şükela:  tümü | bugün
  • türmob verilerine göre türk halkından 299 ayrı kalemde vergi alınıyor.

bunlar:
    ceza vergisi : 46
    harçlar : 22
    fon : 20
    diğer: 211

türk halkından alınan verginin yüzde 51 i 2 kalem vergiden alınıyor. gelir vergisi ve kdv. yani bu demek oluyor ki bu ülkenin çalışan insanları patronlarından daha çok vergi ödüyor.

birkaç ilginç istatistik verecek olursak, geçen sene tahsil edilen vergi oranları, işçiler için 61,9 milyar tl , patronlar için 52,8 milyar tl. çalışan insanların patronlarından daha fazla vergi ödemesi ayrıca ironik.

ayrıca ironik bir bilgi daha: 2017 yılı vergi gelir hedefi 511 milyar iken, tahsil edilen vergi 525 milyar olmuş. birileri durduk yere halkın cebinden 14 milyar fazla para almaktan çekinmemişler.

bir ironik bilgi daha: emlak vergisi içerisinde yüzle 10 luk bir pay taşınmaz kültür varlıklarının fonlanması için alınırken, müzeye girerken de ayrıca bir vergi alınarak iki defa vergi alınmış.

değişik bir bilgi daha: 2017 yılında 112 milyar kdv tahakkuk etmesine rağman tahsilat 55 milyarda kalmış. demek ki neymiş, namuslu vatandaşların ödedikleri vergileri patronlar devlete vermekten imtina ediyor, vatandaş vergisini ödüyor ancak devlete verilmesi gereken yaklaşık 65 milyonluk vergi hala patronların cebinde.

daha da ilginçbir bilgi verecek olursak; 2017 yılında 138 milyar ötv( özel tüketim vergisi) tahakkuk etmiş. bu vergilerin dağılımı şu şekilde.

63.6 milyar doğal gaz ve petrol ürünleri
    37.4 milyar tütün ürünleri
    10.0 milyar alkol ürünleri
    4,8 milyar dayanıklı tüketim malları
    402 milyon kolalı gazozlar

yukarıdaki bilgiler ışığında bir kaç enteresan bilgi çıkaracak olursak, limonatadan 402 milyon vergi tahsil edilmiş. daha ilginç bir bilgi olarak doğal gazın özel bir tüketim olduğunu ve yüzde 2 oranında özel tüketim vergisine tabi olduğunu keşfetmiş bulunmaktayım.

aynı şekilde doğalgazın özel tüketim olduğu ülkede, pırlanta, yat ve yatlara verilen mazotun özel tüketime girmediği ve bunlardan alınan verginin yüzde sıfır olduğunu öğrenerek hayatımın şokunu yaşamış bulunmaktayım. sizde şok geçirebilirsiniz o yüzden bir üst satırı okuduktan sonra aşağıdaki satırları biraz yavaş okuyun.

hani tarımı kalkındırmak adı altında çiftçiye verilen destekler varya, işte onlardan da vergi alınıyormuş, hem vallaha hem billaha, çiftçiye verilen destekten yüzde 4 stopaj kesiliyormuş arkadaşlar. yani 1000 liralık bir destek alan bir çiftçi daha destek eline geçmeden yüzde 4 ünü devlete stopaj olarak ödüyor. yemin ediyorum çok acayip durumlar ülkesiyiz.

birazda zengin kız, fakir oğlan ayırımı yapalım.

tüik e göre türkiye'nin en çok para kazanan yüzde 20 si ülke gelirinin yüzde 46 sını alıyor. bu demek oluyor ki ülkenin geri kalanı yüzde 54 ünü alıyor. ortalama bir hesapla ülkenin yüzde 80 i aşağı yukarı 1500 tl gelir elde ediyor. bu zengin baba yiğitler gelirin yüzde 46 sını ellerinde tutmalarına rağmen, yanında çalıştırdığı işçiden daha az vergi ödüyor.

