• sanirim cok fazla trajediyi cok yakin aralıklarla yasadigi icin yeni bir trajedi yasayinca cok cabuk organize olabiliyor artik.
    olayin şokunu hizlica kenara koyup birbirine el uzatiyor.
    tabii yasadiklarindan ders almadığı icin, bu trajedileri tekrar tekrar yasiyor olmasi ayrica uzun bir konu tabi ama demek istediğim sey, bu hizlica organize olabilme becerisi, ecnebi memleketlerde yok.
    haliyle bize gore daha seyrek yasadiklarindan dolayi belki de ya da baska bir sey, bilemiyorum.
    ama bizdeki ahenk onlarda yok, bunu cok olayda gözlemledim.
    onlar trajedilerinden cok ders alip, yasananlari anmayı asla unutmuyor.
    biz hizli unutsak ta her seferinde ayni dayanismayi sergiliyoruz.

malum cok buyuk bir nufus ve alan bu depremden korkunc zarar gordu.
    henuz 24 saat oldu ve her yer muazzam organize olarak, tum gucuyle deprem bölgesine destek olmaya calisiyor.
    istanbul-ankara otoyolu yuzlerce cekici low bed'ler uzerinde bekolu kepce tasiniyor.
    onlarca ambulans tek sira olmus gidiyor.
    farkli sehirlerin plakalarindan grup grup kamyonlar "deprem yardımı" afisleriyle yollarda.
    bircok sehirdeki lojistik merkezi yapilmis alanlarda yuzlerce insan kolileri elden ele uzatip tir yukluyor.

muazzam sahneler.
    suan niğde otoyolundayiz, adana'ya gorev yerimize gidiyoruz ve bir suru farkli plaka minibus minivan, logolu sirket araci, ici insanla, malzemeyle dolu bolge yolundalar belli.
    benzinliklerde selamlaşma var,
    allah hepimizin yardımcısı olsun,
    yolunuz acik olsun,
    gibi dileklerle yeniden yola cikiyorsunuz.

sanirim turk halki bu ozverili dayanismayi seviyor, bu konuda cephede en onde, süngü takmis zafere kosan dedeleri gibi olmaktan gurur duyuyor.
    henuz sifir noktasina varmamisken bu birlik hissini yasamak cok acayip, tarifi zor.

hepimiz sanirim uzun zamandir tek yürek olabilmenin gücünü özlemişiz.

tum kirli siyasilere, art niyetlilere ragmen...

fdes yoldan bildirdi.
  • imkani olan bir gun son model bir range rover kiralayip istanbul trafigine ciksin,

her daim kucuk mafyacilik oynayan, size dayilik yapan taksicilerin dolmuscularin birden istanbul beyefendisine donustugunu, her defasinda yol verdigini hatta siz camı indirip el kol hareketi dahi yapsaniz gormezden gelineceginizi şaşırarak goreceksiniz...

iste bunu eyleme doken halktir türk halki, bizim halkimiz...

kendisi gibi olanin hayatini zorlastirir, statun yuksekse hem nefret eder hem saygi duyar hem de icten ice cekinir... denemesi gunluk 2-3 bin tl.
  • kendi sonunu kendi elleriyle getirecek gibi görünüyorlar. dış mihraklara gerek yok. çok uzun değil, 5 yıl sonra sınırlarda " türkiye islam cumhuriyetine hoş geldiniz" yazar.

haa bir de düşündüğünüzün tam aksine; dış mihraklar müslüman ülkeleri ayaklanmaya iterek değil, laiklikten uzaklaştırarak, islamcı yönetime sürükleyerek sömürür.

edit; ahaha hala "şeriatı getirdiniz yine" vs tarzı mesajlar geliyor. kadın erkek nikahsız yaşanması ile ilgili devlet yasası çıktıysa, içkiyle ilgili aynı şey yapıldıysa, gebelik testleri aileye haber veriliyorsa, "öyle giydiyse tecavüzü hak eder." çok sıradan bir cümle haline geldiyse, doğum kontorlünü engellemek için çalışmalar başlatacağını söylediyse yani devleti asla ilgilendirmeyip tamamen kişisel konularla ilgili cezai yaptırım getiren yasalar çıkardıysa, benim istemediğim intrenet sitelerine girmeyecesiniz dediyse o yöne gidiş çoktan başlamış demektir. gerçi kime, ne anlatıyorum. bizim ve ülkenin geleceğinin içine edenler bunu göremeyenler değil mi?
  • genel olarak turk halkini cok sert elestiririm. bu elestirilerin de neler oldugunu tekrar etmekten ziyade, bu sefer guzel seyleri gormek, bunlari ovmek ve buradan da guc kazanmak adina bazi noktalara dokunmak istiyorum. ozellikle bu orman yanginlari konusunda halkin aldigi aksiyon bence gercekten dillere destandir. ben turk halkinin kendisini koruma gudusune bayiliyorum. bu orman yanginlari konusunda halkin cikardigi is tek kelime ile mukemmel. iste bu halk, bu sekilde davrandigi surece her sey iyi olmaya dogru gider. fakat bizim kotu ozelliklerimiz de var. bir ise turk gibi baslamak diye bir deyim var, isin bitirisi ama ingiliz gibi, turk gibi bitirmek kotu cunku. hatta turkler yarim dahi birakabilir. neyse iyi yonlerini ben adim adim anlatmayaca gayret edecegim.

halkin kendi inisiyatiflerini olusturarak aksiyon almasi, yeri geldiginde "devletten hayir yok biz kendi isimizi gorecegiz" sogukkanligi, sizlanmayisi ve isi ele alisi super bir sey. simdi cok basit bir sey bahsedecegim. devlet bu yangin sondurma ucaklari konusunda tartismasiz sinifta kaldi. bu bir irade eksikligidir, basiretsizliktir. devlet bu alanlarda yok demektir. halk da bunu kabul ediyor, sineye cekiyor ve "o zaman biz ucak alalim" diyor. bunun da gerceklesecegini anlayan devlet tam o esnada avrupa'dan gelen yardim tekliflerini istemeye istemeye kabul etmek zorunda kaliyor. bakin buraya dikkat! istemeye istemeye kabul etmek zorunda kaliyor. cunku ne oldu orada aslinda biliyor musunuz? halk kendi basina orada devlet kuruyordu! dusunsenize devlet sizin yanan evinizi sonduremiyor, ormanlari sonduremiyor, siz yore halki olarak bir araya geliyorsunuz, sosyal yardimlasma kampanyasi baslatiyorsunuz, para topluyorsunuz. diyelim ki bu devam etseydi, ucagi satin alacaktiniz ve bir de pilot bulup yangini sondurseydiniz ne olurdu? oradaki ormanlar uzerinde bugunku hukumetin herhangi bir soz hakki olur muydu? oradaki halk kendisine devlet kurmus olurdu. zaten devlet kurmak nasil olur? boyle oluyor iste. halk olarak bir araya gelebiliyorsan, gerekli kurumlari kurabiliyorsan, muesses nizami olusturabiliyorsan, buyuk isleri halledebiliyorsan devlet kurmussundur. bana turk halki de facto darbe nedir onu ogretti. boyle bir sey olabilecegini hic dusunmemistim. yani silah ile bastirmak yok, sivil olarak kurumlari zedeleyip gucsuzlestirip devirmek yok. medya ile bir olup filan sivil toplum kuruluslari vs bir araya gelip yipratma yok. direkt olarak halk dedi ki "ha tamam sen bu isi beceremiyor musun seni gidi beceriksiz surusu" dedi, gitti kendi aksiyonunu aldi. bugun ege ve akdeniz'de ankara'nin iktidari yok arkadaslar. orada de facto olarak baska bir devlet kurulmustur! halk eger kendi basinin caresine bakiyorsa bugunku iktidar neden var? zaten iste de facto olarak ege'de ve akdeniz bolgelerinde akp'nin iktidari filan yok.

