şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tecavüz, kabadayılık, ölüm, ağalık sistemi, aldatma, köşkler, kalp krizi gibi her türlü depresif, aşağılayıcı ve özenti konulardan bıkılmaması; nadiren de olsa üretilen eğlenceli dizilerin yayından kısa sürede kaldırılmasının (bkz: üsküdar'a giderken/#24863008) getirdiği nedenlerdir.

  senaryo: yoktur, romanlardan alıntılar, yurtdışındaki dizilerden çalmalar ya da yarım yamalak tarih vardır.

  kurgu: dizinin iki saat sürmesi için gereken her şeydir. en basit sahnelerin bile dakikalarca sürmesi eklenince çekilmez oluyor. adam kadına onu sevdiğini söyleyecek;yaklaşıyor, bakışıyorlar, sarılıyor, bidaha bakışıyorlar, elini tutuyor, bidaha bakışıyorlar, "ayşe" diyor, ellerine bakıyor, bidaha bakışıyorlar, gözlerini kapatıyor veeeeeeeeeeeeeee reklam giriyor ^^ neyse 20 dk reklam sürüyor, sarıldığı sahneden başlıyor dizi. bidaha bakışmalar falannnnnnn kapı açılıyor!!! kızın eski sevgilisiiii!!! buna tecavüz etmiş. sonra bütün paralarını alıp bırakmışşş!!!!! ondan çocuğu olmuş ama adamın haberi yokkkk!!! bu arada çocuklarda ilkokuldan arkadaş!! daha yeni facebook'tan birbirlerini bulmuşlarrr!!! ohaaa!!!

  allah hepinizi belanızı versin ne diyim..

  görsellik: sahip olduğumuz görsel teknoloji kıyafetten ve köşklerden ibaret.

  (bkz: küçük sırlar vs gossip girl)
  (bkz: arka sokaklar vs csi ny)
  (bkz: umutsuz ev kadınları vs desperate housewives)

  ps: istisnalar hariçtir: süper baba, işler güçler, üsküdar'a giderken
 • sayıca çok fazla olan nedenlerdir; ama ben de bakkal ahmet'e katılıyorum...

  "hep dram hep dram, yeter .mına goyam."
 • dramalarında duyguların iyice vıcık vıcık sömürülmesi
  komedilerinin de aşırı uzun olmasından dolayı senaristlerin bazen çok zorlamak zorunda kalması
 • (bkz: süper baba) , (bkz: ikinci bahar) , (bkz: bizimkiler) , (bkz: kızlar yurdu) , (bkz: sıcak saatler) , (bkz: şehnaz tango) izlemiş olmak.

  eskilerin tadına yaklaşamıyor bile şimdiki tv dizileri.
 • çekimlerinin kalitesiz ve sürelerinin uzun olması.
 • turkiye'de gosterilmeleri. yoksa zerre kadar umurumda olmazdi.
 • çoğu için (bkz: özensizlik)
 • senaryoların yaratıcılıktan uzak olması, insanlara satabildiklerini fark ettikleri için edebi eserleri senaryolaştırıp işin kolayına kaçmaları, kendilerini sık sık tekrar etmeleri, 400 sayfalık kitapları 5 sezona sündürmeleri.
 • yabancı dizilerin 30-45-90 dakikada verdiği heyecan, keyif, neşeyi 4 saatte veremedikleri halde hala çekiliyor olmaları en başta gelen sebeptir.

  en uzun süren en sağlam dedeğiniz dizilerde bile harcanan emek, işçilik, masraf yabancı polisiye drama bölümü kadar değildir.

  kazanmıyorlar mı? kazanıyorlar ama harcamıyorlar.

  bir bölüm zaten hurdası çıkan arabaya kaza yaptırsa 2 bölüm evden çıkmıyor ya da en basitinden bombayı pencereyi açıp atıyor, dramalarda konu gelişimi yok, karakterlerin başına gelen kötü şeylerden zevk alıp seyreden bir kitle yaratmayı başardılar zaten, komediler saçma uzun ve konular tipler aşırma ya da esinlenme, ışık berbat, görüntüler kötü, seslendirme, sesli çekim, efektler nanay, senaryoların lastik gibi uzatıldığı aşikar, ülkenin alayını salak yerine koyup utanmadan hala devam ediyorlar.

  hikaye, konu, oyunculuk, müzik; (bkz: a scandal in belgravia)
 • (bkz: fatmagül'ün suçu ne?)

  esas kızın iki sezon boyunca " ıgh ıgh " diye ağlaması.