şükela:  tümü | bugün
 • türk futbolundaki en büyük problemdir.

  ne idüğü belirsiz, kalitesiz oyunculara yıllık 2-3 milyon euro'dan aşağı maaş verilmiyor. oysa elde edilen tek başarı yok. sahada oynanan bir futbol yok, iki pas yapmayı başarabilen yok.

  o zaman bu neyin zorlaması? bu kadar kötü futbola neden bu paralar ödeniyor? tüm futbol klüplerinin ortak karar alıp, bütün borçlarını bitirene kadar yıllık en fazla 1 milyon tl maaş vermesi lazım ki bu bataktan çıkılabilsin.

  görürüz o zaman rest çekebilecek oyuncuları, alper potuk gitsin bakalım ingiltere'ye 3 milyon euro'ya veya ozan tufan transfer olsun italya'ya burada aldıkları paralarla.

  türk futbolunun acilen bu rüyadan (daha doğrusu kabustan) uyanması gerekiyor.
 • tum kulupler anlasirsa uygulanabilecektir. evet belki biraz kalite duser ama zaten pek kaliteli sayilmaz oynanan futbol. takimlar batmaktan kurtulur. devlet devamli borc silip, vatandasa yansitmaktan kurtulur.
  200 bin euroluk futbol oynayan topcular 2 milyon euro almaz.
  ozellikle adam anadolu takiminda patlama yapiyor diye uc buyuklere gelince maasi 10 katina cikiyor? neden? bir futbolcuya 200 bin euro'yu alanyaspor veya fenerbahce oneriyorsa o oyuncu alanyaspor'u tercih ediyorsa zaten o adami hic transfer etmeyin bile. ama gercekte olan ise 200 bin euro maas hop 1,5 milyon euro olmus. maasi 8-10 kati artan hangi meslek var baska dunyada?

  avrupali futbolculara gelince, burada vergi yuzde 0, avrupa'da ise yuzde 50 vergi veriyorlar, islerine gelirse. euro ile maas almak zaten turkiye'de krallar gibi yasamak icin yeterli.
 • türk futbolunda maaş değil liyakat sorunu vardır. fetöcülerin yönettiği tff ve devlete yaranacağım diye saçma sapan işler yapan iş insanlarının yönettiği kulüpler bu durumda olmaya mahkumdur. kongre üyeleri seçimlerini liyakata göre yapmadıkça düzelmeyecek sorundur. çünkü burası türkiye...
 • marka değerinin ve ülke itibarının düşük olmasından dolayıdır. ingiltere'de yaşamak ve pl'de 1,5 milyon euroya oynamak türkiye'de yaşayıp 2,5 milyon euro almaktan iyidir. çünkü ligin lig değil, ülken ülke değil. dolayısıyla sen oyuncuyu buraya getirmek için değecek kadar yüksek para vermek zorundasın. ve bu da çoğunlukla yaşlı, sakat veya sorunlu oyuncular için geçerli. diğerleri zaten sana gelmez. bahsettiğim oyuncular ise genelde paranın üstüne yatıp götünü yaymaya geliyor. yani senin yapman gereken oyuncu yetiştirip hem ligini, hem milli takımını izlenir kılmak ve burayı bir futbol cennetine dönüştürmek. o zaman vitrin görevi göreceğinden futbolcular buraya gelmek için sadece paraya bakmaz. çünkü oynanan futbolla kendini geliştirebileceğini ve vitrine çıkabileceğini bilir. ama türkiye'de futbol oynanmıyor maalesef. tek amacımız kazanmak. her ne şartta olursa olsun kazanmak. bu futbola katkı sağlamaz.
 • tüm kulüpler anlaşsın, maaşları düşürsünler mantığı, biraz sakat bir mantık. düşürürsen ne olur, üst liglerin mahalli lige döner. meselenin özüne inmek gerekiyor. bir malın arzı azsa fiyatı da artar. fenerbahçe'ye transfer oldukları dönemde ligde alper potuk gibi, ozan tufan gibi 4'er, 5'er tane futbolcu olsaydı, bu oyuncuları mevcut maaşlarının üçte birine, dörtte birine getirebilirdiniz. kısacası ülke olarak çok futbolcunuz olursa, futbolculara harcadığınız para da az olur. daha da derine inersek, futbolcu sıkıntısından önce sporcu sıkıntısı bulunuyor. çok futbolcu olursa bu futbolculardan iyi olmayanlar da başka sporlara yönelirler. futbolunuz ilerlediği gibi atletizminiz de ilerler. bunlar hep birbiri ile bağlantılı şeyler. daha da derine inin, profesyonel sporcu olmayan insanlardan yüzde kaçı haftada bir gün spor yapıyor mesela. hiç spor yapmayan, çocuklarını, yakınlarını spora yönlendirmeyen insanların, bu ülkeden sporcu çıkmıyor ya demesi de pek akla, mantığa sınan bir şey değil.

  mesela mehmet topal diye bir futbolcu var bu ülkede. herkes eleştiriyor adamı. eleştiren adamlar senede bir kere piknikte filan topa tepiyor. millet olarak saçma sapan işlerde çalışıyoruz. biz işimizde ne kadar başarılıyız, ne kadar profesyoneliz, ne kadar uluslararasıyız da, en zor mesleklerden birini yapan futbolcuları acımasızca eleştirip, onların world class olmasını bekliyoruz. bunun da değerlendirilmesi gerekiyor kanımca. mühendisin, doktorun, avukatın ne kadar iyiyse, futbolcun da o kadar iyi olacak en fazla.
 • mario gomez, gomis gibi oyunculara 3 milyon verse, ne diye necip gibi yedeğin yedeği oyunculara 1.1 milyon euro verirsin, sonra ligin yıllık ücret skalası 18 takım içinde yükseliyor.
 • yabancıları getiremeyiz doğru ama en azından türk futbolcular için üst maaş kotası konulabilir.