peki bunu sadece icerde mi izliyorlar saniyorsunuz? hayir! bunu avrupa da izliyor, abd de izliyor. yani yarin bir gun turkiye'nin bugunku beceriksiz ve yipranmis siyasi iktidari ayni basiretsizlikle ulkeyi dusmandan koruyamaz hale gelse halk yine kendisi orgutlenip dusmani puskurtecek demek ki. bunu avrupa gormuyor mu? bunu yunanidir, israilidir bilmem kimi gormuyor mu? hepsi goruyor. bu iste o devletin ve halkin aslinda feraset sahibi oldugunu gosterir. avustralya'da insanlar tuvalet kagidi icin birbirlerini ezdiler. adamin teki 5 tane 64lu kagit almis, zar zor yuruyen yasli bir kadinin elindeki 4'lu kagida da goz koyuyor kadini itiyor elinden aliyor. ben turk halkinin yeri geldigi zaman durumu ele alisina hayranim gercekten. bunu 15 temmuz'da da yapti. siz bakmayin akp iktidarinin bunu kendisine pay etmeye calistigina.

tabi is buradan gercekten guclu devlet olmaya gidiyor. bakin guclu devlet diyorum, guclu halk diyorum. burada herhangi bir siyasi parti soz konusu degil. cunku bugun hem chp hem de akp icleri tamamen curumus, yozlasmis gruplardir. iki partide de liyakat yok. isini iyi yapacak bir rakip ciktigi anda o partiden defedilir. yahu osmanli'da bir kere kardes katli denen bir sey var. rakip aninda bertaraf edilir. bu mantikla calistirilir siyasi kurumlar turkiye'de. bilmem dairesi baskanliginda isini iyi yapan egitimli memur direkt en ucra yerlere yollanir. ne bileyim bilmem partisi ilce teskilatinda gelecek vadeden bir genc mi var hemen yok edilir. chp akp farketmezsizin biat kulturu vardir. siz bakmayin bunlarin liyakat vs dedigine hepsi takiye yapiyor.

turkiye eger yukselecekse yeni siyaset ile yukselecek. bu ne 100 yil onceki kurulus amaciyla alakasi kalmamis chp ne de rovans almak icin kurulmus olan oc almaktan baska herhangi bir siyasi ideoloji olmaya, derinligi de olmayan akp ile turkiye yeni haline yukselecek. yepyeni olusumlar ile olacak bu yukselis. ayni bugun ege'de kendi inisiyatifini kuran halk gibi yine kendi gelecegini kendisinin belirleyecegi yeni siyasi partilerle bu isi yapacaktir. 2023 secimleri icin demiyorum bunu zaten 2028 yilindan sonra akp diye bir sey yok. chp de ne kadar siyaseten kale alinir bir grup olur onu da bilmiyorum. fakat 2028'den itibaren tamamen yeni bir ulke soz konusu olacak. bunun nasil olacagi filan da yok. ayni iste bugun yangin sondurme ucagi almaya kadar vardiran isi, halk, bunu da bu sekilde yapacak. ben bu son olayla gercekten turklerin nasil 16 tane devlet kurdugunu anladim, gozlerimle gormus gibi oldum ve anladim yani. evet kurulan devleti bir yerde kendi kendimize yikiyoruz belki, cunku gercekten cok fazla hain yetistiriyor bu halk, iste gidiyor harciyor paralari sacma sapan filan, bugun yuzugumle geldim diyenlerin serveti ne kadar belli degil. kendisi kendi agziyla soyledi, eger bir gun zengin olursam bilin ki calmisimdir dedi. zaten bunlari soyledi. zaten bunun baska yolu yok arkadaslar. baska yolu yok. bu aktroller de iste hirsizlik yapilirken nasil etrafi kolacan eden cakallar vardir ya bir paket sigara alirsin filan cebine para sikistirirsin her turlu yardakciligi yaparlar. bu aktroller de boyle insanlar, bunlari gercekten leblebi gibi kiloyla satin alabilirsiniz yani. turk halki bu tipleri yestiriyor, bizim nasil bir araya gelme becerimiz varsa bir de boyle solucansi, karaktersiz ve yardakci, degnekci tipler de yetistiriyoruz. bunun sebebi de turk halkinda guclu figurun cok sayida cikmasi bir bakima. bu guclu figurler arasinda hayatta kalmak zor is e o zaman iste en kolayi dalkavuk oluyorsun. aganin, abinin, dayinin yanina fedai oluyorsun. sana bakiliyor iste ayni bir ciftlik hayvani gibi. gecekten ciftlik hayvani gibiler her turlu sosyal iliskileri de ayni ciftlik hayvani gibi kontrol edilir. ne zaman disari cikacaklar, ne yiyecekler ne zaman kimle ciftlesecekler hepsi ayarlanir. boyle bedava hayati yasamak bircok gucsuz ve dirayetsiz insanin da kolayina geliyor. bu arada akp giderse ulke coker vs bunlara hic prim vermeye gerek yok. ulkeyi topu topu daha dun birilerinin golgesi altinda kurulmus bir parti olan akp kurmadi. hicbir sey olmaz. berat albayrak ortadan kayboldu, koltugu bos kaldi, dolar %10 dustu, bunlar yerine o koltuklar bos kalsin, halk kendi kendisini daha iyi yonetir. biz su an bunlarin altina araba filan aliyoruz, yaptiklari hicbir sey yok ulke yonetimine dair, emin olun hicbir sey yok. ne yapiyorlar yani su idaresini mi calistiriyor, ne yapiyor yani su anki hukumet hicbir is yaptigi yok.

besim tibuk ankara

iste besim tibuk hakli, yani gecen kasimda iste hazine bakani ortadan kayboldu ekonomi ferahladi, dolar dustu vs. herkes yasadi o donemi yukarda da yazdim zaten. bugun cumhurbaskanligi koltugu bos kalsin fakli olmaz.

asagida referansini verecegim, halkin trt yalan haber yapan muhabirlerine verdigi tepki ortada. yani hisaronu kurtuldu diye haber yapmak ve oranin sonra yanmasi. gercekten yatacak yeriniz yok. hepiniz sinirden dertten kanser olacaksiniz ben size soyleyeyim. boyle dertler yasatmaz bunyeyi. o yuzden arkadaslara da onerimdir, boyle hayatinizda buyuk kansizliklar yapmayin, gercekten bunlarin acisi sonradan cikiyor. bunu boyle bir ilahi adalet gibi dusunmeyin, vucudunuzu kandiramiyorsunuz, orada bir bomba gibi bekliyor oluyor yaptiginiz hainlik.en guclu daima halktir. halkin sabri tastigi an oyle sizi koruma kortejiniz bilmem ne koruyamaz. bugun kavga cikiyor, yarin emin olun ceker vurur birisi. ustelik hakli da olur. siz evi yanan birine boyle bir muameleyi reva gorurseniz eger, bunun ceremesini cekersiniz.

(bkz: #126424652)

isin siyasi boyutunda tabii ki bir de bu abd ile yapilan afganistan anlasmasi var. bunu baska bir yazida konu ediniriz fakat kisaca sunu diyeyim: belli ki turkiye bu afganistan gelen insan akini konusunda bazi sozler vermis abd'ye. kafalarda bir goruntu olusmasi bakimindan soyle izah edeyim: turkiye bugun abd'nin gumruk ve sinir koruma gorevini yapiyor. customs and border security denir ingilzce'de abd'ye gidince iste customs'dan gecmeniz gerekir. o customs kapisinin turkyie oldugunu dusunun iste. turkiye iyiyi ayiklayip abd'ye gonderecek. dusuk profillileri de biz alacagiz ulkemize. bu anlasma kabul edilmis. bunun sayisi nedir bilmiyorum. fakat oyle dingonun ahirina girer gibi yuruyerek bir ulkeye girilmez. buna musade ediliyor belli ki. iha siha konusunda dunya'nin en onde gelen ulkelerinden birinin sinirlarini koruyamadigini dusunmek naiflik olur. buna kasitli sekilde izin veriliyor anlamini cikartiyorum.
  • "hayyam demiş zaten;
    celladına aşık olmuşsa bir millet,
    ister ezan ister çan dinlet.
    itiraz etmiyorsa sürü gibi illet,
    müstahaktır ona her türlü zillet."
  • genellikle diyeceklerimi kendimce iyi izah etmek adina lafi uzattigim oluyor bu sefer amacim kisa kesmek fakat beceremezsem de pesinin affiniza siginiyorum.

