• gördüğüm kadarı ile yan yan ve de dürtükleyerek yaklaşıyorlar...ama kesinlikle yaklaşıyorlar...

ofisin balkonunda sigara molası:
    ben: x
    iş arkadaşım : y

y: pervaza tünemiş olan güvercine baksana...gözüne bir tuhaf gözükmüyor mu ? kabarmış anlamsızca... bir de donuk ve sabit bakıyor sanki ?
    x: yazık ya hırpalamışlar garibimi..tüylerini yolmuşlar..yemek için dövüş olmuş herhalde...
    y: yok bence bu kuş gribi denen illete yakalanmış!
    x: saçmalama ya..yorgun ve didiklenmiş bir kuş işte..
    [plip!]
    y: ahan da sıçtı!..sakın o boka dokunma !
    x: manyak mısın be ? neden kuşun bokuna dokunayım durduk yere ?
    y: baksana ya hareket etmiyor hayvan [kuşa yengeç yürüyüşü ile yanaşır] kaçmıyor benden ?!
    x: hayvanın nefes alacak hali kalmamış nereye kaçsın ? rahat bırak şunu...
    y: yok yok bu kuş griplenmiş, eminim...anlarım ben şimdi...ver şurada duran faraşı..bir ittireyim bakayım ben şunu...
    x: gagalar seni inşallah !
    [faraşla hafifçe kuşa dokunur...kuş bitap bir halde dönerek aynen şöyle der: "plughugh..."]
    y: koş içeri çabuk, gripli bu! gripli !!!!!!!!!!!!!!!

nasıl tespit etti, ben anlayamadım.
  • sivas'ta kuş gribi teşhisiyle tedavi altina alinan gülten yeşilirmak iyileşerek evine döner. sağliği yerine gelmiştir ancak, genç kadini bu kez de, hastaliği kaptiği gerekçesiyle kocasi terk eder.
  • turk halkinin kus gribine yaklasimini belirleyen yegane etken "grip" kelimesidir. "alti ustu grip, iki hapsurur bi terleriz biseycik kalmaz" seklinde dusunduren bu kelime yerine bu hastaliga baska bir isim konsa, durumun ciddiyeti daha iyi anlasilabilirdi.
  • espri gibi ama gerçek bir olay: babannemin balkonunda ölü bir güvercin buluyorlar. tarım il müdürlüğüne haber veriliyor. adamların verdiği cevap: "kuşu buzluğa atıp dondurun, şimdi meşguluz ancak yarın uğrayıp incelemek için alırız"
  • kus gribinin dunya geneline yayilmasina ve hatta virusun evrim gecirmesine neden olabilecek kadar planli programli bir yaklasimdir. isin ucunda salginin tum dunyaya yayilmasinin musebbibi olmak ve dunya medeniyetini ortadan kaldiran halk olarak tarihe gecmek de vardir, allah korusundur...
  • bülent ortaçgil abimizin biseycik olmaz şarkısında işlediği bakış açısıdır.
  • haberlerde röportaj yapılıyor, bir vatandaşımız anlatıyor:
    önce üç tavuğumuz öldü, biraz korktuk, ertesi gün üç tavuğumuz daha öldü. bizde kalanlardan birini ölmeden kestik yiyelim dedik. yarısını yemiştik korktuk kalan yarısını köpeğe verdik. ertesi gün köpekte öldü. bizde ölen bütün tavukları dereye attık!

şimdi kalkıp 6 tavuk öldükten sonra kalanlardan birini kesip yemenin, yemeğin ortasında düşünüp bırakmanın, ama kalan yarısını köpeğe vermenin, köpekte ölünce ölen tavukları dereye atmanın nasıl bir izahı olur. karamizah gibi, gülsen gülünmez kızsan kime kızacaksın? cahilliğin önüne geçmeden nasıl olacak bizim işler? tutuldum, yazıcaktım daha ellerim gitmiyor bişey yazmaya.
  • türk halkının her türlü sorunlu duruma verdiği tepki,olaylara yaklaşımı standart bir çerçeve de cereyan etmektedir. bu sebepledir ki depreme verilen göstermelik tepki sonrası gözüken bize bişi olmaz mantığı devam etmektedir.
    gerçi piliç üreticilerinin piyasaya sürmüş oldukları tavuklar 18 ay şoklu bir şekilde kalabildiklerinden biz eski stokları yiyiyoruz.buda kuş gribinin olası etkilerinin 6 aydan önce yaygın şekilde gözükmeyeceğine işaret eder.
hesabın var mı? giriş yap