şükela:  tümü | bugün
 • yarı cahilleştime demek daha uygun olabilir.

  mesela eleman lozan'ı biliyor ama maddeleri umrunda değil, sallıyor ya da gazetede okuduğunu muhabbetine meze yapıyor ama doğrusunu bilmiyor hatta bilmek istemiyor.

  cahillik yanında bir nevi saflık, naiflik barındırır. yarı cahillik öyle değil. sadece kendine gerekeni bilmesi, işine yarayanı öğrenmesi yeter, gerisi lazım da lüzumlu da değildir.
 • bence sistematik değildir. cumhuriyetin ilk yıllarında sistematik eğitim/sistematik çağdaşlaşma var idi sadece. geri kalan zamanda halk bildiğini okumaya bırakıldı, e zaten genlerde ve dinde var bir cehalet. kimine eğitim veriyorsun, bu sefer eğitimli cahil oluyor, kulak burun boğaz doktoru olmuş türban takıyor hastaya dokunmuyor nasıl tedavi olacağım ben aq? (bkz: türbanlı doktor)
 • işte, akp döneminde olmuştur tespitini sonuna kadar hak eden gerçek.

  akp öncesinde de vardı; ama bu kadar belirgin, kesin ve cüretkâr değildi.

  konuyu fazla açıp dağıtmadan, bu dönemde, yapılacak en iyi şey muhtemel beyin ve ruh tecavüzlerinden kendimizi korumak, okuyarak ve düşünerek fikirlerimize/doğru'lara temel kazandırmak.

  biri ya da birileri ortaya bir pislik atıyorsa, onu alkışlayanlar veya linç edenler çıkıyorsa bilin ki bu, asıl amacın alkışla veya linçle - o pisliği - insanların kabullenmesini sağlamaya çalışmaktır ve bu bir kurgudur. bu durumda kendi düşüncelerimizden emin olup pekiştirmek ve kabullenmemek gerekiyor.

  bunun bir örneği dün yaşandı. kitabın ve söyleyenin adını vermek istemiyorum; ama bunu söyleyenin bu kadar cahil veya araştırmaktan yoksun olabileceğini düşünmemek gerekiyor. ilk akla gelen veya görünenden kuşkulanın; çünkü bunlar aklınıza gelmesi istenenler olabilir. söyletenler var. amaç, cahilliği vurgulamaktan ziyade, saygısızlığı perçinlemek, insanların dikkatini dağıtmak veya başka yöne çekmek yani uyuşturmaya devam etmek.

  televizyonu kapatmalıyız, yalnızca iyi ve sağlam kitapları (best seller ve market kitapları değil) okumalıyız, bulunacağımız sosyal medya konusunda seçici olmalıyız, çalışıp üretmeliyiz ve her şey için dikkatli olmalıyız.
 • 1950'lerden itibaren gerçekleşen olay. bugünkü sonuç o yüzden hiç şaşırtıcı değil.
 • cahilleştirmek bir yana bir de küstahlaştırılıyor ki sorma gitsin
 • eğitim sisteminin çorba haline getirilip gittikçe muhafazakarlaşması, gereksiz ve zaman kaybı olan sosyal medya ve tv programları, en önemlisi de hükümetin ümmet yaratma anlayışı kula kulluk etme politikaları sebebiyle cahilleşme son 10 senede en üst noktalarda yaşamaya başladı.

  batı ülkeleri vatandaşlarının iyi bir eğitimle entellektüel seviyesi gittikçe yükselmeye başladıkça biz geriye gidiyoruz ve ses çıkaran hiç kimse yok. herkes halinden memmun. bu gidişle türkiye çok değil 20 yıl sonra ortada kalırsa eğer zombi yuvası haline gelecek. düşünemeyen ve baştakiler ne derse onu doğru sayan çok çok daha fazla kitleler yığını esas sonumuzu getirir.
 • 80 darbesinden sonra adım adım gerçekleştirilmiştir.

  bugün, 80 darbesi sonrasının, o dönemin aydınları tarafından güdüklüğü sürekli eleştirilen ama bugünle kıyasladığımızda yine de çok iyi olan eğitim sisteminden geçenler ülkeyi yönetiyor.

  aklımızı başımıza toplamazsak, 20 - 30 yıl sonra bu ülkeyi yönetmeye başlayacak olan cahil, düz mantık kurmaktan yoksun insanlar hepimizi boka batıracak -- tabii o zamana kadar ayakta kalmayı başarmışsak.
 • seksen meksen değil amına koyayım, atatürk başımızdan gittiğinden beri bu ülkenin anasını sikmeye çalışıyorlar. en çok ben sikerim diye yarış halindeler/di. şu an için kazananı biliyorsunuz zaten.
 • ellilerden beri devam eden, toprak ağası kökenli siyasetçilerin abd kuyruğu olarak menfaatlerine uyduğu için başlattıkları, oradan bugünlere süregelen operasyondur.

  günaydın!