şükela:  tümü | bugün
 • sonradan türk tarih kurumunun başına geçecek olan afet inan'ın doktora tezinin adı.

  cenevre üniversitesinde eugéne pittard'ın danışmanlığında yapılmıştır. bu çalışma 200 kadın üzerinde kafatası anketi (kafatası ölçümleri) olarak yapılmıştır. ancak bu ön çalışmanın yetersiz olduğunu ifade eden afet inan, hükümete başvurur ve sonuçta büyük çaplı bütün anadoluyu kapsayan 64000 kişilik bir anket düzenlenir. bu çalışma, 1937 yılının 19 haziranından 31 aralıkına kadar sürmüştür. sonuç olarak türklerin brakisefal kafatasına sahip alpin ırktan olduğu ortaya koyulmuştur.

  (bkz: afet inan/@feyerabend)
 • kafatası ölçümleri doğru sonuç verir.
  zira, tokuşturma neticesi, kendine has özellikler kazanmıştır; içi de dışı da...
  dikkatli bakın, siz de göreceksiniz.
 • kaza veya inşaat seyretmek.
 • asıl hâli "türk halkının antropolojik özellikleri" olarak geçen çalışma. ya da fransızcasıyla tam adı "recherches sur les caractères antrophologiques des populations de la turquie" (türkiye halklarının antropolojik özellikleri hakkında araştırmalar). bu isim konusunda bir yanıltma durumu var mı yok mu bilemiyorum.* ancak hemen hatırlatalım ki, bu çalışmanın ön adı da şu şekildedir: "l'anatolie, le pays de la 'race' turque" (anadolu, türk ırkının ülkesi).

  isimden ziyade elbette içeriğe odaklanmak lazım ve feyerabend'in ve başka sözlük yazarlarının çeşitli yerlerde etraflıca açıkladıkları gibi, ırkçılıkla temellenen bir antropolojik araştırma söz konusu olmuştur bu çalışmayla birlikte. yine de 1930'lar ortamında, bilhassa avrupa'da antropolojinin ırkçılıkla el ele kol kola sarmaş dolaş olduğu da unutulmamalı. hatta bu sadece 1930'lar gibi, ırkçılığın ve faşizmin radikalize olduğu bir on yıl için geçerli de değildir, 19. yüzyılda da antropolojinin ırkçılığa "bilimsel amaçlarla" hizmet etmek gibi bir derdi olmuştur ve 20. yüzyılda da bu durum olagelmiştir. hatta edward said'e bu anlamda bakılması çok faideli olacaktır kanaatimce. örneğin edward w. lane'in mısırlılar hakkında yazdığı antropolojik çalışması "an account of the manners and customs of the modern egyptians" bu anlamda bir numaralı işlev sahibi eserlerdendir.

  *edit: öyle bir durum yok, çalışmanın orijinal ismi bahsettiğim gibidir.
 • uçak iner inmez cep telefonunu açmak, uçak daha tamamen durmadan el bagajını almaya çalışmak.

  zamanın ötesinden ve askerden gelen edit: 5 ay dayanamadım isyan ediyorum artık. yapmıyor musunuz kardeşim ? he ?
 • ikinci dünya savaşını önceleyen siyasi atmosferde fizik antropolojinin bir nevi ideolojik silah olarak kullanılmasının ve çiçeği burnunda türkiye devletinin birleştirici (!) bir ideoloji arayışının ürünü, savaş sonrasında afet inan'ın bile doktora tezim diye sahiplenmekten çekindiği çalışmadır. 64000 kişilik anket o güne kadar dünyada yapılmış en geniş kapsamlı antropoloji çalışmasıyken anketin uygulanması için askeri ve sivil doktorlar, sıhhıye memurları ve beden terbiyesi öğretmenleri seferber edilmiş ve anket sonuçları devlet istatistik müdüriyeti'nde işlenmiştir.

  ölçümler sırasında çekilmiş fotoğraflar ve afet inan'ın tezi için pittard'ın yazdığı önsözü okumak üzere zafer toprak'ın toplumsal tarih'in ocak 2011 sayısı için kaleme aldığı yazı okunmalıdır.
 • winning eleven serisinin hangi yılda çıktığını hatırlamadığım bir playstation versiyonuna göre hepimizin kolları kıllıdır.
 • herhangi bir kuyrukta -kurallara uygun olarak- beklemeye riayet edememek.