şükela:  tümü | bugün
  • kendimde bir üniversite öğrencisi olarak bu imtihan ile karşı karşıyayım.üniversiteye girmeden önce planım dünyayı elimden geldiğince gezmek ve çağımızı başka ulusların kültürüylede,dünyaya bakış açısıylada incelemek ve kişiliğimi,düşüncelerimi zenginleştirmekti çünkü ülkemizde üniversiteden sonra iş hayatı ve eğer evlenirsen evlilik hayatı aşırı zorluk ve mücadeleyle geçiyor gezmeye çoğu insanın vakti kalmıyor.planımı harekete geçirmek için ilk olarak paraya ihtiyacım vardı ki bu hem evin kirası, faturaları,erzağı derken beni aşırı zorluyordu değil yurtdışına çıkmak yurt içi bir tatil bile sıkıntı verici gözüküyordu bu yüzden çalışmalıydım. üniversite zamanında işlere girip çalışmak derslerimede etki ediyordu ama günün sonunda mutlu olacaktım. her yıl bu şekilde devam etti ve yılın sonunda yaz tatiline girdiğimizde biriktirdiğim parayla 2 hafta bir ülkenin farklı şehirlerine yolculuk yapıyor insanları düşünceleri öğreniyordum bu gerçekten kişisel gelişim için mükemmel bir yöntemdi. fakat gelelim bir gezimde karşılaştığım güzel insanlara,gene üniversite yaz tatiline girdiği bir dönemde zorluklarla biriktirdiğim parayı 2 haftalığına iran gezimde kullanmak için yola koyuldum. iran'a gidiş ise en ucuz yolla van'dan trenle geçmek yaklasik 10-15 saat arası sürüyor.trene binmeden önce bizim ülkede hemen göze çarpan 2 kişi gördüm. onlarda tren için bekliyorlardı. trene geçtiğimizde yaşlarının benim yaşıma yakın olduğunu fark edince yanlarına gidip tanıştım onlarla.yanlarında bir türk diş hekimi abimizde vardı fakat onları tanımıyordu. muhabbet iyice koyulaşmadan bizim trendeki odaya davet ettim bizde orda 3 kişiydik arkadaşlarla ayrıca bizim çantalarda bayağı çerez,sandwich vardı yolda yeriz diye zulalamıştık, hep beraber paylaştık. muhabbet koyulaşınca nereli olduklarını sordum ikiside isviçre'liymiş. bizim dişçi abimiz yaşça bizden bayağı büyüktü tahminimce 50-60'larındaydı oda tek başına gezmeye başlamış dünyayı, bize söylediğine göre anca zaman bulabilmiş herşeyden.. neyse isviçre'li arkadaşlarla ve dişçi abiyle yolculuğun başından itibaren 7-8 saat muhabbet ettik konu konuyu açtı herşeyden konuştuk onlarda bizim gibi üniversite öğrencisi ve yazları gezmeye çıkıyorlarmış, fakat konu bu yaz gittikleri ülkelere gelince şok oldum çünkü arkadaşlar 7-8 ülkeyi gezip iran'a devam ediyorlardı ve ordanda yolculukları başka ülkeyeydi ve bu güzel insanlar ile yaşıttık.. mali imkansızlıklar cidden bir yerden sonra ne kadar çabalasanızda can sıkıyor. evet çoğu gencimiz daha büyük sıkıntılardan geçip benim bu yaptıklarımı yapamıyor bile parasızlıktan dolayı ve benim bir ülke ile yetinememem bencillik gibi geliyor. asıl haksızlık bu gençlerin bunları yaşaması bu zorlukları çekmesi, sonra neden türk üniversiteri araplardan geri kaldı diye soruluyor yahu türk genci kendini zor geçindiriyor birde seni sıralamada yukarıyamı taşıyacaktı buda böyle bir sorunsal. şimdi ise bu yaz gideceğim ülke için ihtiyacım olan parayı kazanmaya sabah kalkacağım ve çalışacağım ama biliyorum ki elbet bir gün daha güzel günlere uyanacağım..
  • +1
    tespit gibi tespit.