• başlıkta bir hata var sanırım. haberin orijinalinde ben başlıktaki anlama gelecek bir ifade görmedim. haber sadece bizim bayrağı taşıyan uçakların modernizasyonu için usaf'a mali kaynak ayrıldığından bahsediyor.

f-35 uçağı sürekli geliştirilen bir platform. yani atıyorum üretilen 1. uçak ile 200'üncü uçak ve 200'üncü uçak ile 350'nci uçak arasında dağlar kadar fark var. elbette askeri teçhizat uzmanı olan çoğu ekşi'ci yazar arkadaşımızı bu yazdıklarım dehşete düşürecektir ama gerçek bu. yani türkçesi uçağın kaportası fazla değişmiyor ancak içindeki elektronik teçhizat ve yazılım sürekli bir geliştirilme süreci içinde. önceden üretilmiş seri numaralı uçakların da güncelliklerini korumaları ve savaş kabiliyetlerini sürdürmeleri açısından f-35 filosunun sürekli upgrade edilmeleri normal bir süreç ve dolayısıyla bu haber rutin bir güncelleme prosedürünü anlatan bir haber olabilir.

amerikalılardaki bu uçak üretim süreçleri genelde blok olarak adlandırılıyor. eskiden bir blok üretilir bu arada uçak geliştirilmeye devam edilir ve gelişim aşaması bitince yeni bloğa geçilirdi ama önceki bloğa sahip olanlar isterlerse yeni bloğa upgrade edilir ya da doğrudan son üretilen bloğu alırlardı. süreç kabaca böyleydi. ama temelden patlayan ve yığınla teknik, lojistik sorunu çözümsüz olarak bekleyen f-35 projesinde bu işi nihayete erdirip mümkün olduğunca hazır bir uçak üretmenin mümkün olmayacağını gören amerika uçağı yalapşap üretime sokup "kervan yolda düzülür beyler hadi bakalım" diyerek projeyi saçma salak yürütmeye devam ediyor.

bu arada uçakların durumu hala havada ve kesinlikle bize satışı iptal diye bir durum yok. burada ezbere muhaliflik yapanlar ile körükörüne yandaşlık goygoyuna girenleri üzeceğim ama amerikalılar kalpleriyle değil mantıklarıyla ve banka hesaplarının geleceklerini düşünerek karar veriyor arkadaşlar ve yarın birgün işler farklı bir politik durumu gerektirdiğinde o uçakları bize seve seve satarlar. şu andaki konjüktür restleşmeyi gerektiriyor sadece. ha şu da var, hani bir laf vardır; "bağ benim belletirim mal benim elletirim." diye, hah bildiniz sanırım. işte mal adamların. isterlerse hiç vermezler çünkü ortadoğu'da aynı malı kullanan 2 farklı ülkenin kafa kafaya geldiğinde ortaya ne çıkacağı bilinmez ve bu adamlar da bunu çok iyi biliyor. f-35 lojistik sisteminden tamamen bağımsız olarak (sen kimsin lan dürrük, konuşuyorsun bilirkişi gibi diyenler için amme hizmeti: f-35/@lantirn161) f-35 uçuran israil bizim bu uçağa sahip olmamamız için elinden geleni yapıyor şu anda onu atlamayın. yani trump, şu, bu vs. vs. hikaye... mevzu çok daha derinlerdeki çekişmeler.