turkiye siyasi olarak otokrat, piyasa olarak sosyalist, toplum olarak da egitimsiz ve gorgusuz bir ulke. yani genel olarak ibre bunu gosteriyor. mesela daha bu 50+1 secim yontemi nedir halkin %1'i bilmiyor. iddia ediyorum bilmiyor. sorsaniz "ya iste 50+1 oy alan kazaniyor"'dan ote bir sey diyemez halkin %99'u. ki bunu bence halkin %15'i filan belki der. geri kalan kendi mahallesine ezbere oy atar. bu isin matematigi aslinda ilginc fakat bunu burada anlatmayacagim. bu paragrafi okurken oyle siyaset hakkinda atip tutanlar da dahil kendi vicdanlarina bir hesap verecekler "evet ya bilmiyorum hakikaten" diyecekler ama ortamlarda tabii ki herkes siyaset uzmani. cunku oy atma hakki var ya kendini uzman saniyor. ayni bugun finansal ensturmanlarda islem yapan herkesin kendini finans uzmani sanmasi gibi. cunku cep telefonunda bir uygulama ile cok kolay sekilde coin, hisse senedi vs neyse alip satabiliyor. sunu dusunmuyor ama "bu is bu kadar kolaysa isin icinde bir bit yenigi olmasin?" hayir, o uzman, kirmizi sat, yesil al.

toplum egitimsiz oldugu icin ya dini liderleri takip ediyor hastalikli sekilde ya da biliminsanlarini. yani toplumun %90'i filan tarikat uyesi bir sekilde. bu molla reşidüddin efendi hazreti aleyhisselamlari da olabilir, prof. dr. bilmem kim de olabilir. avanak avanak takip ederler. iki taraf da seyhlerinin dediklerini emir telakki ederler. birisi ruyamda hz muhammed sallallahu aleyhi ve sellemi gordum der baslar ya hikaye anlatmaya ya da siir okumaya ya da oteki taraf international cart curt studies of prospectionary mitigation policies tip dergisinde cikan bir makaleye gore diye baslar bir terane anlatmaya. simdi genellikle bu iki taraf da kaynagin sahih olup olmadigini test edebilecek kabiliyete sahip olmadigi icin avanak avanak dinler.

bir akademisyen olarak soyluyorum bunu, ben bunu kendi doktora yeterlik sinavimda advisory panel'de 7 tane profesorun yuzune soyledim. hepsi de oyle kelle gibi baktilar bana. bu olay yurtdisinda yasaniyor, turkiye'de de degil. uluslararasi ogrencilerin yillik 44 bin dolar verip okumaya geldikleri bir okulda oluyor. olan biteni anlatmayacagim, ez cumle sunu diyeyim, bilimsel referans vererek her sey hakkinda bir iddiada bulunabilirsiniz. yani misal olsun diye anlatiyorum, sekerin mesela cok zararli olduguna dair de bir tez sunabilirsiniz, yararli olduguna dair de. vegan beslenmenin cok faydali olduguna dair de bir tez sunabilirsiniz, cok zararli olduguna dair de.

bunun aynisi din icin de gecerlidir. mesela kuran'da bilmem ne anlatilmiyordur. dersiniz ki "bu bilmem ne kuran'da yok neden bu farz peki?" cevap: "o kuran'da yok ama hakkinda hadis var", diyelim ki hadis de yok "hadis yok ama sahabe tarafindan oyle nakledilmis", sahabe de yok mesela "seyhul kadiri alayi delal evsafi kiramdan birinin oyle dedigini soylemis" der. bu taa dolana dolana buhari oyle dedi, bilmem ne gavsi bunu dedi diye illaki bir referans bulunur. din bu konuda cok mahirdir. cunku binlerce yildir bu sekilde test edilmistir.

o yuzden biri bilim ile kandirir otekisi din ile kandirir. ben bunu bu isin icinden biri olarak soyluyorum. isin icinden derken ulema olarak degil akademiya tarafindan soyluyorum. e peki biz ne yapacagiz burada dogruyu yanlistan nasil ayirt edecegiz. bunun tek bir yolu var o da katiksiz durustluk ve felsefe. baska cikar yolu yok. felsefe cunku faydali olmak gibi bir amac gutmedigi icin, dolayisiyla bir sey uzerinde cikari da olamaz. fakat din ve bilim oyle degildir. din aslinda siyasettir. bilim de parayla yapildigi icin paranin kopegidir. yani bugun bir biliminsani cikip da oyle kendi basina "ben bilmem neyi arastiracagim" diyemez. cunku o sirada dunya'daki para sahipleri o sey neyse artik arastirilmasini istemiyorsa bunu fonlamaz. dolayisiyla da o arastirma yapilamaz. yani bugun ciksin da bakalim bir babayigit gercekten kirmizi etin faydali yanlarini ama gercekten bilimsel olarak arastirmak icin fon istesin. bakalim kimse bes kurus veriyor mu. vermez. fakat yapay et icin istesin para yagar.

felsefenin yaranacagi bir cenah olmadigi icin o gercekle, hakikatle ugrasir durur. zaten bugun icinde yasadigimiz bu postmodernizm caginin (bana kalirsa super bir sey ama bu ayni cahil bir halka demokrasi vermek gibi tehlikeli) da zehirli yanlarini yasayarak goruyoruz. nedir bunlar, bana kalirsa en tehlikeli iki seye, bir virtue signalling, sjw olarak biliniyor halkta, ikincisi de cynicism derim. cynicismi de bozan postmodernism oldu tabii ki. ozu itibariyle "insanlara guvenmemek" iken bugun "ben insanlara guvenmedigim icin boyleyim" catisi altinda her turlu nane yeniyor. "ben calmasam bir baskasi calacak" demek yani kisacasi. bunu her seyin icinde gorursunuz. zaten bir insanin temelde yapacagi ahlaksizlik birkac oyle cok yoktur. temel olarak sozunu tutmama vardir bunun icine iste ihanet (sen de mi brutus), sadakatsizlik (esler arasi), duyarsizlik, mesela biri cok zor durumdayken ona yardim edebilecekken etmemek ve dolandiricilik, yani direkt olarak kandirmak eylemleri arasina girer. insan bunun hepsini yapar fakat bununla beraber de her seyin en iyisini gercekten hakettigini dusunur. bununla mucadele icin de iste new age akimlari cikmistir. yuru, hadi, kalk, isiga git, kos filan diye gaz verir. bu niye cikti peki? iste diyorum ya felsefe diye, tanri oldukten sonra cikti. ne demek tanri oldu? bunun icin nietzsche onerecegim. cok kisaca soyleyeyim, insanin tanri inancina ihtiyaci kalmadigi noktaya varildigini niteler bu "tanri oldu", "onu biz oldurduk" laflari oyle siirsel ifadeler degil. yani poetica urunu degil. daha da dogrusu poetic sekilde dile getirilmis fakat bir hakikati ifade etmek icin soylenmis, ilk amac olarak, yani ilk amaci poetic olmasi degil.

simdi burada felsefe ovmeye gelmedim ben, okuyucu "e bilim yok, din yok, o zaman ne var ulan it?" der diye dedim. cunku aklimizi kacirmamak icin bir yere cipalamamiz da lazim yani. idiot gibi sabahtan aksama film, dizi izleyip beynimizi uyusturacak halimiz yok ya da iste new age akimlara kaptirip, dalgalari kucaklayip, ruzgarla bir olup gokyuzune bir su damlasi olarak yagacak halimiz yok. bunlar vadedilir cunku alicisi vardir. "ha sen cok mu matahsin?" diyenler olabilir, o benim sorunum diye cevap veririm ben de. sen bildiginiz yap. git dalgalara kos, ruzgarla cos, isiga yuru ne bileyim ya da iste gavsinin pesine takil ya da iste "bu bilimsel degil" diyen cenaha yanla, ne bileyim o da benim sorunum degil. ben ama gercekten bana ne yaptigimi soranlari yolda birakmamis olmak icin "ilgilenenlere" icten ve samimi bir sekilde kendi yontemimi anlattim.