şimdide olur mu yeaahhh eğoonomi çok eyi diyenlere, kişi başı borç, yani kredi borcu 16 bin tl yi aşmış durumda. bu demektir ki kazanmadığın parayı harcayarak, kendine suni bir refah yaratmışsın kardeşim. bu borçlar bir gün tırmalamaya başlayacak. o zaman görüşmek üzere.

ha bak tırmalamaya başlamış bile; türkiye de kullanılan 394 milyarlık kredi borçlarının 20 milyarı icralık olmuş. hayırlı işler size kardeşler.

ben borçlu değilim diyen çomarlar gelsin. türkiye'de yaklaşık 22 milyon hanenin 19 milyonu borçlu. ben o 3 milyonluk azınlıktanım bu arada. neden, çünkü senin gibi benim olmayan bir parayı harcayıp ekonomi çok iyi naraları atacağıma maaşımı yetirmeye çalışıyorum.

ha birde şu anlayışı bir yıkalım; ben zengin değilim ki, vergileri zenginler düşünsün. lan kamil bu ülkenin zenginlerinden bile daha fazla vergi ödüyorsun farkında bile değilsin.

durun durun yazımı sonlandırmadan önce hükumete yeni vergi kalemleri de tavsiye edeceğim tabi ki, halinden memnun olanlar elbetteki itiraz etmeyecektir.

misafir takım vergisi
    ikinci eş vergisi
    peruk vergisi
    sakal vergisi
    baca vergisi
    bıyık vergisi
    şapka vergisi.

bu ara yukarıdaki vergi kalemleri tarihte bazı yerlerde gerçekten uygulanmış vergilerdir.
  • daha önce yazdım;
    (bkz: #73226295)

vergi nedir, vergi vermenin mantığı nedir, o nedir bu nedir hiç gerek yok.

görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok.

benim anlamadığım, hoşuma gitmeyen bazı noktalar, alınan vergilerdeki eşeğin şeyine su kaçırma eşiği, az kazanan çok öderken çok kazananın az ödemesi veya hiç ödememesi vb durumlar.

vergi vermeyelim demiyoruz, hobi olarak yine verelim ama....ama....:.:.:.:.:.:restarting.:.:.:.:.:.:
  • çok yazıldı çok çizildi. neden maaşlı kesime bu kadar vergi yükü var patron kesime yok merak ettim. sonra aklıma pek çok ülkede market alışverişi yaparken ürünün vergisiz fiyatını gördüğümü, kasada vergi eklenmiş halde ödediğimi, bu sayede insanların vergilerinin farkında olduğunu ve buna göre hükümete gerekirse baskı yaptığını anımsadım. hatta bazı ülkelerde maaşın brüt yattığını, gelir vergisini sonra maaşlının hesaplayıp kendi elleriyle devlete teslim ettiğini de hatırladım.

bakmayın siz bizim memlekette vergisi için uğraşanlar var. patron kesimi onlar. verecekleri vergi neymiş incelerler, o vergiyi kaldırmak veya azaltmak için baskı uygularlar. istedikleri gibi olsa bile o vergiyi vermemek için gene kılı kırk yararlar. oysa maaşlı kesim patrondan aldığı üç kuruşun eline geçmeden gelir vergisini öder. et alırken öder, benzin alırken öder, alkolüne öder, montuna öder, çocuk bezine öder ama asla ne kadar ödediği gözüne sokulmaz. hep küçük küçük yazılırki uyanmaya niyeti olmayan koyun sürüsü rahatsız olmasın, uyanmaya yeltenmesin.

insanlar isteyecek kardeşim. insanlar baskı yapacak. yok bu devir böyle devam eder.
  • ozan bingöl sen misin ?
  • bu ülkede vergilerin tamamı yıl sonunda nakit olarak halktan alınmadan, vergiler hakkında şikayet kimseden duyamazsınız.

vergiden alınan vergileri de belirtselermiş keşke. vergi saçmalığını yazıya dökülmüş halde gördüğümüz faydalı araştırma.
  • rezalettir. düz 300 yapsanıza şunu kardeşim.