şükela:  tümü | bugün soru sor
  • apolitik olmaya tıpkı halkın ateizme olan bakışı gibi bakarlar. sen hangi partiyi destekliyorsun? sorusuna apolitiğim ben derseniz önce bi duraksarlar. ne diyeceğini bilemezler. bilmeyen ne olduğunu sorar. sonra illa ki bi partiyi desteklediğinizde ısrarcı olurlar. daha sonrasında ise kendisinin desteklediği partiyi desteklememeniz karşı tarafta olmanız için yeterli gelmeye başlar.

kişi akpli ise yüksek ihtimal bak ülkeye neler neler yaptı. onları desteklemek vatan görevidir vs gibi şeyler duyarsınız. birkaç ikna konuşması sonrası durumun değişmediğini fark edersiniz ve adam konuşurken kafanızın içinde siktir olup gitme düşüncesi belirir.

bunun chpli versiyonu da çok da farklı değil. o da sizi kurtuluşa erdirecek, refaha götürecek şeye destek olmanızısöyler, buna katkıda bulunmanız gerektiğini ima eder. ona göre bir şey yapmamak da büyük suçtur.

sonuç olarak kendinizi apolitik şekilde ifade etmek yerine siyasetle ilgisi olan kişilerin yanında bulunmayarak çözüm üretirsiniz.
  • yıllarca apolitik bir duruş sergiledim, çünkü siyaseti sevmiyordum. ama ortam, medya, halk ister istemez seni bir taraf olmaya zorluyor. futbol takımı tutmayana bile aynı tepki verilirken herhangi bir partiyi desteklemeyene tepki verilmemesi pek mümkün değil gibi maalesef.
  • “çünkü insan siyasal bir hayvandır.” kendisini siyaset dışı konumlandıran kişi bile, bünyesinde farkında olmadan siyasi bir refleks barındırmaktadır.