şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- spoiler ---

  akrabayı, konu-komuşuyu toplayıp gidilen mekanda saçma sapan müzikler eşliğinde kurtlarını dökmeye çalışmaktır. gelin ve damat ortada kollarını kaldırıp oynarken* yakınları çevrelerinde bir halka oluşturup alkış yaparlar. sonra içlerinden oynamayı bilenleri(kendince bildiğini düşünenleri) o halkanın merkezine ilerleyerek gelin veya damatla oynamaya başlar.

  gelin ve damat halkanın merkezinde sabit durmak suretiyle yorulan merkezden çıkar ve bir başkası onun yerini alarak oynamayı sürdürür. düğünün bu aşamasının en kötü yanı ise müziği orgu vasıtası ile çalan ve söyleyen orgist şantörün geline ve damata attığı "damat bey oturmayalım", "gelin hanım yorulmuyor maşallah" cinsi laflardır.

  bir de anneler oğullarına münasip bir kız bakar.

  --- spoiler ---
 • kısaca "düğünler komparsita ile başlar, kasap havası ile biter." şeklinde özetlenir.
 • salt davetlileri memnun etme çabasıyla açıklanabilir. her şeyin en iyisi, en fazlası, en görkemlisi olsun, konuklar beğensin coşsun ama günün sonunda düğün sahipleri beş kuruşsuz kalsın, 3-5 sene düğün borçlarını ödesin. düğün sonrası fitil fitil gelsin burunlarından masraflar.
 • gürültü kelimesi ile kısaca özetlenebilir.
 • eskişehirdeki anlayışı başka hiç bir yerde görmediğimdir. şöyle ki eskişehir insanı bir halka oluşturup oynamak yerine ikili ikili oynarlar. yani iki kişi karşılıklı oynar ve bir üçüncü kişi oraya dahil olamaz. olur da iki kişinin yanında oynamak isterseniz mutlaka birisini seçmeniz gerekir, diğeri de biraz bozulur ve yerine oturur. bu düğünlerde gelin olmak çok zordur. eş dost hemen kırılır benimle oynamadı diye. herkes ikili sıra halinde ip gibi dizilir. düğünün en sonunda bir kez halay çekilir. *
 • çocuklar için koşturmaca, düğün pastasının kremasına parmak atma, konfetileri yerden toplama, saçılan paraları kapmak için yerlerde orkestra ile savaşmaca, takım elbise giymiş arkadaşlarıyla çılgınca dalga geçmece, son olarak yorulup iki sandalye arasında uyuyakalma olsa gerektir.
 • bazı düğünlerde de sadece çocuk popülasyonun düğünü götürdüğü görülür. hiç bir yetişkinin oynamaya kalkmadığı şarkılarda bile düğüne gelen tüm çocuklar sahnededir ve deliler gibi oynamakta birbirleriyle şakalaşmaktadır. buna şahit olan yakında evlenecek bir çok kişi benim düğünümde kesinlikle çocuk olmamalı diye düşünür ama bir o kadar çocuk mutlaka olacaktır.
 • komşuları, akrabaları eğlendirmek olarak açıklanabilir.

  amına koyim ben böyle işin. o kadar para harcayacaksın düğün yapacaksın, sonra komşu akraba gelecek dedikodunu yapacak. yok efendim damat ne kadar çirkinmiş, yok gelinin annesi ne kadar şişkoymuş, yok pasta da çok kötüymüş. hassiktir lan. işte bu yüzden stratejik davranıp 150-200 civarında ve en az yarım altın takabilecek kişileri çağırcam düğüne.

  diğerlerini de nikaha çağırırım. ne takacaklarsa orda taksınlar.

  not: kır düğünü yapıcam. çeyrek altınını hazırlayan 5 sözlük yazarını +1'leriyle kabul edeceğim. ssg'ye özel davetiye yollamayı düşünüyorum. artık bi çiçek falan yollar heralde. iki sözlük yazarı evleniyor neticede.
 • teyzeler için oğullarına kız bakmak/beğenmekten ibaret olan anlayıştır. ülkemizde nice gencin kaynaşmasına, yuva sahibi olmasına bu vesile olmuştur bu yöntem.