şükela:  tümü | bugün
 • 2000li yıllardan sonra özellikle frp oyunlarının etkisiyle başlanmış bir edebiyat, başarılı bir çok örnek vardır ama bu edebiyat türü, türk düşünce yapısına fazla uyum sağlayamadığı için fazla gelişme göstermemekte. bunun en büyük etkisi gelecek düşüncesinin bizim düşünce sistemimizde çok belirgin bir yeri olmaması (avrupa ve amerikaya göre) ve küreselleşmeyi göstermek yanlış olmaz (insanların artık hayal kurmayı unutması ve sadece sunulmuşlar üstünden hareket etmesi)

  daha gelişmesini ve hatta doğuyu içeren güzel işler çıkarmalarını bekliyorum*
  bir kaç örnek
  saygın ersin, barış müstecaplıoğlu (bkz: perg efsaneleri), ihsan oktay anar
 • internet aracılığıyla farklı platformlarda serpilip büyüyen, gün geçtikçe gelişen edebiyat türü.
  (bkz: ölümsüz öyküler)
  (bkz: kayıp rıhtım)
  (bkz: gölge e-dergi)
 • hiçbir zaman gerçek anlamda gelişememiş ve beklenen seviyeye ulaşamamış edebiyat türüdür.

  fantastik edebiyat, dünya çapında son derece popüler ve saygın bir edebiyat türü olmasına rağmen türk edebiyatında başlıca bir tür olamamış, çocuk edebiyatının bir alt dalı olarak kalmıştır. esas ilginç olan ise türk halkının ithal ikame fantastik edebiyatını okumayı sevmesidir. yani harry potter, yüzüklerin efendisi, taht oyunları gibi yabancı eserleri seviyoruz ancak fantastik edebiyat üretmiyor, üretilen nadir eserleri de okumuyoruz. türkiye'de fantastik edebiyat ithal ikame olarak varlığını sürdürüyor.

  bu durumun birçok nedeni var ancak bu nedenlerden biri hiçbir zaman türk kültürünün "fantastik altyapı ve unsurları" bulundurmaması olmamıştır. batı kültüründe olduğu gibi türk kültüründe de peri, cin, hayalet gibi doğaüstü yaratıklar bulunmakta ve kahramanlar canavarlarla çarpışmaktadır. üstelik bu gelenek sözlü edebiyata kadar uzun bir tarihe sahiptir. başka bir deyişle türk fantastik edebiyatının bu kadar geri planda kalmasının nedeni "gerekli altyapının olmayışı" değildir.

  peki nedir bu sebep? başlıca dört neden sayılabilir. bunlar din, geleneksel toplum anlayışının yıkılmaması, bireyselciliğin gelişmemesi ve bu türün ciddiye alınmaması şeklinde sıralanabilir. karşımıza ilk olarak geleneksel toplum yapısı ve "bireyselleşme" kavramının yeterince gelişmemesi çıkıyor. dünya edebiyatına baktığınızda fantastik edebiyatın yükselişinin 19. yüzyıldan itibaren bireysellik kavramıyla birlikte yükselişe geçtiğini görürsünüz. fantastik edebiyatın bir "çocuk eğlencesi" olmaktan öteye geçip başlıca bir tür olmasında bireyin kendisini geleneksel toplumdan kurtarıp sorularına özgürce cevap verebilmesinin çok büyük payı vardır. geleneksel toplumun onun için otomatik olarak verdiği cevapları kenara bırakıp kendi hayal gücünü kullanabilmektedir. oysa geleneksel toplum, kişiyi bireysel cevaplardan uzaklaştırarak kalıplaşmış cevaplara yönlendirir. bir de buna din faktörü eklenince kalıplaşmış cevapları yıkmak şöyle dursun, sorgulanması bile gündeme gelmemektedir. her şeyden önce fantastik edebiyatı yaratıcıya karşı çıkmak olarak gören toplumsal zihniyet, bu türün çocuk eğlencesinden öteye geçmesine izin vermemektedir. örnek vermek gerekirse j.k. rowling harry potter'daki ruh emicileri depresyona girdiği bir dönemde hissettiklerinden yola çıkarak oluşturduğunu söyler. türk geleneksel toplumunun bir üyesinin aynı depresyonu yaşaması durumunda bunu yaratıcının bir imtihanı olarak görme ve süreç geçene kadar sabretme ihtimali hayli yüksektir. olumsuz olayları nazar değmesine, açıklanamayan olayların gaipten gelmesine, ya da başka bir deyişle "allah'ın hikmeti olduğuna" inanan toplumun bir üyesi, bu süreçleri hayal gücüne bırakıp fantastik yaratıklarla yorumlamaz. böyle bir eğilimi bile olmaz. yapmaya kalkışanları da dine şirk koşma fikri durdurur.

  toplumun mevcut anlayışı fantastik edebiyatın yazılmasını engellediği gibi okunmasını da engellemektedir zira ciddiye alınmamaktadır. çocukları eğlendirmenin ötesine geçen her fantastik hikaye amacını aşmış demektir. kişi masal yazmıyor ya da anlatmıyorsa boşuna zaman kaybetmemelidir. bu "ciddiye alınmama" durumu beklentileri de şekillendirmektedir. son yıllarda bunun çok bariz bir örneği var. netflix'in hakan muhafız dizisini izlerken muhtemelen birçok kişi onlar adına utanmış ve başını sokacak yer aramıştır. bu diziyi bu kadar izlenemez yapan şey sadece senaryo ya da oyunculuklar mı? izlerken bir şeyler kafamızda oturmuyor, yer edinmiyor çünkü kültürümüzde yok. çünkü alışmamışız. "süper kahramanın geçmişten gelen yaratıklarla savaşarak bir şehri kurtarma" fikri bizim için yabancı fantastik edebiyatla özdeşleşmiş. bir hikaye okurken james isimli bir karakterin elinde asasıyla kilisede gargolye peşine düşmesi normal iken ahmet ya da mehmet'in sihirli değneğiyle camide peri avlaması fikrini özümseyemiyoruz. bu süreç döngüsel olarak birbirini etkiliyor. biz türk yazarlarından realist ve toplumun sorunlarını ele alan romanlar bekliyoruz, onlar da o tarz roman yazıyor. "yetişkin türk fantastik romanı" üretmeme ve okumama konusunda bir uzlaşma söz konusu.

