şükela:  tümü | bugün
  • en lazım olan anda, o taksinin hemen gelmesi ya da oradan geçmesi.
  • her dizide olan şey değil mi taksi olayı?
  • olayların geçtiği mekanların sürekli saçma bir şekilde vurgulanması.

köşke gidiyorum
    konağa git sen ben gelicem
    yalıya yemeğe bekleriz gibi.

evet, mimari olarak bakarsak onlar köşk, yalı, konaktır lakin içinde yaşayanların hepsi için evdirler.

bunu devamlı vurgulamazlarsa biz anlamayacağız galiba neyi kastettiklerini, ondan galiba bu ısrar.

siz hiç nereye dendiğinde apartmana, rezidansa, villaya falan diyor musunuz?
    ?
  • zengin oğlan fakir kıza, zengin kız fakir oğlana, fakir kız fakir oğlana, fakir oğlan zengin oğlana aşık olunca zortlayan dram. la böyle değildi sanırım.
  • gidilen bar, cafe, restoran vs hep yeni açılmıştır. ya da illa yeni açılan bir yere gidilecektir.
    - yeni bi yer açılmış beni ne zaman götüreceksin?

- yeni bi mekan açılmıl, harika diyorlr seni oraya götüreceğim?

- tamam nerede? ha şu yeni açılan mekan, tamam orda görüşürüz.

-onu nereye götüreceksin? bak yeni bir mekan açılmış harika bir yer herkes orada.

vs
    vs
  • hastane sahnesi.
    her türk dizisinin olmazsa olmazı. mutlaka ana kadrodan birinin başına bir şey gelir ve sülalece hastaneye gidilir, yoğun bakım bölümünde ağlaşılır. sonra büyüklerden biri o sihirli cümleyi söyler: "kızım siz çok yoruldunuz perişan oldunuz eve gidin dinlenin bak birşey de yemediniz saatlerdir ben buradayım merak etmeyin" önce bir hayır olmaz falan deyip sonunda o kız ve yanındaki 1-2 kişi illa eve yollanır.

hasta çocuksa, mutlaka yoğun bakımdadır ve sadece annesi yalvar yakar bir kez yanına girebilir ancak. ameliyat önlüğü, bone ve galoş giyip, çocuğun yanına oturup acıklı uzun ve bayık bir tirat sergiler ağlayarak. bu sahne uzattıkça uzatılır.

hastanelik bir olay olduğunda illa ki şu telefon konuşması yapılır.
    x: bla bla hede hödö ühüüüğğhksshshye
    y:ne oldu sakin ol hmm hangi hastane hemen geliyorum

ve kahramanımız hastaneye gelir, koridorda koşarak diğer bekleşenlerin yanına gider, telaşla sorular sorar, sonra sakince üzgün üzgün bekleyen ekibe katılır.

olay mutlaka istanbulun lüks bir hastanesinde geçmektedir. kimse devlet hastanesine gitmez.
  • güvenlik kameraları film kameralarından hallice görüntü kaydetmektedir.
  • dizide yıllar önce kaybedilmiş bir bebek vardır ve sürekli aynı ortamda bulunan birisi o bebeğin annesidir fakat farkında değildir.
  • arabayla uçurumdan yuvarlanma. (sezon finali)
  • - cep telefonu ile birisi arandığında ikinci saniyede konuşulmaya başlanır. hadi varsayalım aranan kişi işi gücü yok elinde telefon tetikte birisi arasa diye bekliyor; lan bunun bağlanma süresi var, çekmemesi var vs. vs.

- son dönem moda olan askerli dizilerimizde asker abilerimizin (özellikle baş rol oyuncusu mesela) sürekli pis sakalla arz-ı endam etmesi. e tabi bu oyuncular kızların sevgilisi ekolünden abiler olunca dizide maymun götü modunda göstermiyorlar adamları, hep aynı boyda hiç uzamayan pis sakal. da kardeşim bahsettiğiniz kurum(bkz: türk silahlı kuvvetleri). başındaki genel kurmay başkanı her gün traşını oluyorsa herkes seke seke olur o traşı. tek istisnası dağda operasyonda falansınızdır ki onda bile özellikle komutanlar askerin disiplininin bozulmaması için ilk fırsatta olurlar traşlarını.