simdi turkiye'den biraz gercek orneklerle zenginlestirelim biraz konuyu ve kapatalim.

turkiye'de insanlarin iki jenerasyon oncesine gittiginizde bulacaginiz sey ilkcag insani gibi bir seydir. bu bana linc getirebilir, bunun pahasina soyluyorum, fakat amacim insanlari asagilamak degil. buradan bir tahlil ile cikacagiz, tahkikat yapip. bu gecek hicbir insanin kabul edemedigi bir hakikattir. bunu kabul ettim diye dolananlar vardir fakat bunu asamamislardir. ben bir ornek verecegim, orta dogu teknik universitesi'nde bilmem ne muhendisliginin o zamanlarki bolum baskani, annesi okuma yazma bilmeyen bir kadin, bunu ben hocanin kendi dersinde ders arasinda kendi agzindan duydum. hoca bunu kendisine bir guc olarak kullanmak suretiyle bir politika gelistirmis. burada hoca virtue signalling yapiyor aslinda. iki turlu: birincisi, ben boyle bir aileden geldim ve bugun bakin neredeyim, ikincisi de bakin ne kadar ozguvenliyim bunu soyluyorum. bunlar kabuklari soyuldugu zaman soylemlerinin altindan cikan ozleri diyebilecegimiz asil nedenleridir soylemlerinin. cogu ogrenci uzerinde de ise yaramistir. cunku hoca bunu dedikten sonra derse ara verildigi zaman kantinde konusulan laf tam da: "vay be bilmem ne hocaya bak nereden nereye gelmis, ne kadar alcakgonullu degil mi?" ayni bir borsa soylentisi gibi herkesin agzinda, hatta bakin ben de burada anlatiyorum, ismini versem belki yine bir suru "helal sana hoca, sen bakma bu vitru serefsizine" diyecektir. bir de neden bu cikarimi yaptigimi da anlatacagim. bu da cok sinir bozacak fakat yapacak bir sey yok.

simdi hoca bunu yapti, cok guzel, social pointsleri yazdi haneye, ogrencilerin gozunde bir gariban kahraman. bakmayin siz sadece boomerlar degil, turkiye'de boyle garibanlik teraneleri, hakki yenmislik hikayeleri, magduriyet filan daima calisir. tam tersi de lanetlenir. o yuzden bana da gelip nikaltimda filan "bu zengin mi, ne is yapiyor?, bence fakir, kim bu avanagi dinliyor" filan gibi seyler yazanlar cikiyor. daha da fazlasi guzel seyler yazip onurlandiranlar da var, kendilerine cok tesekkur ediyorum. inanilir ya da inanilmaz, benim tek amacim insanlarin bu turkiye bataginda biraz daha umutlu olmalari ve kendilerini bu bataktan kurtarabileceklerini gostermektir. baska hicbir amacim yok. bunu da defalarca dile getirdim.

simdi hocaya geri donelim, hoca iyi dedi guzel dedi de bunu davranislarinda gormemiz lazim bir de anlamak icin. davranislari nasil peki? ben size soyleyeyim hemen: ogrenciyi asagilayan, gerizekali muamelesi yapan, muskul durumdaki cocuklara hesapta hayat dersi adi altinda iskence eden, -zengin cocuklarina bunu yapamiyordu, zaten dunya'nin hicbir yerinde yapamazsiniz zenginlere bir sey, bu bir fizik kanunu kadar sabittir- iste derlerde kizlara satasmaktan tutun da turlu turlu asagilikligi kendisinde gorursunuz biraz dikkatli bakinca. ogrenciye takma huyu da vardir. bu adamin dersini alan bir ogrencimiz, o hoca o dersi vermeyi biraktiginda gecti. cocuk sirf iki sene o ders yuzunden uzatti okulu. ya koca odtu degil mi? evet! bir kere mukemmel yer diye bir sey yok. bu emin olun harvard icin de oyle oxford icin de oyle. fakat oralarda tabii ki cok cok daha az turkiye'ye kiyasla.

simdi bu hoca peki neden boyle davraniyor. sebebi cok basit. cunku bu hoca biliyor ki okuma yazma bilen bir anne tarafindan yetistirilse belki ben bugun cok daha buyuk biri olacaktim diyor. "ya bunu nereden biliyorsun, belki halinden memnun?" halinden memnun olan aziz sancar, bu les herif degil. ha bu arada bu adamin bana hicbir zarari dokunmadi. at sahibine gore kisner diye bir laf var. oyle iste.

iste bu ihtimal, yani daha iyi bir aile tarafindan yetismis olsaydim bugun ne olurdum kim bilir cukuru insanlarin bu hayatta bedbaht eden seylerin basinda gelir. bu sendromu bir de butun ulke insaninda oldugunu dusunun? bu bastan asagi herkeste var turk toplumunda. ha nereden biliyorum bunu? ben cunku aslinda ailesinin imkanlarini dogru kullanamamis tarafta olan biriyim. suraya ben dedemin fotografini atsam, iki de rol yapsam yarin milletvekilligi teklifi gelir. diyorum ya bizim toplum guce tapar. dedeme tapmislar cunku bir donem, biz aile olarak biliyoruz bunu, biz bunu yasadik. cok da buyuk dramalar yasamis bir aileyizdir. zaten buyuk cokusler boyle olur. fakat toplumu iste iyi analiz ediyoruz, taniyoruz bu toplumu.

kadinlarin tercihleri mesela turk toplumunda. bunu bir de cakma psikolog rolleri kesen bazi yazarlar redpillcilik ile filan anlatmaya calisiyorlar. dunyanin her yerinde boyle vs diye bir de taptiklari peygamberleri var rolla tomassi diye bu adam cok zeki biri, dunya'daki ezik enayi surusunu gormus ve onlarin peygamberi olmus. felsefe diye de yutturuyor. fakat rolla tomassi'ye ben de cok saygi duyuyorum cunku oyle guzel yerlere kaynak yapmis ki kendi dediklerini, yani o zirvalari bir baskasindan duysa eminim o zokayi yutmamak icin o da cok zorlanirdi. zaten cok zeki insan boyle oluyor. bunlarin tabii ki nasil peygamberlerin sahabeleri oluyor, yukarida anlattik, mollalari oluyor, bunun gibi bu peygamberin de yine malumatlarinin tasiyicilari, nakledicileri oluyor. bugun de iste daha hayatinda hic seks yapamamis ergenler, ona buna insel deyip duruyorlar. kadinlar hakkinda cok fazla konusmak istemiyorum. sadece onlar icin cok uzuluyorum. boyle hastalikli bir toplum, o hastalikli toplumun dogal olarak icinde olduklarindan mutevellit hastalikli olarak yasamlarini surdurmelerine gercekten cok uzuluyorum. turk toplumunda kadin olmaz allahin verdigi bir cezadan baska bir degildir. ben bir erkek olarak zorlugunu cekiyorum bunun, cunku turk toplumu hani coplerde curumus karpuz suyu ile cayin karisimi les bir cop suyu vardir ya oyle kokan bir toplum. bireysel olarak insan olarak konusuldugunda "aa super ya" diyorsunuz, fakat zaman ekseninde normalize edildigi zaman toplumun kendisine yakinsiyor. ben aksini goremedim. yani cok az var arkadaslarimdan.

