şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir başka deyişle, türk dizilerinin güney amerika'da çok fazla izlenmesi olayı. bugün bbc'de yayınlanan haberde belirtilen rakamlara göre, türk dizileri, güney amerika'da müthiş bir seyirci kitlesi tarafından takip ediliyor.

  bbc'nin haberi: http://www.bbc.com/news/business-37284938

  haberde dikkat çeken bazı detaylar ise şöyle:

  bu sene arjantin'de yayınlanan fatmagül'ün suçu ne? dizisi, bölüm başına 12 milyon kişi tarafından izlenmiş. şili'de ise 2014 yılında binbir gece denen dizi en çok izlenen televizyon programı olmuş. ve türk dizileri, güney amerika'daki popülerliğini her geçen sezon artırıyormuş.

  şili'nin başkenti santiago'da yaşayan ve swanswan adlı kullanıcı ile aynı yaşta olan bir teyzeye bu durumu sormuşlar. teyzemiz, türk dizilerine daha kolay bağlandığını ve seksin abartılmadığını söylemiş. öte yandan, türk dizilerinin çok kaliteli çekildiğini ve hollywood'da olan klişelerin türk dizilerinde yer almadığını belirtmiş.

  perulu bir üniversite öğrencisi ise türk dizilerini şöyle yorumlamış:

  "arkadaşlarımla bir araya gelip türk dizileri geceleri düzenliyoruz. dizileri izliyoruz, muhabbet ediyoruz. senaryolar zekice, yapım ekibi harika. ayrıca, aktörler çok yakışıklı. hepimizin birer favorisi var."

  geçen yıl türkiye dışarıya pazarladığı dizilerden tam $250 milyon kazanmış. 2004 yılında ise bu rakam sadece $10 bin dolarmış. hedefimiz ise 2023 yılında $1 milyara ulaşmakmış. hedef 2023 burada da karşımıza çıktı.

  'miş, muş' kullanmamın sebebi habere inanmakta zorluk çekmemden kaynaklanıyor. türk dizilerinin, arap ülkelerinde çok fazla tutulduğunu biliyordum ancak güney amerika'da bu denli bir popülerlik elde ettiklerinden habersizdim.

  hahaha ikna oldum: https://www.youtube.com/watch?v=bc3ncqwqcww
 • biz ki rosalinda'larla, marimar'larla büyümüş bir nesiliz. biraz da onlar bizi izlesin *
 • türklerin zamanında rosalinda izlemesine karşılık güney amerikalıların vefa borcunu ödemesi diyebiliriz.

  şimdi hatırladım, rosalinda da erik gibiydi.
 • arjantinli bi kızla tanışmıştım yunanistanda. ilk muhabbetimiz türk dizisi izliyorum diye başlamıştı zaten. ben de karşı atak olarak valla ben şahsen hiç izlemiyorum demiştim. binbir gece'yi izliyorlarmış bayagı da populermiş oralarda.
 • arapcanin hakim oldugu ulkelerde de gorulebilecek hadise. perudan ve fastan arkadaslarimla turk dizileri muhabbeti yapiyoruz ve en bilgisiz benim.
 • türk dizileri polonya'da bile popüler. olay sadece muhteşem yüzyıl'dan ibaret değil. gündüz kuşağında bile ortalama 7-8 türk dizisi kanallarda dönmekte. prodüksiyon firmaları bu işten sağlam para kazanmaktalar.
 • kuzeyde kolombiyadan güneyde arjantine kadar her güney amerika ülkesinde türk dizileri inanılmaz popüler.güney amerika seyahatim sırasında hepsine sırasıyla tanıklık etmiştim.kolombiyalı arkadaşlarım annelerinin diziye yetişebilmek için iş çıkışı direk eve gittiklerinden bahsetmişti.
 • türk dizilerini dünyaya pazarlayan izzet pintonun ted talks videosu
  youtube
  edit = link güncellendi.
 • zamanında vahşi güzel,rosalinda,marimar,maria mercedes vs. bok püsür bir dünya brezilya,arjantin ve meksika dizisi izledik ki bunlar internet çağından önce olan hadiseler şimdi de biz oraya dizi ihraç etmişiz o kadarda şaşırtıcı olmasa gerek.

  not : kanal 7'nin elif adlı dizisi endonezya reytinglerinde defalarca birinci olmuştu mesela ve ben bunu endonezyalı bir abiden öğrendim dizinin varlığından haberin yoktu.
 • luís alberto, marianna derken senelerce okul dönüşü kumandayı annelerinin elinden alamayan ve sokağa çıkmak, sosyalleşmek zorunda kalan bir kuşağın intikamı.