şükela:  tümü | bugün
 • atatürk zamanından beri türk siyasetine onun kadar haysiyetli, şerefli, vatansever, kandırılmayan, halk sevdalısı ve halktan bir liderin gelmemiş olmasıdır. kendisinden sonra gelenlerin çoğu da diktatördür ayrıca.
 • muhteşem bir insan, vizyonu sadece kendi zamanının değil, bugün siyasetçilerinin bile çok ötesinde. kütüphanesinde 4 bin küsür kitabı var, bu kitaplar farklı dillerde ve hepsini orijinal dilinde okumuş. çagının en önemli düşünürlerini, sosyologları, bilim adamlarını okumuş dolayısıyla çağına hakim ve toplumun ihtiyacını çok iyi kavramış ve gerekeni yapma iradesine sahip, annesinin mezarını ziyaretinde bile cumhuriyet ve milleti üzerine nutuk söyleyen vatanına aşık, cepheden cepheye en ön safta çarpışmış, imkansız savaşlardan zaferle çıkmış askeri bir dahi.
 • imkansızı başarmış , tarih yazmış , ülkesinin düşmanlarına unutulmaz yenilgiler tattırmış ama ömrü yetmediği için kendi ülkesini , olağanüstü çaba göstermesine rağmen maalesef reaya ruhu iliklerine kadar işlemiş olan insan müsveddelerinden arındırmayı başaramamış mucize insan.
  hep özledik hep özleyeceğiz.
 • sembollerin daha az gelişmiş kitleler nezdinde siyasi hegemonya için çok daha büyük yer tutmasından dolayıdır.

  (bkz: #95938083)

  türkiye gibi bir yerde siyaset yaparken siyasi akımlar sembollerini ve tarihlerini oluşturmaya özel çaba harcarlar. günümüzde maalesef avrupa'da da bu kimlik siyaseti dediğimiz şey demokrasileri zehirlemektedir.

  ama bizde bu durum zaten her zaman vardı.

  insanlar yargılamalarını "ne atatürk'ü sevmiyor musun o zaman sie git şuraya" ya da "ne osmanlı'yı, ecdadımızı sevmeyen bir haçlı tohumumusun" vs arasında yapıyorlar.

  bu türkiye'nin çok sığ bir toplum olduğunu gösteren bir durumdur. insanların siyasal bilinç seviyeleri gençliklerinde kendilerine aşılananları çok aşamadığını gösterir. eğitim sisteminin çok kıytırık olduğunu gösterir. o yüzden de zaten türkiye'de eğitim sistemini ele geçirmek siyasetin vazgeçilmezlerindendir.

  eskiden kemalist ezberle gözümüz boyanırdı, şimdi akp'nin yazdığı tarihin sembolleri, dönüm noktaları ve kalıplaşmış söylemleri domine ediyor.

  not: mesaj geliyor, marjinal olma çabana koyayım diye. işte söz konusu kalıpların bugları bunlar. halbuki bu ülkenin dışında çıktığın an bu söylediklerim zaten common sense şeyler. ama sen bunu anlayamayacak kadar totaliter bir zihniyete sahipsin.

  (bkz: totalitaryenizm)
  (bkz: kişi kültü)
  (bkz: reis)
  (bkz: atam)
  (bkz: abdülhamit hazretleri)
  (bkz: abdullah öcalan)
  vsvsvs
 • anıtkabir'de atatürk'ün okuduğu kitapları bir görün; sonra dil biliyorsanız okuyun. kaç cümle anlayabileceksiniz bakalım.okuduğu kitapların bir kısmı al tembel bu da video

  bu devletin kurucuları hakkında elinizi yıkayın öyle yazın; ağzınızı yıkayın sonra konuşun hıyar ağaları.

  edit: belli siyasetçilerin etkisiyle zaman zaman saçmalamış olsa da diyanet işleri başkanlığı'nı kurmuştur atatürk. din tüccarlarının at koşturmasının önündeki en büyük engel de bu kurumdur. (bkz: türkiye şeyhler dervişler memleketi olamaz)
 • *atatürk'ün ölümüyle birlikte siyonist ve haçlı odakların türkiye'de dini ve dincileri kullanarak yeniden güç sahibi olması.
  *siyonist ve haçlı odakların maşası olan dincilerin, türklerin ülkesinde arapçılık yapması, türkleri ve türk kültürünü hor görmesi.
  *siyonist ve haçlılar tarafından iktidara getirilen emevi dincilerin ve muhalefette bırakılan çakma solcuların tam bağımsızlık şuurundan uzak olması, türkiye cumhuriyeti'ne düşman olmaları.
  *tam bağımsızlığın kaybedilmesi.
  *köy enstitülerinin kapatılması yoluyla eğitime darbe vurularak, bilimden ve teknolojiden uzaklaşılması.
  * ingiliz emperyalizminin sistematik olarak atatürk'ün vatanında atatürk'e düşman bir nesil yaratması ve kendi yarattığı bu nesli şimdi amerikan emperyalizmiyle birlikte yine kendi çıkarları için kullanması.
 • halkını düşünen, tek hedefininin memleketi çağdaş medeniyetler seviyesine getirmek olan düzgün dürüst liderlerin olmaması.
 • çünkü kendinden sonra gelenlerin içinde gerçek vatansever sayısı çok azdır.
 • bu ülkeyi kül yığınından ayağa kaldırması, dünyanın en büyük ve en öngörülü lideri olması olarak sıralanabilecek sebeplerdir.
 • bugünkü harici ve daha kötüsü dahili bedhahlara gereken dersi verecek mevcut bir siyasetçi olmamasıdır.