şükela:  tümü | bugün
 • f-35——> var mı, elimizde yok.
  s-400——> var ama kullanamıyoruz, tüm parçalarının teslimatı yapılmadı. en son rus büyükelçi saksı olarak kullanabilirsiniz diyordu.

  o kadar kavga, dövüş, gürültü ve dahası peşin ödenen paralar boşa mı gitti?

  edit: öncelikle şunu söylemek istiyorum okuduğumuzu anlamıyoruz ve anlamamakta ısrarcıyız maalesef. f-35 konusu zaten tartışmaya açık değil. s-400’e gelince “teknoloji transferi” (yazılım-kod) yapılmadı ve bunu putin de doğruladı. elinizde bunlar olmadan sistem çok işe yaramıyor, yani siz yazılımını değiştiremiyorsanız rusya’ın verdiği şekilde paket olarak kullanacaksanız onun istediği tehditleri göreceksiniz, istemediklerini göremeyeceksiniz veya vuramayacaksınız demektir. bizim kaynaklar sistemin nisan’da faal hale getirileceğini açıklamıştı, sonra covid-19 nedeniyle sene sonuna işaret edildi. bekleyip görelim en iyisi. kaynak ekleyecektim bazı konulara açıklık getirmek için lakin edilen hakaret ve küfürlere cevap vermeye anlatmaya çalıştıkça daha çok hakaret ve küfür edildiği için kaynak falan eklemek çok lüzumsuz böyle bir güruh için. gördüğünü, duyduğunu ve okuduğunu anlamayana, inanmayana neyi nasıl anlatabilirz ki. anlamadığınız nokta ne f-35’in verilmemesi, ne de s-400’ün kullanılamamasından memnuniyet duymuyorum veya sevinmiyorum. milli servet olarak senin benim vergilerimle parası ödenen ama kullanamadığımız/kullanmadığımız s-400 ve verilmeyen f-35’ler olduğunu belirttim. elbette bende savunma sistemlerinin faal olmasını isterim, özellikle ortadoğu gibi kan ve savaşın durmadığı bir yerde. ama bana hakaret edince gerçekler değişmiyor. sorumlusu veya antlaşmaları yapanda ben değilim. rus büyükelçi yavşakça konuştu ne cevap verildi kendisine merak ediyorum ona da hakaret ettiniz mi veya gidip kendisine sorun neden kullanamadığımızı ? yerini bulmakta sorun yaşamazsınız, abd’de hesabını sorun beyaz saray’ı kime sorsanız gösterirler, senatörlerinde yeri yurdu belli. burada cevap alamayacağınızı sizde biliyorsunuz, bari gidin rusya ve abd’den hesap sorun. gitmişken hazır gittiğiniz yerde kalın dönmeyin çünkü pek faydanız yok okuduğunuzu dahi anlamıyorsunuz.
 • olsun. sayın bayraktar f1453 yapar birkaç seneye.
 • tanım: eşek olunca semeri vuranın çok olduğu bir başka doğa olayıdır.
  iç ses: bari bir tur bineydik.
 • sadece satın almak için değil yapımı ve geliştirilmesi için de para verdiğimiz uçakların başına gelen hadise.
 • bu olay üzerine ben olsam alırım 2 tane daha s-400, çekerim esenler peronlarına.

  çatttt; rusya, abd, jamaika herkes şok.
 • başlıkta bir hata var sanırım. haberin orijinalinde ben başlıktaki anlama gelecek bir ifade görmedim. haber sadece bizim bayrağı taşıyan uçakların modernizasyonu için usaf'a mali kaynak ayrıldığından bahsediyor.

  f-35 uçağı sürekli geliştirilen bir platform. yani atıyorum üretilen 1. uçak ile 200'üncü uçak ve 200'üncü uçak ile 350'nci uçak arasında dağlar kadar fark var. elbette askeri teçhizat uzmanı olan çoğu ekşi'ci yazar arkadaşımızı bu yazdıklarım dehşete düşürecektir ama gerçek bu. yani türkçesi uçağın kaportası fazla değişmiyor ancak içindeki elektronik teçhizat ve yazılım sürekli bir geliştirilme süreci içinde. önceden üretilmiş seri numaralı uçakların da güncelliklerini korumaları ve savaş kabiliyetlerini sürdürmeleri açısından f-35 filosunun sürekli upgrade edilmeleri normal bir süreç ve dolayısıyla bu haber rutin bir güncelleme prosedürünü anlatan bir haber olabilir.

