• an itibariyle beni bir kafka romaninin icine isinlamis kurum, halen oradayim, bir zahmet gelip cikarin.

internetten bilet alayim dedim, son etapta onay sayfasi cikmadi, page timeout hatasi verdi. biraz bekledim olasi emailler icin, gelmeyince ayni islemi tekrarladim, ayni noktada yine hata verdi.

dedim bunlar kesin ıp'leri kontrol ediyorlardir, kredi kartinin ulkesiyle uymayinca hata mesaji vermeye calisiyorlardir, ama bu isi 3 kurusa calisan bir stajyere yiktiklarindan dogru duzgun bir hata sayfasi bile cikmiyordur. bir vpn vasitasiyla baska bir ulke ıpsinden girdim, bu sefer islem basariyla bitti. ama basariyla biterken ile ufak bir pop up penceresinde "problem" yazisi cikti. saka gibi.

tam rahatladik derken birkac dakika icinde yaptigim uc islem icin de rezervasyon onay emailleri gelmeye basladi. ulan ne dandik sistem. hem onay sayfasini gosteremiyor, hem de rezervasyonu yapiyor, ustune onay emailini de yollamasi 30 dakikayi buluyor. 30 milyon dolarlik hisse senedi satmanin 1 milisaniye surdugu bir dunyada 30 dakika ne yapiyor acaba bunlar, sorgu yaptiklari veritabanlari komurle mi calisiyor nedir.

nurtopu gibi ücüz rezervasyonumla bir sure komsulara hava attim, sonra online iptal etmeye calistim, "ederiz ama islem bedelini vermeyiz" diyor sistem. haydaa, gaspciya bak. o 10 liralar birike birike messi'ye reklam parasi oluyor herhalde.

10 lira icin inat ettim, gittim sikayet formu dolduruyorum. guzel secenekler koymuslar, rezervasyon -> talep -> bana geri donsunler vs vs, sonra derdimi anlattim, kopya olan rezervasyon numalarini yazdim, yollaya bastim ve yollanamamasini izledim. herif yine hata verdi: "hatali bir islem gerceklestirdiniz, geri donus". ben mi gerceklestirdim it, sen yapamadin? neyi yapamadigini da yazmiyor. neyse, hicbir halta yaramasa da en azindan hata mesaji var. yapilacak tek seyi yapip geri dondum, yazdiklarim gitmis.

denemek icin kisa bir cumleyle ayni islemi tekrarladim, yine hata. baska bir geri bildirim formunu denedim (daha genel bir form), bu sefer iyice costu, en sonunda hata vermekle kalmiyor, dropdown menulerden secenekler yaptikca 404 hatalari veriyor. (sehir = istanbul deyince havalimani listesini guncelleyecek, onu beceremiyor kendi sunuculariyla baglanti kuramadigi icin)

deliricem. "web siteniz hakkinda sikayet ve talepte bulunacagim, ama sitenin dandikliginden dolayi sikayet formu calismiyor" diye baska baska formlar dolduruyorum ve onlar da calismiyor.

internetten hayir yok, gittim bunlarin call center'ini aradim. 444 0849. 1 dakika filan otomatik mesaj dinledik, sonra cat diye biri acti. sasirdim, bir iki gun bekleriz saniyordum, erzaklari depolamistim. derdimi anlattim, karsimdaki de epey profesyonel ve ne yaptigini bilen biri izlenimini verdi, umutlandirdi beni, bilgilerimi aldi, birtakim tus sesleri geliyor, ilerleme isaretleri bunlar. adam bilgiye ac, surekli soruyor, uyelik numaralari, bilet kodu, rezervasyon numaralari hepsini istiyor, butun alfanumerik bilgi dagarcigimi olaganca hizla kodluyorum. suratimin rengi dahil, durumum ayni su: http://www.youtube.com/watch?v=ipphyjkxnpc

ve cevab verdi: sistemimiz guncelleniyor, hicbir bilginize ulasamiyorum, bir 15 dakka sonra arayin.

psikopat iste. bastan soylemiyor. o kadar kodla ben skynetle tum felsefe tarihini tartisip bitirmis olurdum. aradim 15 dakika sonra, tabii ki guncelleme bitmemis. 90'lara donmek ne guzel, "guncelleme"nin sihirli bir sozcuk oldugu, soylenince akansularin ve 200 ulkeye ucus yapan hayvan gibi bir havayolunun hem internet sistemlerinin hem de telefon sebekesinin durdugu o masum yillar.

simdi ariyorum, bu sefer hatlar dolu sanirim. bence thy diye birsey yok aslinda. yani o web sitesi herhalde ikisi hata mesaji veren toplam dort sayfanin kombinasyonlarindan olusuyor ve cayman adalarinda isaretsiz bir depodaki bir sunucuda host ediliyor. call center desen hindistan'daki bir kadinin evinden islettigi bir kobi sanirim. o da hatlar karisti saniyor ne zaman biri ucuslar icin arasa, derdi kozmetik satmak aslinda. thy ile daha once uctum diye hatirliyorum ama ustune kirmizi rujla thy yazilmis bir lufthansa ucagi da olabilirdi. yedigimiz yemekler, hostesler filan hepsi ayni yalanin bir parcasi olmali. ankara eskisehir treninde giderken cayimiza ilac atip uyuttular, inception yaptilar, thy'nin dunya capinda, profesyonelce isletilen bir kurum olduguna inaniyorum o yuzden yillardir, baska bir aciklamasi olamaz bunun.
  • thy'nin boeing 777'sini air canada'nın 767'si ile karşılaştır, saçma sapan bok at, sen mal olma da thy kötü olsun. o da güzel tabi.