turk toplumu iste yozlugu batililik saniyor, ilginc bu da he yani ben avrupa ulkelerinde bulundum, abd'de bulundum, daha baska ingilizce konusulan ulkelerde de bulundum, gecekten oyle toplumda yozluk yok yani. her ne yapiyorsa o birey o seyi kendi istedigi icin yapiyor. bizde ise batili gorunmek icin, ya da iste akp'li cenahtan degilim intibasi yaratmak icin yapiyor. bir turlu kendi olamiyor. bu kotu bir sey degil yahu. anneannen yani okuma yazma bilmiyorsa, deden samanlikta yokluktan hayvanat ile cima ettiyse, bunlari kabul edeceksin. bir 1000 yil geriye gidince zaten cogu toplum oyle. bizim toplum ne yazik ki daha yeni yeni iste modernlesiyor. saniyor musunuz ki ataturk cumhuriyeti kurunca bir anda super ulke oldu turkiye? hayir yani! bakin eger osmanli ve uzerine ataturk olmasaydi bizim ulkemizde bugun hindistan gibi olurdu turkler. hindistan'da bugun kadin yakiliyor duzenli sekilde. dogal bir sey yani kadin yakmak. suc degil yani. kocasi olmus bir kadini yakmak hindistan'in bilmem ne inanisina gore sevap. kocasi olunce kadin hindistan'da namussuz sayiliyor, o da namusunu temizlemek icin kendisini bile isteye yakiyor. bu tabii ki fakirlerin inandigi bir sey. zenginlerin inanisinda boyle bir sey yok. neden acaba?

travmalarla nasil basedilecegini psikiyatrlar, psikologlar (ama gercek olanlari, oyle repillci koclar gibi degil) bunu anlatiyor. zaten bugun bu tur basit travmalari atlatmak aslinda cok kolay. bunun zor olani bunu toplumsal duzeyde herkese yapmak. halbuki diyelim tanistiniz biriyle flort edeceksiniz diyelim. yeni tanisiyorsunuz. birakin ya kasmayin kendinizi. direkt sorun yani, "benim dedem essekle halvet olmus olabilir, seninki de oyle mi?", deyin oteki de salsin kendisini, "evet" desin, benim dedem de essek cima eylemis olabilir anadolu koyunde, bir kosede gizli sakli. herkes kendi dedesi kontmus gibi bir rol yapma durumu var. bunlar olmuyor iste insanin uzerinde sarkiyor. bugun akp cocuklarina bakiyorsunuz, adamin birak dedesini, daha abisi belki turlu hayvanat ile ask eyleyen biri, kendi altinda porsche var. yani uzerinde sarkiyor. olmuyor bu iste. ayni bunun gibi de toplumsal bir problem olarak onumuzde duruyor bu sey, dogal olarak daha sonra bir tur nefrete donusuyor, sebebi ve anlaminin bilinemedigi. herkes bir nefret dolu ama neden bilen yok. herkes bir mutsuz ama niye bilen yok. bu tavir da en cok kendisini sehirli diye tanimlayan kesimde. ya senin neren sehirli? john berger, onlarin emeklerine adli uclemesinde cok guzel anlatmis bu sehirlilik olayini. uc jenerasyon sehirli olmayinca sehirli olunmuyor. bu arada sehir olmak demek de illaki istanbul'da dogma buyume demek degil. sehir hayati demek kasaba hayatindan uzak, derli toplu hayat yasamak demek. yani ciftlik agasi da olabilirsin, sehirli degilsindir ama toprak agasisindir. bu da olur. bugun daha istanbul'da ilk defa 25 yasinda gelmis insanlar calismak icin en sehirli benim havasini nasil veririm diye kendilerini stresten strese sokuyorlar. boyle hayat yasanmaz ki. zaten yakalayamazsin bunu. zaman geriye sarilamayan bir sey. her gecen gun sen ne kadar sehirli oluyorsan, oteki zaten sehirli olan da sehirliligine o kadar sehirlilik katiyor. maas miktari ile sehirli olunmaz, zenginlik ile sehirli olunmaz. diyorum ya uzerine sarkar. gidersin givenchy tshort alirsin uzerinde reklam tabelasi gibi kocaman yazan, her yerinde ck yazan ayakkabi alirsin, belki aksamlari ac yatip. bunlara gerek yok, bunlar seni mutsuz eder. yetisemezsin. kendine ozel zevklerini gelistiremezsin, neyi sevdigini anlayamadan olur gidersin bu hayattan. yorgun olursun. sanirim en kotu seylerden biri olsa gerek yorgun olmek bu hayatta. yataga sirt ustu yattiginizda kac kere gercekten bir seylere sukur edebiliyorsunuz? bu cok onemli.

"e zenginlere bir sey olmaz diyorsun, bize calis vs diyorsun, biz nasil yapacagiz bunu, bize musade etmezler", "siyasiler kotu bir kere turkiye'de calisayim desen bile senin onunu tikiyorlar" gibi argumanlar hakli olarak gelecektir. burada tek bir tek gercek var. toplum yani halkin gucunun onune hicbir sey cikamaz, gecemez. fransa'da cok zenginin kafasi koptu. kendini tanri sanan krallarin kelleleriyle paris meydaninda top oynadi insanlar. bir hareket gercek mi degil mi zaten hemen anlasiliyor. mesela gezi olaylari gercek basladi sonrasinda saptirildi. nasil saptirildi? cok kolay, toplum genel olarak akilsiz olursa, bu tur hareketler de cok kolay sabote ediliyor. bakin cok kolay, bugun mesela diyelim ki bir sokak hareketi basladi turkiye'de mit hemen iki tane pusili, peceli adam yollar, iki polis arabasina molotof atar, al sana hemen pkk. halk iste polisten once kendisi o eli molotoflu insani derderst ederse, "sen ne yapiyorsun" derse, bu isler dogru ilerler. o zaman hakli bir direnis olur. yoksa manipule etmek cok kolay. bu lgbtiq+ olaylarinda boyle olmuyor mu? insanlar gercekten "biz variz" demek icin cikiyorlar sokaga, devlet oradan 3-5 tane insan kiralayip aptalca isler yaptiriyor, o hareketin anlamini asagilayacak filan hop bir anda tu kaka oluyor. bunlari yemeyecek iste halk. yerse daha cok boyle surunur. ayni ekonomik kriz basligina yazmayi biraktigim gibi artik turk halki hakkinda da yazmayacagim. ayni seyleri tekrar etmenin manasi yok. nasil turkiye'de ekonomik kriz yoksa, aslinda ekonomi gercekten hakettigi yerde yani dipte ise, turk halki icin de konu benzer. turk halki egitimsiz bir halk, psikolojik olarak travmalarla dolu bir halk, bireylerin kendisini ne olarak gordukleriyle gercekler arasinda ucurum olan bir halk. nevrotik bir halk kisacasi. zaten nevrotik olmayanlarin hayati gercekten cok iyi turkiye'de. mutlular, yuzleri guluyor, iyi islerde calisiyorlar, hayatta basarililar. yukselmek icin once dipte oldugunu kabul edeceksin ki ondan sonra neler yapabiliriz diye bir bak ve yapmaya basla. aksi seklinde iste falcilar, buyuculer, tarikatler, siyasiler filan pesine takilip birilerinden hep bir seyler istersiniz. bitmez yani. onu taniyayim o isimizi gorsun, buna bakayim bu yardim etsin. "e yapacagiz ulke boyle" bu konuda herkes hakli. zaten bunu konusuyoruz. bunun da nasil sokaklarin pislik icinde oldugu yillar gibi herkes ortaligi kirletmemekle kendi uzerine duseni yapmaya basladi, ayni bunun gibi bugun de insanlar kendilerini duzelterek baslayacaklar bu ise. turkiye'de bir ara sokakta yurunmuyordu, herkes yere tukuruyordu nedense. boyle donemler daha devletlerin zaman olceginde "demin" denecek uzakliklar.

