şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • iğrenç toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmemek; iyi bir motivasyon kaynağıdır. kendi alanında, mikropsuz hem de kekolardan arınmış şekilde seyahat edersin. yeri gelir uyursun, eşyalarını arabada tutarsın, son ses müzik dinleyebilirsin, yakınlarınla istediğin gibi seyahat edersin gibi gibi...
 • (bkz: istanbul)
 • ihtiyaçtır.
 • bisiklet yollarının, toplu taşıma ağının ve kalitesinin yetersizliğidir. toplu taşımalarda hamile kalma riskiyle seyahat etmektense, birey araba almayı tercih edebilmektedir.
 • rahatlıktır. istediğin saatten istediğin yere istediğin zaman gidebilme rahatlığı. bu kadar basit, altında bir şey aramayın.
  yük taşımada da çok yardımcı oluyor. dağ tepe rahat rahat gezersin her şeyi yaparsın. yeri gelir içinde uyursun.
  kız tavlamak için alanlar beyni çükünde olan insanlardır.
 • erkek olmak. arabası olmayan bilemez.
 • şu şartlar altında benim halen anlamadığım motivasyondur.

  ulan en ucuz araba 70-80 milyon tl. o da dandik ve sıfır aksesuar olanları. teneke ve plastik yığını yani. normal arabalar 120-130 bin tl'den başlıyor.

  ve insanlar halen araç alıyorlar.

  ben zengin bir adam sayılırım. türkiye'nin sayılı milyonerlerinden biriyim (en alt sıralardayım. abartmaya gerek yok). ama, kendi özel zevkim için 100 küsür bin tl borçlanmam. yapmam böyle bir şeyi. ulan yarın beş kuruşsuz kalsam, ben o parayı nasıl ödeyecem?

  evet; bir tane araba kiraladım. o da şirketin üzerine ve çok uygun bir fiyatla. onu da en ekonomik şekilde kullanmaya çalışıyorum. şehir içinde bir yere gideceksem veya kıta değiştireceksem, otobis, metro ve vapur üçlüsünü kullanıyorum (dolmuş ve halk otobisi bize ters).

  geçenlerde türksel'in web sitesine girdim. ayfon'un en son modellerini 13 bin tl'den satıyorlar. ön siparişte yer kalmamış. yani, millet borç-harç o en son ayfon modellerini alıyor, arkadaş. demek ki, epıl, 20 bin tl'ye satsa, o parayı verecek mallar da çıkacak... aynı mantık araba için de geçerli. üst segment arabalar 300 bin - 1 milyon tl arası. o parayı ben hayatta vermem. sikseler vermem. başımdan aşağı para yağsa yine vermem. işimi büyütürüm lan!

  ya da, 100-200 bin tl'em olsa, hemen yatırım yaparım, ya da başka bir işe girişirim. o paraya araba almak nedir lan? motivasyonunuzu sikeyim sizin.
 • jetta sevdasıdır.

  (bkz: jetta)
 • otobus dolmus gibi cilelere katlanamamak. araba ozgurluktur.
 • yenilerde ilk arabamı aldım. istesem daha önce de alabilirdim. yeni almamın sebebi, arabaya tutkumun olmaması. şu an bile araba benim için, mecburen kullanılan bir nesneden öteye gitmiyor.

  araba alma motivasyonum, seri bir şekilde ulaşım yapmak. çok gezen biri değilim ama gün içerisinde birkaç yere uğramam gerekebiliyor.

  ikinci nedenim pratik yapmak. herkes araç sahibi olmak zorunda değil ama bence herkes iyi derecede araba sürmek zorunda artık günümüzde. bunu da kendi aracımla yapabileceğimi biliyordum.

  araba sahibi olmanın en iğrenç taraflarına gelince... birçok medeniyet düşmanı ile aynı trafikte sinir harbine girmek. diğeri de sürekli araba bakımı ile alakalı şeyler peşinde koşmak. sanki bebek sahibi olmuşsun da sürekli hastaneye gidip geliyorsun.

  pek dile getirmek istemediğim motivasyon ise dış kaynaklı. kadınlar... ne var bu otomobillerde de, gözüne far tutulmuş tavşan gibi apışıp kalıyorsunuz? benim motivasyonum, lüks araba karşısında eriyen kadınlar değil, ola ki aile kurarsam lazım olacak diye otomobillerle bağımı sıkı tutmaya çalışıyorum. keşke arabadan nefret eden biri girse hayatıma da bisiklet sürsek. otomobil rezillik ya.