şükela:  tümü | bugün
 • bilim kurgu temalı bir yapımda korkulan bir gezegen.
 • 20 yaşındadır. kutlu olsun.

  ismail gaspıralı
  yusuf akçura
  zeki velidi togan
  ahmet ağaoğlu
  sadri maksudi
  mustafa çokay
  sultan galiyev'in hatıralarıyla daha nice senelere...
 • ailemin hikayesidir. çocuklukta yaşlılardan dinlenen, onların da kendi yaşlılarından dinlediği göçlerin hikayeleridir. "falanca yerden göçtük..." o falanca çocukluğumda kah kırım oldu, kah kerkük. kafkasya, selanik falan da çıktı. yıllar sonra kırım'daki köyümüzün kaybolduğunu öğrendim, kerkük zaten kan ağlamaya devam ediyor... bin türlü mavra, bin türlü ihanet görürsün ama bunlara inat bin türlü hikaye çıkarır, bin türlü destan yazdırır adama...
 • doğrusu "türki dünya" olmalıdır. neden? ingilize, hollandalıya, isveçliye, norveçliye, danimarkalıya ve avusturyalıya neden alman denmiyorsa o yüzden. cermenler bir kavimdir, çeşitli şekillerde karışmış, dağılmış ve avrupa'nın bir kısmını oluşturmuşlardır. fiziki görünümleri, dilleri ve kültürleri çok benzer. ama bunların hepsine cermen olmalarından dolayı alman denmez, tarih öyle gerektirmiştir. aynısı latinler ve slavlar için de geçerlidir. avrupa'daki bu benzerlik kimseyi heyecanlandırmıyor da, biz neden orta asya türki devletlerine ve azerbaycanlılara ısrarla "siz türksünüz. özbek, kazak değil özbekistan türkü, kazakistan türküsünüz" deme gereği duyuyoruz? hatta bir kesim daha da ileri gidiyor, tarihsel süreci unutup "siz ruslaşmışsınız, dininizi, ırkınızı unutmuşsunuz" bile diyor. bu kadarına da pes, adında türk geçiyor diye adam türkilik olgusunu da standartlara bağlıyor. "ama dilimiz çok benziyor abi, biz 'ben' diyoruz adam 'men' diyor" diyeceksin, deme. adamlar da "and"e "und" diyor, "yes"e "ja" diyor, git de ingilize "siz aslında almansınız lan" desene.
 • (bkz: turan)
 • kazakistan'ın latin alfabesine geçişi, türkiye-özbekistan ilişkileri, kırım ve ırak türklüğü, bakü-tiflis-kars yolu, hazar ve diğer sınırların durumu gibi güncel meselelerin tartışıldığı yurt.

  https://www.amerikaninsesi.com/…akinmi/4120386.html

  http://qha.com.ua/…dunyasi-nin-cimentosudur/161901/
 • kapasitesinin henüz farkına varılmamış ve henüz tam anlamıyla oluşamamış olan birliktelik.
  bütün türk dünyası ile ilgili gelişmeleri takip edebileceğiniz bir platform:
  türktoyu platformu
 • "... müşterek bir medeniyet tasavvuru, iddiası ve şuuru geliştirilmeden, türk dünyası varedilemez.

  müşterek medeniyet tasavvurunun geliştirileceği ve bütün türk dünyası coğrafyasına yayılabileceği en önemli alanlardan biri medya alanı.

  sinema başta olmak üzere, televizyon, dijital medya gibi alanlarda ortak bir dil ve duyarlık inşa etmek şart.

  fakat daha baştan büyük engellerle karşılaşıyoruz. üstelik de kendi ayağımıza kurşun sıkmamıza yol açan traji-komik engeller bunlar.

  taşkent’e indiğimizde araçlarımıza kolayca binmemize neden olan engel basit bir engel aslında. medya alanında karşılaştığımız en büyük engeli hatta felaketi taşkent’te öğrenince şok oldum ben; ekibimizdeki diğer insanlar da aynı şekilde.

  sorun şu: türk dizilerinin özbekistan’da yasaklanması sorunu. ülkede son haftalarda hararetle tartışılan konuları biri buymuş!

  türk dizileri niçin yasaklansın ki?

  özbeklerin ahlakını ve değerlerini bozduğu düşünüldüğü için!

  gerçekten yüzkarası bir durum bu bizim için.

  dün, ahlakın, edebin ve hayanın timsali olan bizler, bugün ahlaksızlığın, edepsizliğin ve hayasızlığın bayraktarlığını yapıyoruz taa şili’ye, “dizi cenneti” brezilya’ya kadar!

  akıl mantık alır gibi değil gerçekten.

  özetle: türk dünyası, hedeflerini önce belirginleştirip sonra da birleştirecek adımlar atarsa toparlanır ve önceki yazımda da vurguladığım gibi insanlığın gelecek bin yılını da belirleyecek hakikat fikrini hayata geçirecek hazırlıkları yaparak insanlığın önünü açabilir yeniden. vesselâm."

  https://www.yenisafak.com/…-dunya-neden-yok-2050267

  iktidar mahallesinin "türk yoktur"dan "türk dünyası hassasiyetine" gelmesine mi sevineyim, yoksa müellifin dikkat çektiği soruna mı üzüleyim?

  tanım: son bir ay içinde taşkent'te inşaat, namangan'da tekstil iş kollarında mühendis, avukat ve stajyer değişimleriyle gaspıralı'nın "iş'te birlik" çağrısını yerine getirmeye çabaladığımız kalpgâhım.

  ek: prof. dr. kürşad zorlu, yusuf kaplan'ın yazısına cevap vermiş:

  https://m.turkiyegazetesi.com.tr/…sinan/607861.aspx