neyse ders verir gibi konusmak istemiyorum. zaten hayat, ders konusunda ne der bilir misiniz? "ders sen ogrenene kadar devam eder!" hani bu "hep ayni seyleri yasiyorum"cular var ya. yani simdi dusunun bu lafi 35 yasinda duymus -tabii ki bir de anladigini varsayiyoruz- bir de bunu daha 5 yasindan beri kulagina fisildanan insan bir olur mu? olmuyor iste. bu sefer de bunu duyunca, yukaridaki kendini begenmis hoca gibi butun sarmal bastan sariliyor. halbuki kabul edeceksin, otesini berisini dusunmeyeceksin. iste o zaman gercekten o rol yaparak gorunmeye calistigin sey olma ihtimalin var. baska yolu yok bunun. bu noktada da iste arguman genellikle su oluyor: "sen kendin ne oldun da bize akil veriyorsun?" iste bu bakis acisi ile daha basindan o insan diyor ki "yok abi benden olmaz, o yuzden ben senle ugrasacagim, yoksa bu kurt beni yer bitirir, oldurur, onun yerine seninle ugrasacagim ki rahat edeyim".

o ne yapmis, bu ne yapmis ile ugrasinca iste sonra cikip instagirlleri kiskanmayin bosuna, onlar bir is basariyorlar gercekten, hani senin o "ben bunu yapmam" dedigin sey var ya onu yapiyor o insanlar iste. hayatin bedel hakkinda dedigi bir sey var onu da diyeyim mi? "istedigini alabilirsin, bedelini odedigin surece". kolay yoldan zengin mi olmak istiyorsun? cok kolay, bugun fuhus yapar ya da yaptirirsan cok iyi para kazanirsin, siyasette mesela turlu ahlaksizliklar yaparsan iyi para kazanirsin. ne kadar asagilik is yaparsan o kadar cok para kazanirsin ve o kadar cabuk para kazanirsin. alin mesela gezegenin en asagilik insanlarindan biri jeffrey epstein milyarlarca dolari olan biri neden var peki? telaffuz etmeyecegim.

yanlis anlasilmayayim, zenginligi burada kotulemiyorum, kisa yoldan zengin olma konusunda soyledigim seyler bunlar sadece. cunku kisa yoldan zengin olunmaz, ha "ben oldum dersiniz", tam da o zaman kaybedersiniz. bu ingilizlerin "old money" dedikleri bir sey var, super bir tanimdir zenginlik icin. oyle atadan zengin olmayanlara zengin demez, parayi bulmus derler. ilginctir, atadan zengin olup dusmuslere de fakir demezler. aradaki farki anliyor musunuz? kisacasi deden bir zenginlik varsa bir sekilde o aile aslinda zengin ailedir. peki zengin nasil olunur? bunun gercek yolu ne? uzun yolu ama bunu kimse istemiyor. warren buffet ayni bu laflari soyledi bir sempozyumunda. kadinin teki cikti bir suru terane anlatti, ne dedigi de anlasilmadi, demeye calistigi sey iste "ama sizin cok paraniz var, insanlar da ac vs" adam acik acik diyor, benim yaptigim seyi yapmak istemiyor insanlar diyor. ve hakli. herif cikiyor 1 haftada ferrari almak istiyor. gerci turkiye'de hayal edilen araba bmw. bmw alacak, kolunda bir mekanik saat, onu da kesin cakma alir, cunku karakteri boyledir turk insaninin, onun gercekten degerini bilmez, ayni onceki yazilarimda soyledigim cynic insan tanimi gibi her seyin fiyatini bilir de degerini bilmez, o yuzden rolex alir ama cakmasini alir, cunku asil olan rolex'i var gorunsundur. alamazsin arkadasim iste alamazsin. oyle bir haftada zengin olamazsin. oluyorsan bil ki hayatin bitmis senin. bes senede zengin olunur, 10 senede zengin olunur, 20 senede zengin olunur, ya da picasso'nun ayni "40 yil arti 5 dakika" demesi gibi, o an belki cok kisa gibi gorunebilir, fakat onun arkasi vardir.

jay-z mi, drake mi, hatirlayamadim, cok dinlemem bu tarzi, soyle bir laf etmis, cok hakli buldum, bu gen-z diyor "zengin gorunmeyi, zengin olmaya tercih ediyor", diyor. bunu ben gen-z diye degil de daha da genis olarak postmodernism insani zengin gorunmeyi zengin olmaya tercih ediyor diyecegim. zaten sorsan zenginlik nedir diye, tanimlarin hepsi iste luks tuketim ve benzeri seyler olarak gelecektir.

turk toplumu bu kendisini zaten belli edecek, eger bu yaziyi yerin dibine sokarsa bilin ki umut yok, ha bunu yaziyi agrina gide gide kabul eder, "dogru diyor lan, agir konusmus, insanin cok da zoruna gidiyor ama bunu kabul etmemiz lazim" derse iste duzeltmeye baslar kendisini ve 10 seneye gercekten medeni bir toplum insasi soz konusu olabilir. bu sadece kendi kabul ile bitmez bunu cok saten bir yaymasi da gerekiyor. izah etmesi ve insanlar ile ugrasmasi gerekiyor. toplumlar bu gibi seyleri kendi baslarina aslinda yapamazlar fakat onca kotu ozelliginin yaninda turk toplumunun bir sekilde bir araya gelme becerisi de var. bunu bir kere yapti, o yuzden tekrar yapabilir. sundan emin olmaliyiz artik, bizim dusmanimiz ecnebiler degil, bizim dusmanimiz kendimiziz. ataturk'un bitirdigi savas emperyalizm ile olaniydi, bitiremedigi savas ise toplum duzeltmek kaldi. benim yarim biraktigimi sizler tamamlayacaksiniz derken, gidip avrupayi fethedin demedi, toplumu bastan insa edin dedi. ben yine ock sevdigim bir sozu ile bitireyim ataturk'un "umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardir, ben umudumu hicbir zaman kaybetmedim."
  • turk halki din yobazlarinin cogunluk oldugu bir halktir. bundan mutevellit yine ekseriyetinin din yobazlarinin baski altinda yetistirdigi belki normal sartlar altinda yetistirilse buyuk basarilara imza atma ihtimali olan fakat onu kesilmis yeni nesilden olustugunu soyleyebiliriz.

turk insani jenerasyonu farketmeksizin her seyin en iyisini kendisi bilir, geri kalanlarin hepsi ya aptaldir ya da cahil. fakat bir bakarsiniz hepsi ayni seyin pesine takilmis, birbirine caktirmiyor. bir rezillik cikinca da bu sefer bir araya geliyorlar sariliyorlar bundan guc buluyorlar.

(bkz: 21 nisan 2021 büyük thodex vurgunu)

turk halki aptaldir. aptal oldugu icin de en zeki kendisini sanir. bundan mutevellit en dogru aksiyonlari kendisi alir. kimseyle de paylasmaz bunu cunku bir tek kendisi bundan faydalanmak ister. fakat basina bir sey geldigi zaman da bunun sorumlulugunu kendisi almak istemez. hemen bu isten nasil kurtulurum bunun yolunu arar.

(bkz: thodex mağdurlarına devletin yardım etmesi)

turk cok zekidir demistim degil mi? her daim haklidir. cunku daha onceden o soylemistir ve uyariyordur.

(bkz: binance'in de thodex gibi vurgun yapacak olması)

turk halki ahlaksizdir, bu ahlaksizligin aksiyona donusmesi ise hem cesaret hem de zeka istediginden fakat oyle kolay cikamaz. cunku turk halki aptal ohom, cok zekidir ve namusludur.

(bkz: thodex'in kurucusunun tayland'a kaçması)

firsatini bulunca hic acimaz annesini babasini bile satar. zaten satiyor da mesela gunluk hayati iyi gidince hemen aileyle gorusme sikligi azalir filan. daha once canim annem babam dedigi insanlari 3 ayda 2 kere arar onu da yarim agizla of aman anne baba diye yapar. bu sartlar altinda turk insanina acimadan hayvan muamelesi yapmak en guzel yapilacak istir.

(bkz: akp'nin turkiye'yi 20 yildir yonetmesi)

bana bu arada aktrol diyen ciddi bir kesim var bu sozlukte. yani ben turk insanina gerizekali derken bosuna demiyorum. az bile diyorum gerizekali diyerek. aile terbiyem musebbibiyle bu kadarini ancak diyebiliyorum.

turk insani katil ruhludur. bu bir abarti degil. yani garip bir tur mu desem ne desem bilemedim. takonomik olarak ayirmasi da guc, gorunuste homo sapiens gibi ama davranis olarak barotto barzo.

