• özellikle duygusal veya oyuncuların hepsinin çok şaşırması gereken sahnelerde "madem bu duyguları seyirciye aktaracak diyaloğumuz ve oyuncumuz yok, o zaman bakışlarla çözelim bu sorunu. üzerine de basın müziği... ne kadar uzun tutarsak o kadar iyi." tarzı fikirlerin belirlediği, dizi bölümünün en az %10'unu kapsayacak süredir.

  mesela 2 dizi karakteri bir odaya girer ve diğer 2 dizi karakterini bir odada bulur. "acaba aralarında bir şey mi var, zinaya mı niyetlenmiş bunlar? / bir şey yapmıyorduk ama yakalanmış gibi olduk. vb..." düşüncelerin dolaştığı bakışlar başlar. kamera her bir karakteri gece rüyanıza girebilecek kadar süre zoom'lar. tabi tüm bu bakışlar sırasında arkada daha önceki tüm bölümlerde defalarca dinlediğiniz gerilim veya duygusal bir müzik çalar. en sevdiğim kısmı ise müzik bittiği zaman oyuncuların normale dönmesi. sanki son 5 dakikadır yüzünü kıpırtdatmadan dik dik bakan kendisi değilmiş gibi düzgün muhabbete girmeye çalışıyor: "ııı hoşgeldiniz. buyurun. otursanıza. ben bir çay koyayım." diğeri de "yok biz öylesine uğramıştık, bir yere yetişmemiz gerekiyor da..." karşılığını veriyor. e adama sormazlar mı: "madem işin gücün var, ne diye 5 dakika boş boş bakındın durdun?* git ne işin varsa onu gör sonra gel evin ortasında bakakal."

  bir de televizyonunuz elverişliyse canlı yayınlanan diziyi 5 dakika geriden takip edin. veya internetten izliyorsanız fareyi/klavyeyi yakınınızda tutun. bu bakışmalar başladığı zaman en az bir 30 saniye ileri alın. baktınız ki bakışmalar devam ediyor bir 30 saniye daha atlayın. inanın hiçbir şeyi kaçırmazsınız, sadece değerli zamanınızı dizi başına 5-10 dakika kadar kurtarmış olursunuz.
 • 90 dakikalık biz dizinin yaklaşık 45 dakikasına karşılık gelir. yoksa her hafta nasıl doldurulacak o kadar süre?
 • türk dizilerindeki bakışma süresiyle; 2 sezon american horror stroy izler de gelirsin.
 • "telefonda olmaz, yüz yüze görüşmemiz lazım" ile başlar.
 • 2 saat 15 dakika süren türk dizilerinde bakışma süresi 7 dakika olarak belirlenmişken,
  45 dakikalık amerikan dizilerinde bu süre 10 sn. ile sınırlıdır.
 • benzer şekilde, avrupa sanat filmlerinin ekserisinde de var bu uzun bakışma süreleri.

  öyle embesil gibi devamlı bakışıp duruyorlar. birbirlerini tanısınlar tanımasınlar... hatta bazı filmlerde aynı karakter baştan sona kime rastlasa onunla bakışıyor.

  bizim türk dizilerinde arabesk bir melodi üzerine bakışırlarken, onlarda piyanoda çalınan bir melodi üzerine bakışıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap