şükela:  tümü | bugün
 • ülke futbolunun düzlüğe çıkması için yapılması elzem olan şeylerdir. yeter artık. cidden yeter. ülkenin en büyük eğlencesini ne hale getirdiler. romanya ikinci ligi izler gibiyiz. ne adam gibi futbol, ne taraftar, ne hakem, ne federasyon ne de yönetici yok. bunu haketmiyoruz. ütopya olarak kalacak bir kaç maddeyle reçeteyi yazıyorum.

  - federasyonun ve federasyonun bütün kurullarının bir an önce iş bıraktırılarak yerine bağımsız adları şikeye, rüşvete, teşviğe bulaşmamış futbolun akil adamlarının yer aldığı bir federasyon tanzim edilmesi.

  -yayın ihalesi yeni federasyonun geldiğinin ertesi günü iptal edilmesi. lig tv'nin yayın anlayışı tam bir rezalet. reklam arası maç izliyoruz. aut olur reklam, korner reklam, sarı kart, reklam, devre arası full reklam vs. düz ticaret mantığıyla gidersek yüz liralık mala üçyüz lira ödemek zorunda kalırsanız o maldan üçyüzelli lira kazanmak için malın posasını çıkarmak zorunda kalırsınız. yayın ihalesi iptal edilip, avrupa ligleri baz alınarak gerçekçi bir ücretle devam edilmesi, yayın standartı getirilmesi ve bütün kanalların görüntüleri vermesi.

  - adı şikeye, teşviğe, torpile, bulaşmış ve türk futbolundaki misyonunu tamamlamış yönetici, başkan, teknik direktör kim varsa futboldan el çektirilmesi. isim vermek gerekirse aziz yıldırım, yıldırım demirören, göksal gümüşdağ, mecnun odyakmaz, fatih terim ve bu kriterlere uymayan kim varsa.

  - yabancı kuralının kaldırılması. fazla açıklamaya gerek yok. iyi olan futbolcunun önünü kimse kesemez düsturuyla hareket edilerek derhal kaldırılmalı. bir sınırlama teşvik yapılacaksa altyapılara yapılarak oraların gelişmesinin çalışılması.

  - passolig denilen zımbırtının iptal edilmesi. genel müdürü beşyüzbin kart satıldığını ve iyi rakamlar olduğunu söylese de bu ülkede futbol o kartı alanlara değil seksen milyon kişiye oynanıyor. kimse güneşli bir pazar günü eşini, çoluk cocuğunu alıp hadi maça gidiyoruz diyemiyorsa ortada bir sakatlık var demektir. dolayısıyla bu zımbırtının ivedilikle iptal edilmesi maddesini de listeye dahil edebiliriz.
 • iddaa 'daki bahis oranlarının tempobet'teki oranlarla aynı olması.
 • futbolu fatih terim ve demirören'e teslim etmeyi kesinlikle içermemesi gereken reçete.
 • ülke futbolunu sadece süper lig ile sınırlı tutan anlayışın sunduğu reçetedir.

  süper lig, 13 yaş altı, 19 yaş altı, bölgesel amatör lig, ikinci lig siz ne derseniz diyin artık, tüm o alt liglerin en tepe seviyede vücut bulmuş halidir. her hafta sonu ankara'da amatör maçları izleyen biri olarak şunu söylemek isterim ki, demirören'i, aziz yıldırım'ı, fatih terim'i gönderin, lig tv'yi değiştirin hiç bi bok olmayacaktır.

  siz ankara ayazında soğuktan götleri donan 11-12 yaşındaki ufacık çocuklara uzun kollu forma tedarik etmek yerine onun parasını futbolcu eskisi, ayyaş, küfürbaz, dayakçı hocalarına verirseniz,

  hala amatör maçlara bir ambulans göndermeyi zul sayarsanız,

  tribünden, yedek kulübesinden, sahanın kenarından küçücük çocukların yaptığı bir hataya ana avrat küfür edip o çocukları her maçta, her pozisyonda demoralize edip öyle bırakırsanız,

  bir amatör maça bile kinle, savaşa gelir gibi gelip, olay çıkarıp ortalığı biber gazına, copa bulamayı kendine hak sayan taraftar profiline sahip olursanız,

  ülke futbolunun altyapısını belediyelere, il özel idarelerine, kamu kurumlarına teslim edip, onların futbolcu yetiştirmek yerine hem maddi olarak nemalanmalarına hem de siyasi yatırım yapmalarına olanak sağlayan bir sistemin hamisi olursanız,

  nah kurtulursunuz!

  hoca, taraftar, yönetici profili süper ligde nasıl görüyorsanız amatör kümede de aynıdır. tek fark tamamen iyi niyetle, amatör iştah ve hevesle futbol oynamaya gelen bu çocukların yetişme tarzlarında gizlidir. sen adam gibi futbolcu yetiştirmeyi beceremiyorsan, dayakla, küfürle futbolcu yetiştirmeyi marifet sanıyorsan, tribünde küfürü, şiddeti kendinde hak görüyorsan gümüşdağ gider başkası gelir, aziz gider başkası gelir, devran döner, herşey aynı devam eder.

  peki reçete nedir:

  - altyapılarda, amatör kümelerde hocalık yapmak isteyenleri belli bir eğitimden geçirmeden o takımın başına vermeyeceksin.
  - belediyeler, kamu kurumları kendi kulüplerini kapatıp kaynağını bölgedeki amatör kümeye aktaracak, gerekirse harcamayı denetleyip kulübe hesap soracak.
  - amatör kulüplerin yönetimi şeffaf bir şekilde federasyona hesap verecek, tüm harcamaları açık ve şeffaf olup denetlenecek.
  - çocuklara "okul ya da futbol" tercihi yaptırılmayacak. her ikisinin de beraber götürülebileceği bir sistem için çalışılması gerekecek.
  - devlet elini futboldan çekecek. federasyon tam bağımsız çalışıp tüm kararlarını kendisi alabilen, siyasetten arınmış bir yapıya kavuşturulacak. (bu tespite ben bile güldüm amk)
 • (bkz: ithal hakem)
 • kurtuluşun taraftarda olduğu reçetedir.

  passolig almaya devam ettikçe, iki kelimeyi bir araya getiremeyecek zeka yoksunu insanlara milyonlar kazandırmaya devam ettikçe, stadları doldurdukça, köy kahvesi tadında spor programlarını izlemeye devam ettikçe, buraya gelip karşı takım taraftarına ana avrat küfretmeye devam ettikçe, boktan bir lig yayını için para ödemeye devam ettikçe, 5 tl'lik malzemeden yapılan o iğrenç formalara 100 tl ödedikçe, kısacası bu düzene domalmaya devam ettikçe asla kurtulmayacaktır.

  bilen bilir doğuştan fanatik bir galatasaray taraftarıyım. şike davasından sonra maç izlemek için tribüne gitmedim, lig tv aboneliğimi iptal ettirdim. forma falan da almıyorum artık. sopcast yayını bulursam izliyorum yoksa özetine bile bakmıyorum maçların. ingiltere premier ligi, italya seri a , ispanya ligi, hollanda ligi ve bundesliga izliyorum artık. açıyorum biramı adam gibi kaliteli maç izliyorum. üç beş anadolu çomarı çingene karısına ferrari alsın diye başka insanlara küfretmeyi bıraktım yani.
 • (bkz: kapatın gidin amına kodumun şeyini zaten hiç bir sike derman olduğu yok)
 • öncelikle futbolculardan prim yapma peşinde koşan gazeteci! sıfatlı insanlardan başlayarak, aziz yıldırım, yıldırım demirören, fatih terim ve liseli lobisinin türk futbolundan tamamen uzaklaştırılması ile muhteşem derecede ilerleme kaydedebilineceğini düşünüyorum.

  her şeyin altından bunlar çıkıyor çünkü.