şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sinema sektörünü bilemem ama dizi sektörünün tek bir sorunu vardır; yerli dizi yersiz uzun. normal olması gerektiğini gibi her bir dizi bölümü 45 dakika civarında çekilirse göreceksiniz ki diğer sorunlar en az yüzde doksan oranında kendiliğinden çözülmüş olacaktır.
 • sorun dizinin uzun olması değil, sonuç dizinin uzun olması.

  türkiye'de dizilerin paralı kanallarda oynamaması, dvdlerinin satılmaması gibi sebeplerle tek geliri reklam olan bir sektörde mecburen yirmi dakikalık bir senaryo orasından büküp burasından çekilerek tamı tamına 2 saate uzatılıyor.

  bana kalırsa dizi ve sinema konusundaki tek sorun insanların sanata para vermek istememesi.
 • dizi yapımcılarının ve senaristlerinin genellikle, tırnak içerisinde çoğunlukta olmalarından ötürü gerizekalı güruhu hedef kitle olarak seçmesi ve gerizekalı diziler üretmesi.
  sinemacıların ise gişe odaklı, tek izlenimlik filmler üretmeleri.
  yani ikisinin de sebebi aynı. toplum olarak git gide kalitesizleşiyoruz, bize layık görülen yapımlar da bunlar. ayrıca bu yazdığım türk müzik piyasası için de geçerli...
 • nerde yeteneksiz, sadece göze hitap eden oyuncu var türk dizilerinin vazgeçilmezi. sırf kitlesi var diye oyuncuya göre senaryo yazılması. e durum böyle olunca konu aşktan öteye gidemiyor. sahi gerçek aşk dizilerde işlendiği gibiyse sezen aksu, aysel gürel, nazan öncel, yıldız tilbe ne yaşamıştır kim bilir.
 • arz talep düzeni içerisinde ilerleyen bir sektör , halkın büyük çoğunluğu neyi istiyorsa neyden zevk alıyorsa dizi ve film sektörü ona göre ilerliyor . yani sektörde kazancına baktığı için ilerleme gelişme yada yeni üretimler amacı da halkın isteklerine göre şekilleniyor. eminim ki dizi ve film sektörü liderleri halkı bizden çok çok daha iyi tanıyordur ona göre kendilerine bir yol haritası çizmektedirler. dizi aşklarının mutluluğu veya üzüntüsüyle günlerine şekil veren halk yığınına ''matrix , yeşil yol'' yapıtları üretilse bile çokta insanların dikkate alıp severek izleyeceğine pek inanmıyorum.
 • (bkz: fakirlik)
 • bir türlü özgünlük yakalayamaması , kopya senaryo ve yapımlar, reyting alan bir dizinin üzerine benzer konulu sayısız dizinin ekranlara gelmesi , gelişi güzel sırf çekmiş olmak için çekilen şive ve küfür odaklı klişe sözde komedi filmleri vs. vs. vs. arada çok iyi film ve diziler de yapılmıyor değil ama her sektörde olduğu gibi bu da arz talep meselesi.