  türk edebiyatında fantastik eserlere bakıldığında, sözlü edebiyatla günümüze gelen masallar ve dede korkut hikayeleri gibi efsaneler haricinde karşımıza ilk olarak 19. yüzyılda giritli aziz efendi tarafından yazılan muhayyelât çıkar. yazıldığı dönemde hiç ciddiye alınmadığı gibi edebiyat çevresi tarafından alay konusu olan bu eser günümüzde pek bilinmemektedir. bizzat ahmet mithat efendi, giritli aziz efendi'yi ülke bu derece karışık iken "boş işlerle uğraşmakla" suçlamıştır. bu sebeptendir ki batı kültürünün 18. yüzyıldan itibaren ürettiği "yetişkin fantastik edebiyatı," 19. yüzyılda dracula ve frankenstein gibi eserler verip 20. yüzyılda zirveye ulaşırken türk edebiyatında ilk ciddi girişimler ancak son 30 yıllık dönemde ihsan oktay anar ve barış müstecaplıoğlu gibi isimlerle vermeye başlamıştır. bu zamana kadar hüseyin rahmi gürpınar'ın gulyabani gibi eserler kaleme alınsa da, fantastik ögeler hikayenin ana unsuru olmaktan ziyade öğretici mesajı destekleyecek yan faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

  son yıllarda basılı medyada değil de, görsel medyada yetişkin fanstastik kurgular netflix gibi ithal ikame olarak yavaş yavaş yer edinmeye başladı (sihirli annem ve selena gibi uyarlama dizilerin hedef kitlesi bir kez daha çocuklar olduğu için bahsetmenin lüzumu yok). hakan muhafız ya da atiye gibi dizilerin kalitesi başka bir konu ama aslında alttan alta türk halkına "yetişkin fantastik edebiyatını" kabul ettiren projeler ikisi de. görsel medyada bu durumun normalleşmesi belki zaman içinde basılı medyaya da yansır ve bu türde daha fazla eserler verildiğini, bunların da ciddiye alındığını görürüz ama günümüzde baktığımızda daha zamanı olduğunu söylemek yanlış olmaz.
 • edebiyat çok fantastik sen de gelsene.

  önce adını doğru kullanmamız, başlıklarını doğru açmamız gereken bir kurgu yazın türüdür.

  dipnot : "fantastik" bir sıfattır. tür adı olarak "fantezi edebiyatı" doğrudur.
  sözde kutsal bilgi kaynağı, doğru düzgün bir tane söyleyebilen yok şu türün adını.
  sözde fantezi edebiyatı aşığı ama gidiyor beş sayfa boyunca fantastik edebiyat diyor. fantastik kurgu edebiyatı dese o da kabul, ama fantastik edebiyat nedir?
 • yine mi suçlu din ve müslümanlar oldu. be hey dürziler ortalıkta entel feridunlar gibi silmarillion, winterfell yok orta dünya vs. diyerek dolaşıyorsunuz siktir olup yazaydınız bugüne kadar bir tane olsun fantastik eser. aşağlık özenti sefiller, özgün olun biraz.
 • oluşmamasının nedeniyle ilgili edebiyat parçalamaya gerek yok. nedeni sadece pazar eksikliğidir. üretilen tek tük eserlerden birkaç tanesi 30 baskı yapsın da görün nasıl canlanıyor.
 • ilk aklıma gelen isimler saygın ersin , orkun uçar , ihsan oktay anar. fantastik kurgunun güzel örneklerini kazandırmıştır bize,

  saygın ersin ateş ve bedel kitabını tamamlasın diye yıllardır bekliyoruz.gelmiyor. ilk iki kitap zülfikarın hükmü ve erbain fırtınası'nı çok sevmiştim. ama erbain fırtınası'nın yeni basımı olmadığından tedarik edilmiyor.:((

  orkun uçar'ın derzulya evreni ise orta dunya hissini yaşatmasına rağmen, bu yazarın da devam kitapları oldukça yavaş çıkıyor maalesef.
 • kesinlikle (bkz: dede korkut) başını çekiyordur. yakın zamanda da bu cümlenin bir benzeri kurmuştum, görünce sevindim.
 • (#116130433)

  işbu entry yukarıda atıf yapılan entryde kullanılan ithal ikame ifadesinin yanlış kullanımına ilişkin bir açıklama niteliğindedir.

  ikame kelime anlamı olarak; bir başka şeyin yerine kullanmak, yerine koymak anlamlarını taşır. ithal ikame tabiri de iktisatta kullanılan bir tabir olup türkiye’nin 1970’lerde izlediği iktisat politikasıdır. hedefi da ithal edilen ürünlerin türkiye’de üretilmesinin sağlanmasıdır.

  ilgili entryde bahsedilen dünya fantastik edebiyatı ise doğrudan ithal edilmektedir. dolayısı ile ithal ikame ifadesi, verilmek istenen mananın tam tersi bir anlam taşıdığından kullanımı doğru olmamıştır.