bir de yerli uçak falan yazılıyor bazen. bu konuya girmeyi özellikle hiç istemiyorum ama sadece şunu söylemek isterim jet çağında amerika ve rusya'nın sırf test, geliştirme ve tasarım amacıyla ürettiği, hiç uçurmadan yerde tuttuğu ya da testlerde parçaladığı prototip sayısına bir bakın lütfen. bakın filolardaki faal uçaklardan bahsetmiyorum, prototip sayılarına bakın sadece...
  • maddi-manevî üzücü bir haber.
  • elbet bir gün seninle kavuşacağız elbet birgün perinçek aramızdan çekilecek.türkiye bu tercihiyle 2050'ye kadar olan hava kuvvetleri ihtiyacını 2 boruya tercih etti o aldığı s-400 denen rus çöplerinide kullanamadan depoya çürümeye bırakacak.sadece suriyede f35'leri rusya'ya karşı kullandığımızı düşünün yada yunanistana karşı ege'de hava üstünlüğünü nasıl alabileceğimizi düşünün işin ekonomik boyutunu söylemiyorum bile hepsi elimizden uçup gitti bu olaya sebeb olan perinçek, avrasyacılar, siyasal islamcılar, sultanımız kim varsa türkiye'ye çok büyük bir kuvvet kaybettirdiler.
  • iki nato ülkesi müttefikin birbirine yaptığı durum.
    sonra biz natonun beyin ölümü gerçekleşti dediğimizde suçlu çıkıyoruz.
  • elhamdülillah. bi soğuk su getirin reise.
  • 2 tane baca borusuna milyör mülyar dolar verdik. bunda vatanseverliğinden şüphem olmasa da kendilerini tasfiye ettiği için abd'ye tavırlı bir takım subaylarımızın payı da var, bu kişiler muhalefet kırıcı olarak kullanıldı.

sonuç? f-35leri alamıyoruz.

s-400'leri abd'ye verelim, f-35leri alalım.
    zira yarın öbürgün o f35ler ege semalarında uçmaya başlarsa ebemizinkini görürüz.
  • la yeter la! askeri politikayla ne oynuyorsun abd? kapat incirliği olsun bitsin.
  • (bkz: 11 haziran 2020 metin topuz'un tutuklanması) olayına misilleme olarak yapılmıştır. bu 2 olayın aynı gün gerçekleşmesinin tesadüf olduğunu düşünüyorsanız size diyecek bir şeyim yok..
  • devletler arasındaki ilişkilerin belli kurallara bağlı olduğunu sananlar için güzel örnek olmuş olaydır.z kuşağı bilmez , 80 ler 90 lar türkiye'sinde mahalle mafyaları , sokak kabadayıları vardı. devlet hepsini topladı da mafyalar , kabadayılar devri sona erdi.
    amerika bugün dünyanın kabadayısı olmuş.eski hariciyeci monşerlerle dış politika planlıyor iseniz , kabadayı için kedi karşısında fare olursunuz.monşerler devri bitse de dış politikada içine düştüğümüz rezillikten kurtulabilsek.
    kabadayıdan kurtulmanın tek yolu vardır o da kabadayıya her seferinde kafa tutmaktır.amerika, tarihinin en vasat başkanıyla, en vasat günlerindeyken ve birde berbat ekonomisiyle kimseye kafa tutabilecek değildir.zaman , amerika'nın güçsüzlüğünü gizleyemediği , yıkılmamak için çırpındığı zaman .kabadayıdan ne koparacağımızı hesaplamalıyız.
    bununda tek yolu yabancı sermayeyi ülkeye çekmektir . sermaye kendisine güvenli liman arıyor. sermayeyi ülkesine çekebilen ülke geleceğin kabadayısı olacaktır.
  • f-16'ların kullanım ömrü bittikten sonra bizi zor durumda bırakacak olan durumdur. sosyal medya çomarları hemen "mmu envantere alınmalıdır" gibi skindirik yorumlar yapacak olsa da daha hayatında 4. nesil savaş uçağı geliştirmemiş ülkenin 5. nesil savaş uçağını 5 yılda ilk uçuşunu yaptırıp 10 yılda envantere sokturacağını beklemek kerizlikten başka bir şey değildir. olay sonunda s-400'lerin parasını öpe öpe ödeyip üstüne patriot alıp s-400'leri 3. dünya ülkelerinden birine atıyormuş gibi yapıp hibe edeceğiz gibime geliyor. ancak o zaman bize f-35 verirler. götümüze bir 2.5 milyar dolar daha girer, rahatlarız. bu arada 2.5 milyar dolar 25 adet f-35 eder. sonuçta saraydaki zat-ı muhterem tasarruf yapmıyor, yanlış stratejilerin bedelini halk olarak biz ödüyoruz.-
hesabın var mı? giriş yap