thy'nin 777'si:

http://www.seatguru.com/…ines_boeing_777-300_v2.php

air canada'nın 777'si:

https://www.aircanada.com/en/about/fleet/77w.html
    (uyanıklık yapmadan "three cabin configuration - international" yerleşimine bakılacak)

thy ekonomiyi 3-3-3 dizerken air canada 3-4-3 dizmiş. thy'de comfort class var, air canada'da premium economy.

ve gelelim zurnanın zırt dediği yere, thy'de koltuk genişliği 18 inç, öndeki koltukla mesafe 31-32 inç. air canada'da nasıl mı? koltuk genişliği 17 inç, öndeki koltukla mesafe 31 inç. ama air canada daha rahat. neden? çünkü yavşaklık bedava.
  • sabah radyoda bu kuırumdan bir yetkilinin açıklamasına denk geldim. aşağı yukarı şöyle bir şeydi:

"uçaklarımız artık suriye üzerinden uçmayacak. sağından veya solundan dolanacak"

sağ sol ne lan, amk doğu batı bile demeye kafası basmayan ilkokul çocuğu gibi düşünen adamlara açıklama yaptıran şirket. he yavrum camiiyi geçince sağda di mi?

ekleme: ahan da size kaynak
  • havacilik sektorunu dolmus ile karistiranlar tarafindan elestirilmektedir.

senin biletinin barkodunu sisteme giremeyecek, nasil alsin seni ucaga? bos koltuk var hadi gec yine iyisin ;) mi diyecek. ucak dusse yolcu listesinde adin yok. ucagi kaciracak teror eylemi yapacak olsan orada oldugunu bilen yok.
  • avrupa'nın en hızlı adsl'i bizde diyen bakana inanan gerizekalılar olabileceği gibi bu şirketin de akp'den önce esamesi okunmayan, şimdiyse avrupa'nın en büyüğü olduğuna inanan beyinsizler de çıkacaktır.
  • sene 1970 suları. doğu anadolu bölgesinden biri istanbul'a göç eder ve topkapıdaki üst geçidin üzerine çıkar.
    gördüğü insan ve araç kalabalığından etkilenip, "bu kadar insan burada ne arıyor?" sorusunu sorar,
    kendine baksa cevabını bulacağı bir sorudur bu.

şöyle ki, devletin ve hükümetin millet tanımını anlamaya çalışan biri olarak;
    thy çalışanları eylem yapınca, milleti zor durumda bırakıyorlar,
    doktorlar yapsa yine millet zor durumda kalacak,
    işçiler yapsa yolları işgal edip, devlet üretimini sekteye uğratıyorlar,
    başka gruplar yapsa devleti bilmem kaç lira zarara uğrattılar falan derler.
    kim arkadaşım bu millet. bu a.q milleti bu gruplardan oluşuyor zaten.

zorunda olmadığım müddetçe kullanmayacağım havayolu şirket olmuştur.
    başarılarının devamını diliyorum.
  • ankara-berlin arası direkt uçmayan havayolu.

keşke daha fazla para verse de iq'su 30'dan fazla olan birilerini ekşi sözlük yalaka kadrosuna atasa.

bu 30 iq'lu kiralık göt yalayıcılar, thy'nin yaz aylarında gurbetçiler için yaptığı 3-5 tane charter tadındaki direkt seferi sana bana yutturmaya çalışır.

hani şu lufthansa var ya, hani şu thy'den çok korkan alman firması. hah işte o firma sene boyunca her gün 2 sefer münih-ankara uçuyor. yaz aylarında her gün 1 sefer frankfurt-ankara uçuyor.

dünyanın en büyüklerinden lufthansa sanki zararına uçuyor, akılsız lufthansa ama thy süper zeka, 82 yıllık şirket yöneticilerinin maşallahı var.
  • eğer havalimanına erken gittiniz ve bir önceki uçağa binmek istiyorsanız gideceğiniz yer kapı değil, check in kontuarıdır. thy ile defalarca kez erken saatteki uçakta yer olduğu için -hemen hepsinde bir fark vermeden- yeni biletleme ve check in yapabilmişimdir.

havacılığı topkapı bağcılar minibüs hattı gibi görmeyiniz efendim, uçak dediğiniz nane kapısından kafayı uzatıp "kaptan yer var mı?" diyeceğiniz bir taşıt değildir.

edit: ayrıca bagajların ne olacak canikom?
  • herseyi anliyorum da, ustelik iyi yemege oldukca duskun biri olarak havayolundan beklentisi yemek olan insani anlamiyorum. havayolundan guvenlik ve guvenilirlik arayin canim kardesim. yemegi inince de yersiniz.

bu yuzden mumkun oldugunca kullanmadigim havayoludur.

edit: guvenlik ile guvenilirlik de ayni sey degil.
  • kabinin ortasında pantolonun fermuarını açıp şimdi buraya yapıyorum siz bilirsiniz diyerek ön tuvaleti kullanmaya çalışan bir yolcu kitlesi olan milli havayolu şirketi. düşünün nasıl denyolarla uğraşmak zorunda kalıyorlar. bence de siz bunlarla uçmayın. gidin lufthansa'yla uçun. bu denyolukları ve şımarıklıkları alman hosteslere de yapın bak napıyolar sizi. ikiyüzlüler.
hesabın var mı? giriş yap