şükela:  tümü | bugün
 • bu kural kalkarsa şunlar olur:

  1. kulüpler yetenek gördükleri yabancı futbolcuları almaktan korkmaz. şu anda yabancılar doğrudan katkı vermediğinde para israfı olarak görünüyor ve bu da bir çok yabancı futbolcunun psikolojisini bozuyor. kimi ülkeden kaçıyor, kimi gol kaçırdıktan sonra zırıl zırıl saha ortasında ağlıyor.

  2. genç yaşta alınacak yabancılardan bir kısmı türk vatandaşlığına geçirilebilir ve milli takımın da havuzu genişler. boateng'in, mesut özil'in, khedira'nın alman olduğu dünyada bizim de petrowski, okuwonu, khadim isimli türk futbolcularımız olabilir.

  3. türk futbolcuları "nasıl olsa bana mecburlar" diyemeyecek, kendilerini geliştirmek zorunda kalacaklar oynayabilmek için.

  4. türk futbolcuları "nasıl olsa bana mecburlar" diyemeyecek, kapıyı 2 milyon euro'luk senelik maaşdan açamayacaklar. kulüplerin giderleri azalacak.

  5. anadolu kulüpleri yetenekli türk gençlerini "3 büyüklerden birine illaki okuturum" diyerek köle gibi tutmayacak, makul bir talibi çıktığında avrupa kulüplerine satmayı da göz önünde bulunduracak. caner erkin gibi genç yaşında yabancı liglerde oynayan futbolcuların sayısı artacak. alper potuk 7 milyon, mehmet topuz 10 milyon olmayacak. ama tabata yine 8, amrabat yine 8.5 olacak... ona bir çare yok. onun çaresi yönetici profilinin değişmesi.

  6. anadolu kulüpleri, buldukları yabancı yetenekleri de rahatlıkla satabilecek avrupa kulüplerine ve 3 büyüklere, çünkü kontenjan sıkıntısı olmayacak. (bkz: geremi nitjap)

  7. türk futbolcusu avrupa'ya daha rahat gidecek, çünkü takımların onların yerine koyabilecekleri adamlar için illa da türk olacak diye bir kısıtlama olmayacak. başka kültürlerin içinde kendi futbollarını geliştiren futbolcularımız milli takıma daha faydalı olacak. arda ve salih gibilerin sayısı artacak.

  8. takımlarımız al ve şl gibi organizasyonlarda rakipleriyle eşit şartlarda mücadele edecek.

  9. "madem yabancı alıyoruz, ismi olan birini alalım" mantığıyla yola çıkıp 32-33 yaşına gelmiş sönük yıldızlara para dökülmeyecek.

  bu kuralın varlığını savunanlar benim saydıklarımın yarısı kadar argüman ortaya koyabilirlerse beni ikna edebilirler.

  edit: nobet hatirlatti. bu kural kalkarsa, takimlarda "abi"lige kalkisan futbolcularin gozunun yasina bakilmadan gonerilmesi kolaylasacak, boylece teknik direktor yiyen yeniceri ocaklarinin onu kesilmis olacak.
 • eğer bu sınırlandırma kaldırılırsa türk futbolunun önü açılacaktır. bu sınırlandırma nedeniyle türk futbolculara verilen saçma sapan yüksek ücretler ortadan kalkacak, futbolcular da türkiye yerine avrupa'ya gitmeye yönelecektir. bu da daha iyi bir futbol eğitimi ve dolayısıyla daha yüksek bir futbol bilgisi ile sonuçlanacaktır.

  ilk aklıma gelen örnek de selçuk inan. avrupa'dan adama çok düşük teklifler geldi, o da haklı olarak kendisine 3-4 kat fazla maaş veren galatasaray'ı seçti. peki galatasaray niye kendisine bu kadar yüksek bir maaş verdi? çünkü türk oyuncu oynatmak zorunda ve o mevkinin en iyi bir iki oyuncusundan biri selçuk. eli mahkum. eğer gs bu kadar para dökmeseydi belki de selçuk şimdi arda ile birlikte ispanya'da oynuyordu.

  hele bir de uzun vadeli düşünürsek avrupa'da yetişen bu olası oyuncularımızın futbolu bıraktıktan sonra hoca olması ve altyapıların, üst yapıların başına geçmesi var ki türk futbolunu belki de girdiği kısır döngüden kurtarabilecek bir olay bile olabilir..
 • avrupada çatur çutur oynayan adamları oynatma, türkiyede kadroya giremeyen adamları yığ ilk 11'e sonra gel yabancı sınırlaması de.
  ya bi siktir git amua godumun çökeleği.
 • koca götlü yatarak futbol oynamaya çalışan ve fakat oynayamayan yerli futbolcuların savunduğu uygulama. ne o lan yattığınız yerden milyonlar alamayacağız diye götünüz mü tutuştu ? beter olun amk'larım. adam gibi topunuzu oynayın ilk 11 e de girersiniz, milli takıma'da seçilirsiniz. ısınmak yerine, ellerde telefonlarla kulubede oynayıp beklerseniz anca ananızın evine girersiniz.