(bkz: durduk yere ağacı söken tonton dede)

katil ruhlulugunu kadinlar uzerinde zaten ispatlamistir. tecavuz edip, oldurup, testere ile kafasini kesip, vucut parcalarini gitar cantasina doldurup cope atanindan tutun da yine tecavuz edip oldurup, yakip betona gommeye calisanina kadar uzanan bir spektrum. bakin diyorum ya turk insani cok zeki zannediyor kendisini. ben adam oldururum ama yakalanmam kafasindan gelen bir aksiyon bu. buna inaniyor ya gercekten 31 iq puanli ayi. neyse, ozetle demek istedigim ozellikle kadinlara sayginin olmadigi bir ulkedir. kadinlara dusmanca davranilir.

(bkz: şaka maka türk kızlarının cidden çirkin olması)

fakat yine ulkenin kadinlari da en az erkekleri kadar gerizekalidir. buradaki kiskirtici entrylerle kavga edilir. daha sonra gerilim uzerinden bir rahatlama ile sevgili bile edinmek mumkundur. mesela bunu dedim ya buradan "hah yakaladim iste" diyecek insanlar var (bkz: bkz: turk insanini cok zeki olmasi), ne yapacak? beni turk kadininin kendisini oldurttugunu soylemekle itham edecek. turk insani virtuie signalling batagina dusmus bir yigin insandir. %95 diyorum.

turk insani spekulasyoncudur. bu aslinda bu tur bir iliskiler agidir. yani turk kadini da bunu ister, erkegi de bunu verir, turk erkegi boyle kadin dusmani oldugu icin kadin buna alismistir. hangisini secerseniz secin. fakat tencere kapaktir. benim iki tarafa da saygim yok. zaten hep soyluyorum, benim isim bu toplumun %5'lik kesimi ile. gerisini uzaylilar kacirsa filan umurumda olmaz.

turkiye'de her seye ama her seye karsi cikilir. bakin her seye diyorum. her seye! mesela turkiye ekonomisini buyutelim deyin, buyutmeyelim diyen bir suru insan cikar. bunun sebebi de turk insaninin aslinda vahsi kapitalist olmasidir. fakat bu vahsi kapitalist duzende gucun birinde olmasini ister. eger guc tabana yayilirsa zaten buna liberalism deniyor, buna da libos der turk halki. iste besim tibuk'un aldigi oy orani belli %0.5. cunku turk insani komsusu zengin olacak diye odu kopar odu. bakin odu kopar diyorum. komsusu zengin olacak diye odu kopar turk insaninin.

turk'e sormuslar, sana ne istiyorsan verecegiz demisler, "allaaaah demis, oh yirttik be" ama demisler sana ne vereceksek arkadasina da iki katini verecegiz: "bir gozumu cikarin" demis. bu fikra sizce saka mi? yoksa toplumsal gerceklerin demlenip boyle ragine hale geldigi bir toplumsal tespit mi? turk insani tam olarak budur. buna ehehhe diye gulen bunu duyup kani donmayan biriyseniz, %95'in icindesiniz demektir.

turk insani kul karakterlidir, tebaadir ve para kazanmaz, ulufe bekler. zihniyet olarak universitelerindeki akademisyenler de dahil caginin 4000 sene gerisindedir. sirf yasca buyuk oldugu icin bilimsel konularda kendisinin hakli oldugunu dusunen bir suru universite "profesoru" var bu ulkede. normalde herhangi bir bati ulkesinde lise duzeyinde bir eslenigi belki ya vardir ya da yoktur. dogal olarak her gerizekali turk genci de her daim icinde okurken okudugu universitesi ile buyuk gurur duyar. buyuk universitelerde okuyamayanlar da onlari kiskanir. mesela gider sevgilinin okudugu okul ile kendisine bir paye kazandirmaya calisir. halbki turkiye'deki universiteler dunya ile kiyaslandigi zaman lise bile degildir. cunku iyi liseler turkiye'de iyi universitelerden daha iyidir. yabanci ozel okullara bakin, robert college bakin, galatasaray lisesi ornegik tek turk okuludur. turk halki galatasaray lisesini kapatmaya calismistir, amerikan okullari turkiye'nin dort bir kosesine yayilmisken. turk halki boyledir iste. mesela koy enstitulerinin kapatilmasi bunun basarilmis bir ornegidir.

turk halkinin egosu cok yuksektir. inanilmaz yuksektir. buna mukabil, bunun alti da ayni derece mesnetsizdir. yani sebebi yok. adam cikiyor diyor ben her seyin en iyisini hak ediyorum. neden diyorsun? e diyor ben cok zekiyim. cok guzel diyorsun, peki ne yaptin bu zekayla? ben ne yapacagim diyor, bana sans verilecek diyor. peki sen kendini gosterme cabasi harcadin mi diyorsun, ne gostereegim diyorum, ben var ya diyor benim gibi adami bulsam diyor, bir dakika harcamam hemen onu mudur yaparim diyor. boyle aptal bir varliktir turk insani he, bu abarti degil boyledir yani. bunun buyuk bir sebebi de asagilik kompleksinden kaynaklidir. kendisini kucuk gorur de gorur. bir de bu nedense cok alicili bir tutum. mesela ulkede bir sey iyi gidiyor ya diyelim, hemen onu yok edici, defeatist soylemler filan. sonra bir bakiyorsun arkasina kamuoyu toplamis bu davranis. akil alir gibi degil. gel diyorsun sana sunu anlatalim, elin is tutsun, hem de bedava, bir, iki geliyor sonra sana is ogretmeye kalkiyor. orta dogu toplumlarinda fazla tevazu gostrirsen vasattan nasihat dinler hale geliyorsun. bu sefer de iste boyle yukaridaki gibi alti bos bir ozguven insasi yapiliyor. boyle icinden cikilmaz igrenc bir kisir dongu olusuyor. buna care yok yani. bu sefer iste liyakat ortadan kalkiyor. bir mertebe gelenin halbuki o konu hakkinda hic bilgisi yokmus. sonra batiriyor orayi. dolayisiyla koca bir toplum cokuyor. fakat buna ses de edilmiyor. aslinda zaten cogu insanin umurunda degil. gercekten degil bunu anlayin yani. turkiye'nin durumu filan ulkenin en az ucte birinin umurunda degil. bu simarkligin bel kemigi de universitelerdir.

odtulu odtuyle, boun bounla, bilkent bilkentle gurur duyar. mesela bilkent'in kurucusu ihsan dogramaci'nin agzindan dinledim, akademik ozerklik olamaz, universiteler serbest olamaz diyen bir adam. turkiye'ye yoku getiren adam. bu adam fakat buyuk akademisyen diye anlatiliyor. bana sorarsaniz zincir ustasidir. ha turk halkina tam da boylesi lazimdir. turk insani ozgur olmak istemez. cunku ozgurluk tabana yayilan bir sey oldugu icin birisi onu gecer diye korkar. yukarida dedik, komsusu zengin olacak diye odu kopan bir millettir. o yuzden serbestlik istemez, bir gozunu feda etmistir. onun yerine 5 muteahhit'e omrunu curutturur. onlardan birisi de cikar o dedigi icin direkt kullanmakta bir beis gormuyorum:

"bu milletin amina koyacagiz, amina" dedikten sonra evlerinde sigir gibi oturmustur turk halki. o yuzden onlar da dediklerinin arkasinda durmustur, turk halkinin gercekten amina koymuslardir. bugun iste param yok diye bogurmesinin turk halkinin en temel sebebi budur.

