• anlasilmaz bir sekilde kotu oldugunu dusundugum bir yapidir kendisi.

bildigim kadariyla sampiyonlar liginde gruplarda mac yoneten iki hakemimiz var.biri oguz sarvan digeri ahmet cakar.

dunya kupasi ve avrupa sampiyonalarinda yok.

turkiyede hakemlerimiz hakem olduklarini ancak hakim olmadiklarini algilayip oyle mac yonetmelidirler.

hakemler kesin olarak sinirlari belirlenmis kurallari uygularlar,hakimler kurallari o andaki olaya gore yorumlayip uygularlar..

vicdanlarina gore degil de kurallara gore mac yonettiklerinde sanirim daha zevkli olacaktir hersey..
  • her maçtan sonra insanları futboldan soğutan maçları zıvanadan çıkaran, türk futbolunun en zayıf halkasıdır.
    sadece türkiye deki maçlar için de geçerli bir durum değildir. türk hakemleri görev aldıkları uluslararası maçları da telef etmektedirler (bkz: selçuk dereli).
    kısacası vakit kaybıdır.
  • bir sene once acilmis bir basligin bir senedir degismeyen kahramanlaridir..

ofsayttan gol verirler,nizami gole ofsayt kaldirirlar,kirmizi karti cikarmaz cikarmaz sonra olmayana cikarirlar..

birileri milyon eurolar harcarlar,sonra birileri de cikar once misir yerler sonra betona otururlar ciplak götle ondan sonra da o milyon euroların uzerine sicarlar..sonra da sivarlar ki kimse duzeltemesin..
  • turkiye super ligi'nin avrupa'da ve dunya'da bir agirligi olmasi isteniyorsa en kisa surede bir big bang'e tabi tutulup sifirdan insa edilmesi gereken yapidir. oyle kaliteli takim ve kaliteli futbolcuyla tek basina olcak is degil bu, hakemin kararinin dogrulugu istisna olmussa gunumuzde oldugu gibi, elveda ay elveda fezadir.
  • 29 mart yerel seçimlerine de şahibe karıştığı iddiaları ortaya atılıyor, türk hakemleri kendilerine çeki düzen versin. bu hakemlerle bu lig bitmez!

(bkz: suçumuz insan olmak)
  • ya kuralları bilmiyolar ya da oyle etkileniyolar ki medyadan kendileri olup kendi gibi bile mac yonetemiyolar..

simdi örnek verelim..

simdi faul yapilirsa ne kullanilir diye soralim hakemlere serbest vurus derler ki serbest vurus ingilizcesi olan free kick'ten gelmistir..

yani bizim turkiye'de kullandigimiz hani gol pozisyonu olan tehlikeli frikikler aslinda orta yuvarlakta yapilan ve serbest vurus dedigimiz vurustan hicbir farki yoktur..ikisi de ayni şeydir..

eee peki ben baraj kuruyorum kullanilirken de 9.15 uzakligi bozdugum icin sari kart goruyorum..

orta sahada adam faul kullanacak ve onune gecip yaklasip topla mesafem 30cm yani bile bile adam kullanmasin diye 9.15 kuralini ihlal ediyorum..sari kart falan gormuyorum vs..

peki kayserispor - genclerbirligi ile oynadi genclerbirligi takimindan bir oyuncu 30cm topun onunde durdu, kayserili de o oyuncu yuzunden yanlis pas verdi ve genclerbirligi o kaptigi top ile 2 pasta gol atti..mac berabere bitti..

fenerbahce - diyarbakir macinda adam topun onunde duruyo bi suru olay cikiyo sonucta kirmizi kart bile cikiyor..

arkadasim hakemsiniz para kazaniyosunuz acin okuyun be artik su kitabi, kurallar var o kadar acik ki o kadar net ki..

ben sizin yerinize yaziyim fifa laws of the game 2010, sayfa 39'da 12 numarali konu basligi serbest vurusun altinda diyor ki:

"all opponents must be at least 9.15 m from the ball until it is in play."

turkçe meali de "rakip oyuncular top oyuna girene kadar en az 9.15m toptan uzakta olmalidir"

nerde diyo bunu faul yapildiginda diyo,baraji 9.15m ihlal etmek diye bisey yok sayin hakemler herhangi bir faulden ya da endirek serbest vurustan sonrasi icin var ister ceza sahasina yakin ister degil..

sonra yine fifa diyor ki "failure to respect the required distance when play is restarted with a corner
    kick, free kick or throw-in" yani "oyun korner,frikik ve tac atislarinda gerekli mesafeye saygi gostermemek ve ihlal etmek"

nerde diyor bunu ? sari kart gerektiren haller icin diyor..

peki siz okumuyo musunuz bu kurallari hakem olarak ? o zaman masal anlatmasin kimse bize hakemlere saygi gosterin vs.vs.diye..
  • dünya hakemliği ile aralarında uçurum olmayan topluluk.

(bkz: 27 haziran 2010 arjantin meksika maçı)
    (bkz: 27 haziran 2010 almanya ingiltere maçı)
  • (bkz: #21890433)
  • istanbul için tarlabaşı ne ise, türk futbolu için de türk hakemliği budur. en önemli noktada durur, varlığıyla insanın miğdesini bulandırır.
hesabın var mı? giriş yap