  özet: yabancı sınırlaması falan hikaye. futbolunu oynayacak adam her yerde kendini geliştirir ve gösterir. antremanda da, as takımda da.

  not: bunu savunanların %100 ü abartmadan söylüyorum kuşbeyinspor'ludur.
 • bugünkü milli takımı gördü herkes. işte bu performans yabancı sınırının olduğu zamanlarda her takımın ortalama performansıydı.

  kazmalar sürüsü kazmalar sürüsüne karşı oynadığı için ve sevinmedik için sevmedik diyen holiganlar herhangi bir iyi oyun talebi olmayıp oyuncuları daha iyi oynamaya sevketmedikleri için yıllardır ne kadar kalitesiz maçlar izlediğimizin farkında değildik.

  11 tane şener'in oynadığı maçı izlemek için para veren enayidir. net.

  seneye yabancı sınırını tekrar getirin ve ben de sizin ananızı sikeyim diyip futboldan elimi ayağımı çekeyim. anasını bacısını siktiğimin lobici orospu evlatları. bi doymadınız para yemekten, amcığını siktiğimin çocukları.
 • (bkz: #70571011)

  aynen yazdığım gibi oldu. maç sonu, berbat olan oyuncular, hak edene formayı vermek yerine belli bir çetenin ve menajerin oyuncularına yer veren t.direktör değil tüm kabahat yabancı kuralının oldu.

  aslında olması gereken nedir
  (bkz: türk futbolunda yerli sınırlaması)

  yazacak çok şey var. ama boşa. algı operasyonu başladı. daha önce yabancı serbestliği isteyen şeytanın yaktığı ateş büyür, yangına döner, bu kural bu sene değişir, kadrolarını bu kurala göre kuran takımlar 1 sene sonra çöker, yerliler kıymetlenir, menajerler kazanır, kulüpler dahada borçlanır olan yine türk futboluna olur.

  kısa bir hatırlatma
  http://www.haberturk.com/…lyasporda-menajer-vurgunu

  1-2 arsız utanmaz t.direktör
  https://twitter.com/…1979/status/898110708700852224

  2 lafta lucescu ya: demiş ki maç sonu. "büyük takımlarda 9 yabancı 2 türk oynarken milli takıma oyuncu bulmak zor." e be bilader seni niye o koltuğa getirdiler. 5 büyük takımsan al 2şer oyuncu üzerine 4-5 adamda sen çıkar al sana milli takım.

  bizim bu boktan ligimizi bu kaliteli yabancılar olmasa avrupa'da kim izler. fransa'daki adam şener'i ne yapsın, ozanı niye izlesin, serdar'a niye tahammül etsin, ismail'e neden katlansın. iyi futbol iyi futbolcularla oynanır. iyi futbol izlenirken zevk verir. eğer ligde iyi oyuncular varsa, hem yayın gelirlerin artar, hem oyun kaliten dolaylı olarak altyapı kaliten ve sonuçta milli takımın.

  almanya'da yabancı serbest dünya şampiyonu, portekiz'de serbest avrupa şampiyonu. dortmund bu yaz 165 milyon euro luk, benfica 135 milyon euro'luk oyuncu ihraç etti. kendine bakan, iş ahlakı ve disiplini olan her oyuncu takımında oynar. yerli yabancı fark etmez. ör: cenk tosun, beğenmesekte burak yılmaz, gökhan gönül,cengiz ünder, nuri şahin. vs.vs, vs.
  ama sen kalkar kötü ve disiplinsiz futbolu yabancı kuralına bahane eder, klüplere 5+0+3, 6+2 ,5+3 gibi saçma sapan yabancı kuralı getirirsen nice tarık çamdallara 4.7 milyon euro, ozan tufanlara 9 milyon euro, mehmet topuzlara 11 milyon euro, serdar azizlere 5 milyon eurolar verdirir menajerlere para kazandırır, klüpleri borca sokarsın. 2 yıl sonra başka bir hezimette yine bir kural değiştirirsin.
 • sınır isteyenler şuna bir baksın

  yayıncı kuruluş dünyanın parasını döktü lig maçları ihalesine. hatırlarsanız, hükümet kanadından bir firma dışında, hiç kimse de talip olmamıştı. ve adamlar gelen yabancı oyuncular üzerinden lig için pr kasıyorlar. kolayca izin verirler mi sanıyorsunuz?

