şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en uçuk fark amerikan dizileri ortalama 40 dakika civarındadır. türk dizileri ise bir buçuk saat civarında sürer. buradan çıkarılacak sonuç ise tabii ki türk dizilerinin içlerinin boş, dakikalarca süren deli saçması sahneler barındırdığıdır.
 • turk dizilerinin bircogu* amerikan dizilerinin cakmasidir.
 • insanlar televizyonda zaten sahip oldugunu izlemek istemez. sahip olmak isteyip de olamadigini, bir ideali izlemek ister. ve bu iki ulkenin dizilerindeki gercekler ve idealler birbirinin tamamen zittidir.

  amerikan dizilerinde mekanlar ve yasantilar gercektir. aileler bahceli evlerde, buyuk sehir gencligi apartman dairelerinde, fakir zenciler karavanlarda yasar. gercekten elinde karton bardakta kahve ile dolasan takim elbiseliler, cocugunu okula birakan anneler, fistik ezmeli sandvicli ogle yemegi yiyen cocuklar, parti manyagi universiteliler, kulaginda kulaklik kosu yapan guzel fizikli insanlar, kisaca "amerikan filmi kliseleri" adi altinda gecen cogu detay vardir hayatlarinda. ama koklu arkadaslik, aile iliskileri, birbirleri icin, vatani icin fedakarlik yapan insanlar bir idealdir. bireyselligin yasamin her alaninda hissedildigi bir ulkede insanlar televizyonda, fedakarlik, vefa, sevgi, aidiyet izlemek ister.

  turk dizilerinde ise mekanlar ve yasantilar idealdir. cumbali evler de, bogaz yalilari da, toprak agalari da bizim 2+1 apartman dairelerimize cok uzaktir. eve ayakkabi ile girmekten tutun, herkesin birbiriyle oldugu arkadas ortamina kadar yasantidaki her detay bize yabancidir. ama bizde de o amerikan ideali, arkadaslik, sevgi, fedakarlik, aile duygulari gercektir.
 • müdavimi olduğum amerikan dizilerini, izlediğim yerli dizilerin hepsinden görüntü kalitesi, konu bütünlüğü, konu devamlılığı, kurgu gibi özelliklerden dolayı üstün olarak görüyorum. ama ekmek teknesi adlı cânım diziyi ise külli üstün tutarak değerlendireceğim karşılaştırma olur.
 • türk dizilerini izlerken; ütü yapabilirsiniz, örgü örebilirsiniz. konuyu anlamak için, göz ucuyla izlemek yeterlidir. fakat, amerikan dizilerini izlerken bunu yapamazsınız. çünkü; replikler, sahneler hızlıdır, boş bakışmalar yoktur, takip şarttır.
 • hepsi de boşa zaman geçirmeye neden olur. insana hiçbir şey katmaz.
 • türk dizilerinde senaryo bellidir. bir kız bir erkek vardır biri zengin, biri fakir ya da iki tarafta zengin amaç sikiş, sokuş, entrika. o onun anasına atlar o oradan ebesinin kardeşi çıkar. biri diğerinin sevgilisine aşık olur. sonunda tren yaparlar. ayrıca fiks ya konakta geçer ya da boğaz manzaralı yalıda. bana bu jenerasyon latin dizilerinin ülkemizi vuran etkilerinden gibi geliyor. ancak amerikan dizilerine gelindiğinde tarz, kurgu, çeşitlilik ne ararsan. sınır yoktur. oyunculuk daha kalitelidir. prodüksiyon para harcar. her zevke göre bir yapım mevcuttur. kimi dizinin her bölümü adeta bir filmdir. hatta geçenlerde annemle şöyle bir diyalog yaşadım:

  - oğlum ne izliyorsun
  - dizi anne
  - e bu film gibi. film sandım.
  - yabancılar yapıyor işte ana!

  ama tabii ki klasik olan yapımlarımız da yok değil hakkını yemeyelim.

  (bkz: bizimkiler)
  (bkz: süper baba)
  (bkz: ikinci bahar)
 • amerikan dizilerinde insanlar çatır çutur yiyişirken türk dizilerinde bu durum biraz sıkar. bunun rtük'ü var bilmemnesi var valla sabahına kaldırılır diziyi görürsün ya da cezayı yapıştırırlar bir şekilde.