şükela:  tümü | bugün
 • türk futbol tarihinin akışını olumsuz etkileyen olaylar.

  1) galatasaray'ın ekonomik çöküşü, 2000 : türk tarihinin en büyük sportif başarılarından birine imza atıyorsunuz, ama paraya çeviremiyorsunuz. uefa kupası sonrası doğru yönetilse müzesine kısa sürede bir tane de şl kupası koyabilecek kulüp 10 senede cagliari kıvamına geldi.

  etki puanı: 9/10

  2) şenol güneş'in kadroyu bozması, 2003 : konfederasyon kupasında yaptığı eski-yeni harmanı ile şahane bir hale gelen kadroyu kupa sonrası yeniden eski haline getirip tuncay, servet, toraman, okan yılmaz, gökdeniz, selçuk gibi dönemin parlayan yıldızlarını oynatmayıp (ki bu gençler kulüplerinde ilk 11 oynuyorlardı) hakan şükür, okan, ümit davala gibi milli takım heyecanını yitirmiş kaşarları yeniden çağırmış, milli takımı euro 2004'ten etmiş, sonraki 12 sene boyunca her dönemin kaşar futbolcularının egemenliğiyle sadece bir kere turnuva yüzü görmemize sebep olacak düzenin tohumlarını istemeden de olsa atmış oldu.

  etki puanı: 6.5/10

  3) zico'nun gönderilişi, 2008 : devamında zincirleme gelen aurelio'nun ayrılışı, güiza transferi, aragones'in getirilişi, josico'nun alınışı ile kabus dolu günler başladı. şampiyonlar ligi'nin üst turlarının gediklisi elit bir takım olabilecekken her şey ters döndü, bir daha şl'ye katılamayan bir hale gelindi. bir aziz yıldırım klasiği.

  etki puanı: 8/10

  4) hasan şaş'ın galatasaray'da kalması, 2002 : dünya kupası sonrası avrupa devlerinin listesine giren hasan şaş eğer aklını kullanıp avrupaya gitseydi ve düzenli oynasaydı belki de milli takımı şenol güneş'e rağmen euro 2004'e, sonra da 2006 dünya kupası'na sırtlayacaktı. milli takım döneminin en büyük yıldızını maalesef dünya kupası biter bitmez kaybetti.

  etki puanı: 5.5/10

  5) ersun yanal'ın harcanması, 2005 : milli takıma yeni bir soluk kazandıran ersun yanal, dönemin kralı(!) hakan şükür uğruna harcandı ve takımın bütün ahengi bozuldu, havası kaçırıldı. yerine fatih terim'in gelmesiyle isviçre maçı rezaletine giden süreç başladı, onur kırıcı muamelelere maruz kaldık, cezalar aldık.

  etki puanı: 7.5/10

  6) fatih terim'in galatasaray'dan ayrılması, 2013 : galatasaray bir 4 sene üst üste daha yapıp şampiyonlar liginde çeyrek finalin ötesine geçebilecekken dursun özbek'le ffp bataklığında avrupadan men cezasına varan bir yola girdi. milli takım ise euro 2016'ya allahın yardımıyla zar zor ite kaka gitti, fatih terim'in müsade ettiği prim şımarıklığı sebebiyle fiyasko bir turnuva yaşadı.

  etki puanı: 7/10

  7) ilhan mansız'ın vissel kobe'ye transferi, 2004 : o dönemin en iyi türk santrforuyken, formunun zirvesindeyken saçma sapan bir şekilde japonya'ya giden ilhan'ın kariyeri yere çakıldı. kalsa belki de avrupaya gidip hatrı sayılır bir kariyer yapacak, milli takımı 35'lik hakan şükür'den kurtarabilecek, belki de hasan şaş gibi milli takımı 2006 dünya kupasına giderken büyük katkılar verebilecekken bir daha milli takım yüzü göremedi, ankaragücü'ne kadar düştü.

  etki puanı: 5/10

  8) pereira'nın getirilmesi, 2015 : gökhan, caner, mehmet topal, bruno alves, diego gibi adamların yanına van persie, nani, kjaer gibi üst kalite transferler yapıp son yılların en güzel kadrosunu kuruyorsun, başına 5. sınıf bir teknik direktör koyuyorsun. iyi bir hocayla şampiyon olup önündeki yılları domine edip avrupanın en çok ses getiren takımı olabilecekken bir sezon içinde takım darmadağın oldu, gereken gelir elde edilemedi, ffp batağına saplanıldı. bir aziz yıldırım klasiği daha.

