şükela:  tümü | bugün
 • kişisel görüşüm olarak, bu başımıza gelenlerin tamamının temel sebebidir. avrupa milletleri "vatandaş olma bilincini" ve bireysel özgürlükleri elde ederken bu ülke hala savaşlarla kan akıtmakta idi. ne yazık ki coğrafi keşiflere, rönesansa, reforma, sanayi devrimine geç kaldığımız gibi kişisel hak ve özgürlük bilincine, hizmetkar devlet anlayışına, birey olma farkındalığına hala ulaşamadık.

  devlet bizim için hala bir hükmeden ve başımızda devleti yöneten bir baba figürüne muhtacız.

  devlet kutsal ve ne yaparsa yapsın ona boyun eğme mecburiyetimiz var görüşü hala baskın.

  hala en kutsal değerin "insan" olduğu bilincine varamadık.
 • aydınlanmanın ve bireyciliğin topraklarımıza uğramayı becerememesinden kaynaklanan üzücü bir durumdur. "padişahım çok yaşa" anlayışının mirası olarak kendisini günümüzde "çalıyorsa benden çalıyor" ve benzeri haykırışlarla göstermektedir.
 • şu memlekette başımıza gelen bilcümle musibetin yegane sebebidir.

  itibardan tasarruf olmaz denir; inşa edilir koca bir saray, saray ki adı ak saray olup, aksaray ili kadar para yutar; tebaa, "elbet olacag, gosgoca dövlet, heç itibardan tasarruf olur mu? olacag gi gorhacaglar görüncek... " buyurur.

  iğneden ipliğe zam yapılır; bugün bire aldığın, bir hafta sonra beş olur, dolmaz pazarlarda fileler, içinde üç parça taam olan torbalar deve yükü paradır artık; bırak ses çıkarmayı, sızlanmayı, aynı tebaa devekuşu taklidi yapar, gömer kuma kafayı.

  eloğlu fezaya tomofil gönderir; gider aydededen moloz getirir, yapar edevatını yola revan olur da elin kuyruklu sitaresine dalgamotorunu oturtur, mensubu olduğun tebaa, o sıralarda "hocam, dübürümden su duhul olur ise, orucum bozulur mu?" sorusunun cevabı ile meşguldür.

  velhasılıkelam; "ne zaman anlar isek, bizim millet onların vekil olduğunu"; o zaman döner bu devran. yoksa, epey uzunca bir süre sağmal bir tebaa olmak zorunda kalacağız. yararlanacaklar, hem etimizden hem sütümüzden hem de... neyse ...
 • doğru önermedir. biz zannediyoruz ki osmanlı yıkıldı cumhuriyet kuruldu, rejim değişti, halkın egemen olduğu yönetim anlayışı geldi vs vs.
  yok öyle birşey. rejim dediğin 1 günde değişir fakat kültürün değişmesi çok uzun zaman alan bir süreç. anadolu insanı hala tebaa zihniyetinde. zaten ülkedeki kronikleşmiş problemlerin kökeninde de bu yatıyor bence. devlete olağanüstü bir kutsiyet atfediliyor. keza aynı şekilde devletten korkuluyor. bu coğrafyada halk devlet içindir, devlet de bir avuç zumre için. şimdilerde yeni hanedan bulunmuş bile.