bu ulkede daha cok bogazkoprusu satilacak insan var. daha cok oldurulecek kadin var. daha cok acliktan intihar edecek insan var. dedigim gibi %5'lik bir kesim var turkiye'de o da demokrasi icin yeterli degildir. ha ben hala bu sartlar altinda bile umutluyum turkiye'den cunku ataturk bunu gostemistir. simdikilerin dedeleri farkli mi saniyordunuz? o zamanlar turk halki sadece zihniyet olarak degil yasam sarti olarak avci-toplayici vahsi insanlar ile kendisinden 50 bin yil once yasamis ayni sartlarda yasiyorlardi. elektrik yine yoktu, dolayisiyla elektrikle calisan her seyi atin. kimya yoktu. iste tavuk mavuk besleyip yiyorlardi, avcilik yaparak dogadan hayvan toplayarak besleniyorlardi. camasir derede yikaniyordu. zaten yarisi frengili, tifo, tifus nerede pislik mikrop var bununla yasayip 35-40 sene bagira bagira olup gidiyordu anadolu insani. ama osmanli buyuk imparatorluktu. bununla ovunuyor ya turk insani dizilerden izleyip iste fransaya atar yaptik ingiltere gider, halkin yuzde 30'u olu doguruyordu (bkz: bebek ölümleri).

turk halki islahata karsi bir toplumdur. turk halki kendisine insan gibi davrananlari yumusak gorur, dayaniksiz gorur, gucsuz gorur. boyledir turk halki. aydinindan, medyacisina, sanayicisinden, isadamina, akademisyeninden, sanatcisina hepsi boyledir. biraz musamaha verilince igrenclesilir belati oynanmaya baslanir. ozgurluk diyoruz ya ozgurluk verince de iste cikar haliya sicar turk halki.

aksini soylemek isterdim ama bu ne yazik ki boyle. su an muhalefet ediyor gorunenler de aslinda tek dertleri sosyallesmektir. "ben akp hic sefmiyorm" derler karsilikli ve ilk goruste ask baslar. bakin yasanan sey yalandir demiyorum, turk insaninin entelektuel duzeyi dusuk oldugu icin boyle cok basit seylerle buyuk asklar yasar. ben lisans okurken cok guzel bir arkadasimizin sirf esofman giyiyor diye bir sene bir cocukla beraber oldu. desem cocugun bir takim elinde guc var, hani yakisiklilik olur, sohret olur, para olur, ne bileyi zeka olur. hicbiri yoktu. iste o yuzden turkiye'de iliskiler de cok ucuz ve kolaydir aslinda. siz burada sizlananlara bakmayin, kadin oyle kadin boyle diyen. kadinlarin da dogal olarak %95'i birer aptal. iste bu yuzden bu muhalif goruntunun altindaki asil olay biriyle tanismak filan. kimsenin oyle ulkenin durumuyla filan ilgili bir derdi yok. emin olun yok. cogu insanin derdi belki varsa kendi cenahindan mahallesinden tandigi iste bugun akp cocuklarinin yasadigi sefahati yasama hayali filan kuruyorlar. hicbirinin oyle calismak ile filan derdi yok. yattigi yerden para ister, buna bakilsin istenir. turk halki dunya uzerindeki hem en insanliktan uzak sekilde muamele goren toplumdur oteki taraftan da en kral yasayan toplumdur ayni zamanda. bedavaya yasar cunku. ote yandan onurundan taviz verir. fakat cok namusludur mesela seks isciligi yapmaz, bu namussuzluktur cunku. igrenc ya cidden. din yobazligi iste bir toplumu nereye getiriyor. dinler olmak zorunda, herkes hayatin yukunu kaldiramaz, din ile rahatlar, kimisi tesbih ceker, kimisi tapinir filan bir sekilde rahatlar ama din yobazligi bir kanser turudur.

o yuzden ben yine bu yazimi o %5'lik kesime yazdim. zaten yarin gorecegiz eskiden zoge vardi, zamaninin otesinden gelen entry denirdi, ayni besim tibuk gibi bugun simdi adama tapiyorlar, kendi zamaninda anlasilmayan biri iste, neyse, bu yaziyi da binlerce gerizekali eksiler, hatta yetinmez girer benim 800 entryi eksiler. bunu yapar bu issiz gerizekali surusu. fakat ise yarar minnacik bir is yapmaz topluma faydali. birisine direkt zararliysa yapar ama hic durmaz, beklemez. turk halki kincidir. neler neler yasadik ya, hele ankara'nin koylerinde yasadigim seyleri anlatsam var ya burada iki paket sigara icer en duman avcisi kisilikli insan bile. iste butun amacimiz o %5 olarak en azindan birbirimize sahip cikalim, bu dunya'da iste guzel vakit gecirelim diye bunda ugrasimiz. bu yuzde 5 kalan 95'i iste pesinden surukler. bunda da hic suphem yok. fakat bu %95 canhiras bu yuzde beslik kesimi de asagi cekmek icin elinden geleni yapar, haberiniz olsun, birbirinize sahip cikin o yuzden.

edit: daha entryi yazana kadar bakin yenisi cikmis:

(bkz: faruk fatih özer'in çok yakışıklı olması)

turk halki bu iste. boyle hirsizi, katili, ne bileyim iste bu tur insanlara hayrandir. daha otesinde soyleyecek bir sey yok iste. bu insanlarin bu dolandiriciyi yakisikli gormesinin tek sebebi kafalarinda onu yuceltmeleri. yoksa cocuk siradan bir tip yani. olay sadece para ve guc sahibi olmasi bir sekilde binlerce insani kandiracak kadar zekaya sahip olmasi filan. o yuzden karsidaki insan birden ilahlasiyor insanlarin gozunde. cok yakisikli oluyor, badem gozlu oluyor, selvi boylu oluyor. bunu soyleyenlere de kiskanclikla itham ederler. her dakika kendisini kanitliyor turk halki ahahaha.
  • gün itibarı ile, yarısına yakın kesimi şu şekilde konuşan halktır:

* rte'nin lider ve akp'nin tek parti olduğu bir sisteme geçilmelidir.

* kuvvetler ayrılığı gereksizdir. rte'nin dediği olur.

* şeriatla yönetilen islam devleti, laik cumhuriyetten daha iyidir.

* üç kuruş maaşla eşşekler gibi çalışıp ödediğim vergileri akp ve rte gönlünce kullanabilir. hatta hangi
    yalıları alacakları konusunda bir referandum düzenlenmesi çok hoşuma gider.

* berkin elvan ve gezi olaylarında kahraman polisimiz tarafından öldürülen diğer şahıslar teröristtir ve öldürülmeyi haketmişlerdir. böyle insanları yetiştiren anne ve babalar da toplum düşmanlarıdır ve görüldükleri yerde aşağılanmalı ve yuhalanmalıdır.

* milletin refahı ve mutluluğu için, suriye ile savaşa girmek zaruridir. bunun için çesitli entrikalarla kendi askerini öldürüp kendi topraklarına saldırarak savaşa sebep hazırlamak da vaciptir.

* kadınlar ikinci sınıf vatandaştır. erkeklerin emirlerine uymalıdırlar.

* gayrimüslimler, dinsizler, homoseksüeller bu toplumun hastalıklarıdır ve tez zamanda tedavi(!) edilmelidir.

* internet ve teknoloji müslüman türkiye'nin en büyük düşmanıdır ve en kısa zamanda bertaraf edilmelidir.

hani hep dersiniz ya "türkiye'den siktir olup gitmek" diye, yapın artık.
    eğer bunca olan bitene rağmen hala akp %30'un üzerinde oy alıyorsa
    eğer chp'nin "kalesi" izmir'de dahi ikinci parti akp ise
    cidden, siktirip gitmenin zamanıdır.

edit: imla
  • önünde sallanan havuca kanmaya devam ederek uçuruma doğru koşan halktır...
  • daha önce halk için kötü bir yorumda hiç bulunmadım çünkü egemen sınıfın ideolojisi tüm toplumun ideolojisi olur. tarihsel materyalizm bize bunu öğretmiştir. ancak bugün alenen hırsız, katil, düzenbaz ve savaş çığırtkanı bir iktidara can vermiş olmalarını ahlaka ve vicdana sığdıramıyorum. böylesi bir karaktersizlik böylesi bir acziyet içinde bulunmalarını kendime yediremiyorum.
hesabın var mı? giriş yap