  geçin yabancı sınırlamasını, tam tersine, yerli sınırlaması gelmeli. kulüplerin zayıf halkaları hep yerli oyuncular. örneğin galatasaray'da, tolga ve serdar'ı gördük bugün. yanında yabancı ve iyi oyuncular varken performansları yükseliyor. anadolu kulüplerini sırtlayan isimler de yine yabancı oyuncular. madem öyle, geliştirsinler kendilerini. cenk'in üzerine kaç tane topçu aldılar, hala oynuyor. yabancı serbestisi olduğu halde vermedi kimseye formasını. 37 yaşındaki emre'yi kimse kesemiyor. emrecan, ilkay veya mesut özil. bu adamlar türk kökenli oldukları halde nasıl tutundular büyük kulüplerde? (ki oynadıkları takımlarda sınırlandırma yok) cengiz, enes, emre. bunlar aynı sistem altında oynamıyorlar mı diğerleriyle? nasıl sıyırdılar kendilerini?

  yabancı sınırlaması yerli futbolcuları oturduğu yerden zengin etmektir. tembelliğe sevkeder. milli takımın bugünkü form grafiği selçuk, şener ve ozan gibi oyuncuların, sınırlama olduğu dönemde elde ettiği fahiş sözleşmelerden sebeptir. o zaman yerleri garanti olduğu için yatmaya alışmışlardı. tekrar kural getirilirse, fernando'ya verilen paradan daha pahalıya, ozan tufan gibi kazmaları alacak kulüpler, düşün rezilliği.

  ayrıca, yabancı serbestisinden sınırlandırmaya, ardından bir kez daha serbestiye yine demirören döneminde geçilmedi mi zaten? aynı yönetim, 5 senede 3 kez karar değiştirir mi? demezler mi adama siz mal mısınız amk diye? senin işin oyuncu yetiştirmek. 80 milyon nüfusa rağmen bir tane stoper çıkaramıyorsun ama bu sorunun çözümü olarak, anadolu kulüplerindeki vasat adamların büyük kulüplere transfer olacağı bir sistem öneriyorsun. bu nasıl bir kafa? akhisar'dan galatasaray'a 7 milyona transfer olacak, 1 milyon ederindeki oyuncu milli takımı ihya mı edecek? sınırlandırma varken ne yaptılar da, kalkınca yeniden yapabilir hale gelecekler?
 • bakın da kimler bu kuralın geri gelmesini istiyor görün: https://twitter.com/…ahin/status/904093810262777856
 • diğer bütün takım oyuncuları euro 2016 boyunca kalan maçlarını düşünüp kondisyon yüklenirken,

  2 kuruş prim peşinde fırıl fırıl takım kampında heba olan orospu evlatları benim milli takımım değil.

  milliyetçi bir insanım, ülkemin en iyisini hakettiğini her zaman düşünürüm ama bu takım benim sikimde değil. o nedenle başarılı olsun diye yabancı sınırının gelmesi sikimde değil.

  amına koduğumun çocukları, yabancı sınırı varken her dünya kupasına gidiyorduk zaten.
 • niye bu kadar geri gelmesinin istendiğini ve "aslında" kimler tarafından istenildiğini bir kez daha yazayım.

  bu kural varken bilhassa anadolu kulüpleri kadroları çoğunluğu türk futbolculardan oluşuyordu.tabi bunların menajerleride türk ve yurtdışına açılamayan ya futbolcu eskisi yada kulüplerde çevresi olan ağır abiler oluyordu.

  şimdi tabi bu kural geldikten sonra yabancı oyuncu piyasasından anlamayan,dili olmayan, yurtdışında çevresi olmayan bu menajer abilerin ceplerine giren miktarlar ellerindeki çöp oyuncuları kulüplere dehşet paralara okutamadığı için acayip şekilde düştü ve şimdi ise bilhassa her milli takım yenilgisinde daha çok sesle "selçuk şahin" gibi bir çok oyuncu ve kafaladıkları futbol yazarları ile yabancı sınırlaması geri gelsin yaygarası kopartıyorlar.

  yani tek amaç para ve rant. kimse kusura bakmasın bu şerefsizler daha çok para kazanacak diye ben bir metreye pas atamayan boktan topçular görmek istemiyorum.

hesabın var mı? giriş yap