şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aydınlanmanın ve bireyciliğin topraklarımıza uğramayı becerememesinden kaynaklanan üzücü bir durumdur. "padişahım çok yaşa" anlayışının mirası olarak kendisini günümüzde "çalıyorsa benden çalıyor" ve benzeri haykırışlarla göstermektedir.
  • şu memlekette başımıza gelen bilcümle musibetin yegane sebebidir.

    itibardan tasarruf olmaz denir; inşa edilir koca bir saray, saray ki adı ak saray olup, aksaray ili kadar para yutar; tebaa, "elbet olacag, gosgoca dövlet, heç itibardan tasarruf olur mu? olacag gi gorhacaglar görüncek... " buyurur.

    iğneden ipliğe zam yapılır; bugün bire aldığın, bir hafta sonra beş olur, dolmaz pazarlarda fileler, içinde üç parça taam olan torbalar deve yükü paradır artık; bırak ses çıkarmayı, sızlanmayı, aynı tebaa devekuşu taklidi yapar, gömer kuma kafayı.

    eloğlu fezaya tomofil gönderir; gider aydededen moloz getirir, yapar edevatını yola revan olur da elin kuyruklu sitaresine dalgamotorunu oturtur, mensubu olduğun tebaa, o sıralarda "hocam, dübürümden su duhul olur ise, orucum bozulur mu?" sorusunun cevabı ile meşguldür.

    velhasılıkelam; "ne zaman anlar isek, bizim millet onların vekil olduğunu"; o zaman döner bu devran. yoksa, epey uzunca bir süre sağmal bir tebaa olmak zorunda kalacağız. yararlanacaklar, hem etimizden hem sütümüzden hem de... neyse ...