiniz. oysa türk dizilerinden birinden 3 tane peşi sıra izleyen adamı aşırı dozda duygu sömürüsünden hastaneye kaldırmak gerekecektir.

  dizilerimiz iki ana fikirle üretilmektedir. cast belirlenmesi konusu da yeşilçam'ın film için kahveden adam toplaması mitine benzemektedir.

  birinci yöntem: denemesi yapılan onlarca senaryodan birisi tuttuğunda anında ona benzeyen onlarca dizi çekmek.
  ağalı konaklı diziler: (bkz: asmalı konak) (bkz: zerda) (bkz: sıla)
  romandan derleme diziler: (bkz: hanımın çiftliği) (bkz: yaprak dökümü) (bkz: aşk-ı memnu)
  liseli dizileri: (bkz: lise defteri) (bkz: arka sıradakiler) (bkz: hayat bilgisi)
  *yeni patlamayı muhteşem yüzyıl'dan sonra tarih dizilerinde beklemekteyiz.

  ikinci yol: amerikan veya ingiliz film/dizi sektöründe tutulan kalitesiz bir şekilde taklit edilir. ki en sinir olduğum şey budur. zaten çoğunlukla ilgi görmediği için yayından kaldırılır bu diziler.

  (bkz: gossip girl) - (bkz: küçük sırlar) sonu yakındır. oyunculuktan çok eleştiri alıyor.

  (bkz: grey's anatomy) - (bkz: doktorlar) yayından kaldırıldı.

  (bkz: csi miami) - (bkz: arka sokaklar) fiyasko!

  (bkz: the golden girls) - (bkz: altın kızlar) anında pert! yanılmıyorsam başlamadan bitti.

  (bkz: bodyguard) - (bkz: fedai) allah sizi kahretmesin! seda sayan'dan, whitney houston hemi?! kargalar güler.

  bunun yanında özgün ve güzel senaryolar yok mu? tabi ki var. ama bu curcuna içinde çoğu ön plana çıkamadan yok oluyor.
 • enter bant meselesini yeni yeni öğrenen sektördür.
 • türker inanoğlu'na göre ortadoğu'ya demokrasi getiren bir sektör (bkz: ortadoğu türk dizileriyle demokrasiyi öğreniyor/#24678597)...
 • (bkz: badelemek)
 • (bkz: hassektör)