• artık hiç promosyon yapmayan ve avrupa 2-3 saatlik uçuşları taban fiyat 1500-2000 lirası civarı satan havayolu. 700-800 lira bilet olayı tarih olmuş.
  • aralık sayısında avrupa’daki noel pazarları’nı anlatan 8 sayfalık bir dosya hazırlayıp, bu sayfaların hiçbir yerinde sıcak şaraplardan bahsetmemiş bir dergiye sahip havayolu. bu da gerçekten çok çaba gerektiren bir başarı, saygı duydum. gerçi noel pazarları’nı anlatmaları da bir şey, detaylara takılmamak lazım.
  • şu anda filosu zirvelere oynayan diğer firmalara göre çok geride ve sıkıcı kalmıştır. a350 ve b787 leri filosuna katmakta çok geç kalmış, hiç bir zaman da jumbo almayarak, superbowl’da bile reklam vermiş bir firmaya göre yarattığı algıdan çok farklı bir görüntüye bürünmüştür.

hiçbir a330 bir yolcuyu heyecanlandıramaz. b777-300er leri sayesinde hala prestijini korumaya çalışmaktadır.

havacılık endüstrisinin en önemli ödülü 2018 skytrax ödüllerinde onikincilikten onsekizinciliğe gerilemiştir. sadece en iyi güney avrupa havayolu ve business class lounge ödülünü alabilmiştir.

bu demek değildir ki thy kötü bir havayolu şirketidir, bu şu demektir; thy daha iyi olmalıdır, çünkü senelerdir reklamlara harcadığı parayla yarattığı algıyla geri dönüşü ancak böyle alabilir.
  • en guvenli havayollari siralamasinda listeye giremeyen bayrak tasiyici havayolumuz.

liste
  • thy'nin geniş gövdeli jumbo jet alacak imkânları elbette fazlasıyla mevcut. ancak tüm bunları gerçekleştirmek için ülke bazında ciddi anlamda bir altyapı eksikliği var. örneğin bir airbas a 380'in ideal koşullarda inebileceği sadece 1 tane havaalanı var ve o da zaten yapım aşamasında. diğer handikap ise; bu geniş gövdeli jumbo jetlerin rutin bakım işlemlerinin yapılacağı bir hangar bulunmayışı. işte thy'nin elini kolunu bağlayan durumlar bunlar ve çok ciddi ölçekli yatırımlar gerektiriyor.

ancak bir konuda hakkını vermek lazım. iş insanlarının da dediği gibi, üst düzey bir ürünü reklamsız piyasada tutmaktansa, orta düzey bir ürünü büyük reklam yatırımlarıyla piyasada tutmayı tercih etme politikasını gayet iyi uygulamaktadır. büyük ekonomileri sayesinde gelişen diğer havayolu şirketleri ile tam manasıyla yarışamasa da, hâlen düynada güvenilir ve tercih edilen havayolu şirketleri arasında yerini almaktadır.

edit: düzeltme
  • sonunda istanbul - mexico city hattını açıkladılar. açıldığında thy'nin en uzun rotası olacak.

tk 181 21/08/2019 25/08/2019 ..3.5.7 ist 20:55 4:10 mex +1

tk 181 22/08/2019 26/08/2019 1..4.6.mex 05:30 7:50 cun

tk 181 22/08/2019 26/08/2019 1..4.6. cun 09:20 5:25 ist +1

rota ist-mex- cun*- ist şeklinde olacak.

uçak cancun'da yakıt alacak. çünkü mexico city'nin rakımı* yüzünden boeing 787 buradan, bu mesafe için tam ağırlıkla kalkış yapamıyor.
  • meksika hattını dört gözle bekleyen escobarları ortaya çıkaran hava yolu şirketi*
    lan bi insan niye meksika hattının açılmasını bekler(şaka tabii ki, güle güle gidin)
  • türkiye’den ulaşılan müşteri hizmetlerinde hintli çalıştırdığını tahmin ettiğim hava yolu şirketi.

türkiye-amerika uçuşu için biriyle görüşmemiz gerekiyordu. amerikalı olan nişanlım kendi uçuşu ile ilgili sorunu kendisi çözmek istediği için türkiye’de olduğu sırada müşteri hizmetlerini aradı ve ingilizce menüye bağlandı. ama böyle iğrenç bir ingilizce olamaz. “benim adım cem” dedi ama o konuşan çok büyük bir ihtimalle hintliydi tam bir hint aksanı vardı, türklerin ingilizce aksanını hepimiz biliyoruz, türk olsa ben en azından bir nebze anlardım. ben de adamın ingilizcesini anlamadım, sonra telefonda “türkçe konuşabilir misiniz?” dedim ve karşıdaki bana sadece ingilizce yardım edebileceğini söyledi. belki kurallar gereği ingilizce menüdeyken türkçe konuşulmuyor ama bir şüphe uyandırmadı değil. bir kaç kişinin daha leş ingilizcesi ile muhattap olduktan sonra telefonu ben aldım ve türkçe menüden çözmemiz gereken sorunu çözdüm. biraz daha seçici davranmalılar, gerçekten anlaşılmayacak bir ingilizceleri var. thy daha önce yaşadığım bir kaç şeyden sonra da gözümde kurumsallığını yitirdi.
  • bazen ilginç olaylara gebedir bu havayolu!

• dünyanın en büyük dokuzuncu hava yolu şirketidir. *

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap