• zannediyorum bir kamyon dolusu miktarda olabilecek para.

hakikaten de şöyle bir bakıyorum da, türkiye'deki belli bir kesimdeki gençlik, bir kutu kahveye aşağı yukaru bir 10 tl vermeye ne kadar da meraklı görünüyor. geçenlerde kulağı küpeli bir tanesini bir kenara çekip, 'kardeş, böyle kutu kutu kahveye bir kamyon para veriyorsunuz yazık değil mi ailenizin parasına?' şeklinde bir soru yönelttim. önce biraz durdu, sonra yüzüme bön bön baktı birkaç saniye, kaçarcasına uzaklaştı. olanlara bir türlü anlam veremedim ben de.
  • bir "kutu" kahveye 10 degil 30 tl, uzerine de iki okuzumu verdigim icin baya buyuk bir para
  • ankara gençliğinin ulaşım için döktüğü paranın yanında hiçbir şey değildir. mesela benim bir günlük yol masrafımla starbucks'ta sıcacık bir kahve içilebilir afiyetle...
  • 3. sınıf bir kafede bile 4 liraya kalitesiz bir kahve alabiliyorken, starbucks'da koca bardak kaliteli bir kahve türüne (benim tercihim karamel sosu ile mocha) 7-8 lira vermek gayye makuldur. zaten bu paraya alınan kahve hem kocaman hem de özel bir kahve. belli bir çekirdek, pişirme yöntemi, sos, karışım vb. seçilmiştir. yoksa daha ufak, optimum filtre kahveler pahalı değildir. türk kahvesinin fiyatı 2.5 liradır ki ortalama bir kafede bu fiyat daha aşağı değil, hatta fal bahanesi ile 15-20 liraya gömçürülebilinmektedir.

kaldı ki; kahve bir kültürdür. neredeyse şarap gibi bir kültürü vardır kendi içinde. yukarda belirttiğim koşullarda yüzlerce kahve çeşidi vardır birbirinden farkı. eksperleri, eğitimleri vardır. çeşitli kahvelerin farkı tadım yöntemleri vardır. starbucks da bize bu çeşitleri eğitimli insanlarla sunmaktadır.

ortamın rahatlığı, loş aydınlatmanın dinlendiriciliği, bütün gün bir şey almadan otursan laf etmemeleri, ücretsiz wi-fi olması, her tarafın priz dolu olması da bonustur.

özetle türkiye gençliğinin starbucks'a döktüğü para ucuz bir kafeye döktüğünde denk iken, karşılığında aldığı daha fazladır..
  • şu anda ülke yönetiminde önemli bir görevde olan bir akamedisyenin vakti zamanında bir ders sırasında söylediği söz aklıma geldi de...daha doğrusu ona yönetilen biraz da bilinçli bir sorunun cevabıydı.

-hocam, coca cola içmeyi siz nasıl algılıyorsunuz?
    -evladım, coca cola'yı "hayatın tadı" olarak içiyor ve varoluşunun göstergelerinden birisi olarak içiyorsan burada sorun var demektir. bu coca cola olmayabilir de, herhangi bir nesne olabilir. ama coca cola'yı keyif aldığın severek içtiğin bir sıvı olarak düşündüğün zaman neden sorun olsun ki!? bu tamamen sizin algılarınıza kalmış..

diyeceğim odur ki, çok kafa yormayınız bu tür durumlara, hayatı akışına bırakınız..
    (bkz: önemli olan boyu değil işlevi)
  • sosyal bir ortamda keyifle oturup, canı kahve içmek, bu arada arkadaşları ile sohbet edip güzel vakit geçirmek isteyen genç vatandaşımızın, çalmadıysa çırpmadıysa anasının ak sütü gibi helala parasını, sana mı soracağım, istediğim yerde harcarım diyerek harcadığı paradır.

aynı mantıkla gidersek sorulması gereken daha binlerce soru üretilebilir. ne gerek var şimdi buna, değil mi ama.

(bkz: türklerin hac yolunda suudi araplara döktüğü para)
    (bkz: türk gençliğinin futbol maçları için döktüğü para)
    (bkz: türk gençliğinin rus kadınlara döktüğü para)
    (bkz: türbanlıların 4x4 jeep merakına döktüğü para)
  • kahve bazında optimumdur. daha boktan kahveleri daha pahalı yerlerde içmişliğim vardır malesef. yiyecek olarak ise gerçekten acınması gereken paradır. divan'a yaptırdıkları yarrak kürek şeylerden çok para talep etmekteler.
  • artık ekşisözlük yazarlarından çıktğına inandığım paradır. ne starbucksmış ya.
  • beyaz çikolatalı mocha içmek için para dökerim arkadaş, orta boy alır karamel sos da üstüne ilave ederim. en azından ne içtiğimi bilirim, sterildir, mekanın çalışanları güleryüzlüdür, mekandaki dekorasyon güzeldir, müzikleri dinlenir. bir teneke içeceğe ortamala 3 - 4 t.l. verip müzikleri kötü, çalışanları suratsız, katlanan masa sandalyelerden oluşan mekanda dip dibe oturmaktansa giderim. bir kahve dükkanını da bu kadar burjuva işi sananlara gülerim, kahveciye gidince kendini elit sananlara iki kat daha gülerim.
hesabın var mı? giriş yap