şükela:  tümü | bugün
 • genellikle sigara içerler. bi de genellikle tıp fakültesinden mezun oluyorlar.
 • 3g'leri vardır.göt göbek gözlük.
 • yapacakları tedaviyi, muayeneyi önce hastaya açıklamak yerine direkt emir kipi ile olaya girişirler (örn yat, kalk, öksür, kolunu kaldır, bacağını oynat, eğil, amuda kalk vs)
 • (hepsi değil tabii, ama genel diyor işte başlıkta) inanılmaz derecede küstah olabilmeleri. neden bilinmez türkiye'de doktorlar hastaları hasta oldukları için azarlayan bir tavır takınabilmektedir. ne diye hasta oldun, başıma iş çıkartıyorsun dercesine.

  kendim yaşadığım tecrübeleri bir yana koyalım, mesela şu ara çok gözde bir isim olan dr. canan karatay'ın kitaplarında ve televizyonda verdiği röportajlarda da bu hal ve tavrı çok net görebilirsiniz. şişmanları şişman olmalarından ötürü suçlayan ve aşağılayan bir üslubu var bu kadının; ne ilginçtir ki takipçilerinin bu konuda hiçbir şikayetini görmedim. bu durum ya ezilmeyi kanıksamış olmamızdan ya da doktorları tanrı gibi görmemizden kaynaklanıyor kanımca.
 • hastalığınızla ilgili soru sormak için iki kez düşünün.
 • arabalarını satarken ederinin en az %10-15 fazlasını kendilerine hak görmeleridir.

  (bkz: doktordan satılık)
 • hastayı dinlememeleri, bir an önce ilaç yazma aşamasına gelmek istemeleri. ben daha kapıdan girerken ilaç yazmaya çalışan doktor gördüm yeminle. ''roaccutane mı almaya geldin?''

  bu acelecilik derdinizi anlatmaya çalışırken de görülür:

  hasta: benim kulakla…
  doktor: hmm orta kulak iltihabı!
  hasta: hayır ağrı yok, doluluk his..
  doktor: soğukta mı kaldın?
  hasta : hayır boğazım şişmi…
  doktor: sigara mı içiyorsun?
  hasta: allah benim belamı versin

  sonra bilgisayar kullanımında beceriksizlik:

  bilgisayarından sinüzit filmini açmaya çalışan doktor: ''ama bu görüntü çok küçük, büyütemiyorum, böyle bir şey diyemem yarın gelin.''
  şanssız hasta : ''bakın orada büyüteç işareti var onu bi' deneseniz?''
  özgüveni zedelenmiş olan doktor: ''yarın filmin kendisini alıp gelin.''
  içinden küfür eden hasta: !!??*wtf*+/’’

  ve tabii öğretilmiş özgüvene sahip olmaları. sanırım bütün o küstahlılıklarının altında yatan neden de bu. bu özgüveni körükleyen de hasta çaresizliği, işte ne yaparsınız insan hastalanınca medet umuyor böyle kibirli kimselerden.

  özel hastanede çalışan doktor ikiyüzlülüğü ve yavşaklığı var bir de ama ona ayrı bir başlık açılmalı, ki açılmıştır da tahminimce.
 • en az altı yıl üniversite okumuşlardır. dile kolay.
 • ingilizce hazırlık sınıfıyla beraber birçok yerde 7 yıl fakülte, 4-6 yıl uzmanlık süreleriyle de 13 yılı bulabilen sürelerde yüksek öğrenim görmektedirler. ilkokul öğrenimini de işin içine katınca toplam öğrenci olduğu süre 13ü bulmayan veya birkaç seneyle geçen kimselerin mesleğini ve bilgisini sınama haddini kendilerinde görmelerine de ayrıca şaşırmaktadırlar.

  haketmediği davranışlar gören hasta ve hasta yakınlarının bütün doktorların aynı olduğu gibi bir yanılgı içine düştüğü gibi, haketmediği haldenin ötesinde canını dişine takıp uykusuz yorgun kan ter içinde emek verdiği halde, hakarete aşağılamaya tehdit ve darpa kadar geniş bir yelpazede çok güzel minnet ifadelerine(!) maruz kalan hekimlerin de bütün hasta ve hasta yakınlarının aynı olduğu gibi bir yanılgı içine düşmesi kaçınılmazdır. hastalara kötü davranan bir hekime neden böyle davranıyorsun sorusu yerine, neler yaşadın da böyle davranmak ihtiyacı duyuyorsun sorusu daha yerinde olacaktır.

  (bkz: #33757299)