  amerikalılardaki bu uçak üretim süreçleri genelde blok olarak adlandırılıyor. eskiden bir blok üretilir bu arada uçak geliştirilmeye devam edilir ve gelişim aşaması bitince yeni bloğa geçilirdi ama önceki bloğa sahip olanlar isterlerse yeni bloğa upgrade edilir ya da doğrudan son üretilen bloğu alırlardı. süreç kabaca böyleydi. ama temelden patlayan ve yığınla teknik, lojistik sorunu çözümsüz olarak bekleyen f-35 projesinde bu işi nihayete erdirip mümkün olduğunca hazır bir uçak üretmenin mümkün olmayacağını gören amerika uçağı yalapşap üretime sokup "kervan yolda düzülür beyler hadi bakalım" diyerek projeyi saçma salak yürütmeye devam ediyor.

  bu arada uçakların durumu hala havada ve kesinlikle bize satışı iptal diye bir durum yok. burada ezbere muhaliflik yapanlar ile körükörüne yandaşlık goygoyuna girenleri üzeceğim ama amerikalılar kalpleriyle değil mantıklarıyla ve banka hesaplarının geleceklerini düşünerek karar veriyor arkadaşlar ve yarın birgün işler farklı bir politik durumu gerektirdiğinde o uçakları bize seve seve satarlar. şu andaki konjüktür restleşmeyi gerektiriyor sadece. ha şu da var, hani bir laf vardır; "bağ benim belletirim mal benim elletirim." diye, hah bildiniz sanırım. işte mal adamların. isterlerse hiç vermezler çünkü ortadoğu'da aynı malı kullanan 2 farklı ülkenin kafa kafaya geldiğinde ortaya ne çıkacağı bilinmez ve bu adamlar da bunu çok iyi biliyor. f-35 lojistik sisteminden tamamen bağımsız olarak (sen kimsin lan dürrük, konuşuyorsun bilirkişi gibi diyenler için amme hizmeti: f-35/@lantirn161) f-35 uçuran israil bizim bu uçağa sahip olmamamız için elinden geleni yapıyor şu anda onu atlamayın. yani trump, şu, bu vs. vs. hikaye... mevzu çok daha derinlerdeki çekişmeler.

  bir de yerli uçak falan yazılıyor bazen. bu konuya girmeyi özellikle hiç istemiyorum ama sadece şunu söylemek isterim jet çağında amerika ve rusya'nın sırf test, geliştirme ve tasarım amacıyla ürettiği, hiç uçurmadan yerde tuttuğu ya da testlerde parçaladığı prototip sayısına bir bakın lütfen. bakın filolardaki faal uçaklardan bahsetmiyorum, prototip sayılarına bakın sadece...
 • bizim de rusya' dan s-400 alarak karşılık vereceğimiz gelişme. kork bizden ameriga. sen tayyip'in gücünü görmemişsin daha!
 • evlat acısı gibi koydu. yılların emegi çöpe gitti.
 • parasını verdiğimiz f-35 uçakları gitti ve yine parasını verdiğimiz s-400 sistemlerini asla aktif hale getiremeyeceğimizi herkes biliyor.
  esas büyük rezillik ise bunu içeriye başarı diye satmaları ve milyonlarca insanın bunu hapur hupur yemesi.
 • basiretsiz dış politika sebebiyle aktive edemeyeceğimiz bir s-400 sistemine sahip olduk, senelerdir hem para hemde emek harcadığımız f-35 projesinden atıldık. emeği geçenlere teşekkürler. yunanistan bu uçakları aldığında ve ege’deki denge tamamen yunan tarafına kaydığında başta s-400 fanboyları olmak üzere herkes anlar 5. nesil savaş uçağı neymiş neden lazımmış diye.

  ha bu arada bir tane altay tankına motoru takamayanlar tfx’i 2023 de hangardan çıkarıyor, 2 sene dışarda bekletiyor ve 2025’de uçuruyor.
  boşuna ısrar etmiyorlar kenevir de kenevir diye zira bu kafa başka türlü çekilmiyor.