  etki puanı: 7.5/10

  9) rüştü'nün barcelona'ya gitmesi, 2003 : aynı dönemde kendisini isteyen dönemin en iyi 2-3 takımı arasındaki arsenal'i reddederek "çocukluk takımım" dediği, parlak günlerinde olmayan ve rijkaard gibi egosantrik ve tecrübesiz bir hocanın çalıştırdığı barcelona'ya giden rüştü rijkaard'la anlaşamayıp kadroya bir türlü giremeyince bir sezon sonra geri dönmek zorunda kaldı. oysa wenger gibi bir hocayla çalışsaydı bugün buffon'un isminin yanına rüştü de yazılırdı, gerçek bir dünya yıldızı olurdu, belki de bugün fors sahibi bir futbol adamı olup türk futboluna (ama hoca ama yönetici olarak) iyi katkılar verirdi. şimdi ısrarla düzeltmediği türkçesiyle yorumculuk kasıyor.

  etki puanı: 4.5/10

  10) primcilerin milli takıma geri çağrılması, 2016 : arda, burak, caner, gökhan, selçuk gibi milli takımdan para kazanmaya çalışan bu dönemin kaşarları yeniden milli takımda kendine yer bulmaya başladı. enes, cengiz, emre mor, yunus gibi adamları da çürütecek olan bu kaşarlar milli takımın önündeki 4-5 yılını doğrudan, 10 yılını dolaylı olarak heba edecek.

  etki puanı: tahminim 10/10
 • çantalar içinde paraların gittiğine inanıp uefa'nın fenerbahçe'yi son saatte şampiyonlar liginden men etmesi.

  tamam kupayı alacaktık demiyorum ama o sene gerçekten kadro şampiyonlar liginde iş yapacak bir kadroydu.
 • bu listeye lucescu'nun galatasaray'dan gönderilmesi, hatta lucescu'nun beşiktaş'tan gönderilmesini de eklemek lazım. eğer bu saydıklarımdan biri yaşanmasaydı muhtemelen bambaşka şeyleri konuşuyor olurduk. belki de şampiyonlar ligi yarı final kurasında galatasaray'ı görebilirdik. sağolsun rahmetli özhan canaydın fatih terim'i geri getirerek galatasaray'a en büyük kötülüğü yapmış ve maddi çöküşün başladığı yılların önünü açmıştır. takımın başında kalsaydı muhtemelen hem sportif hem de ekonomik olarak çağ atlamış bir takım olabilirdi galatasaray.
 • 3 temmuz oyunlarını yazmazsak bu listenin bir anlamı kalmaz...
 • ilginç bir şekilde tüpçü'nün önce beşiktaş'ın sonra tff'nin başına gelmesi eklenmemiş. türk futbol tarihinin dönüm noktalarından biridir. başkanların isteklerine göre yabancı kuralı ve lig statüsü değiştirmeler. yeteneksiz kişilerin yönetimlerin başında olması. (bkz: yıldırım demirören) türk futbol tarihin akışını değiştiren bir bug.

  unutmadan bunlar akp döneminde olmuştur.

  #imamhatipler de kapatılsın lütfen...
 • aziz yıldırım'ın fenerbahçe'ye başkan seçilmesi

  etki oranı 8/10

  aziz yıldırım'ın 2005 den sonra güç zehirlenmesine girip kafayı yemesi

  etki oranı 100/10

  aziz yıldırım'ın hapisteyken çocugunun olması iyice kafayı yiyip dışarı çıkınca ilk iş zorluklara rağmen 2. olan takımın anasını sikmesi alex'i yollaması.
  etki oranı 9/10

  şike soruşturmasında adı geçiyor diye fb nin şampiyonlar ligine gönderilmemesi aynı sezon ön elemeden siktir yiyen ve şike soruşturmasında başkanı gözaltından rüşvetle çıkabilen trabzonspor'un "tekrar" şampiyonlar ligine gönderilmesi. bundan dolayı türkiyeye ceza verilmesini engellemek için 58. maddenin değiştirilmesi ve tüpçünün başkan seçilmesi.

  etki oranı 10/10

  (bkz: aziz yıldırım istifa)
 • what about cem papila?
 • 1998 yılında başka aday yokmuş gibi aziz yıldırım'a verilen o 1 oy.

  sadece fenerbahçe'nin değil türk futbolunun anasını sikti afedersiniz.
 • - yabancı sınırının kaldırılmasında geç kalınması
  - fenerbahçe'nin şikeden ceza almaması
  - fenerbahçe'nin aziz yıldırım'a şikeden sonra sahip çıkması
  - bursaspor'un şampiyon olduktan sonra parayı görünce kadrosunu dağıtması
  - belediyelerin oy uğruna takımlara kısa vadeli yatırımlar yapılması
 • --fenerbahçe, beşiktaş ve diğer şikeci kulüplerin türkiye sınırlarında almaları gereken cezaları almamaları.
  -yıldırım demirören'in fenerbahçe ve beşiktaş'a şike cezalarını vermemek için tff başkanı seçilmesi
  -türkiye liginde şike yapmanın serbestleştirilmesi
  -türk spor kamuoyunun haklının değil güçlünün yanında durmayı seçmesi
  -fenerbahçe, beşiktaş ve diğer şikeci kulüplerin türkiye sınırlarında almaları gereken cezaları almamaları.