şükela:  tümü | bugün
 • şimdi baştacı olan darbeci generallerin sayesinde 30 yıldır imam hatipler vasitasıyla damarlarına din zerk edilen, sovyet tehlikesine karşı yeşil kuşağın sancağı ilan edilen, cemaat liderleriyle, şeyhlerle, aşiret liderleriyle yönlendirilen kitlelerin gittiği sandıklarda demokraasicilik oynanan ülkenin garabeti. türk genlerinde muhafazakarlık var; fransızlarda yok. acaba fransız devrimini bir tarihi gereklilik olarak adlandıran takkeli takkesiz liboşlarımızın cumhuriyet devrimini faşizm olarak nitelemesinin bu muhafazakarlıkta bir payı olabilir mi?
 • türk halkının en büyük sığınaklarından biridir bu palavra. oysa türk halkı muhafazakar değil, düpedüz gericidir.

  açıklamaya çalışayım:

  basit anlamıyla zaman; geçmiş-şimdi-gelecek şeklinde sınıflandırılabilir.

  benzer şekilde insan da bu 3 zamanı arzulama biçimine göre gerici-muhafazakar-ilerici şeklinde sınıflandırılabilir:

  gerici, yaşadığı toplumun sorunlu yapısını ancak geçmişte var olmuş ya da var olduğunu sandığı bir yapıya geri dönüşle çözebileceğine inanır. mesela; asr-ı saadet.

  ilerici, yaşanan sorunların sürekli olarak ileriye doğru yapılacak hamlelerle aşılabileceğini savunur. bunun için, var olan yapı yıkılmalıdır. mesela, devrim.

  muhafazakar ise ne geçmiş ne de geleceği göz önüne alır. ona göre, içinde bulunulan durum sorunlu değildir. aksine, ileri ya da geri doğru yapılacak bir hamle bu durumu sorunlu hale getirecektir. aman rıza bey tadımız kaçmasın gibi.

  bu açıklamadan sonra, içinde yaşadığımız toplumun gerici bir toplum olduğunu söylemek mantıksız mı?
 • türk halkı orta asyada kaldı. muhafazakarlıkta osmanlı devrinde.
  bulunduğumuz dönem kapanış dönemi o yüzden çok kasma.