şükela:  tümü | bugün
 • esenboğa havalimanı dış hatlar terminali böyle boş dururken neden başlatılmaz merak edilendir.

  senin hubın istanbul olabilir ve aktarmalı uçuşlar sayesinde başka ülkelerden gelen yolculara yönelik olarak böyle bir uygulama yapıyor olabilirsin ama sen bugün istanbul'dan-new york'a 3 sefer düzenliyorsun. ve eminim bunlardan günde en az 1 tanesini dolduracak kadar yolcu anadolu'nun çeşitli yerlerinden istanbula gelerek amerika'ya gidiyor.

  bu uçuşlardan bir tanesini ankara çıkışlı yapsan, yüzlerce insanın istanbula gitmesini önleyeceksin. onların oluşturduğu trafiği hem şehirde, hem de havaalanında azaltmış olacaksın. böylelikle aslında bu operasyon rahatlığı sayesinde sen de rahatlamış olacaksın. e neden duruyorsun be kardeşim?

  edit: birazdan bu başlıkta her gün "istanbul çok doldu, artık kaldırmıyor yeaa" diye ağlayan tiplerin, bu uçuşa karşı çıkmalarını okuyacaksınız.

  ha bir de, ben nereden bileyim ulan yolcu sayısını? 10'dan fazla amerika'ya gittim geldim. önümüzdeki 4-5 yıl içinde bir o kadar daha gider gelirim. hepsinde de ankara'dan istanbula gitmek durumunda kalıyorum. bu böyle bir fikir ortaya atmak için yeterli değil mi? hayır karşı çıkıyorsan sen paylaş sayıları da görelim!

  editto: pardon, miles&smiles hediye elite kartı olan var mı?
 • (bkz: frekans)
 • benzer bir mantıkla düşünürsek, istanbul hava yolu yükünü azaltmak için bazı uçuşları kocaeli bursa tekirdağ gibi çevre illere aktarabilirler. ama bundan önce bu diğer hava yollarını istanbul ile otobanlar ile bağlamak gerek.
 • o kadar ilginç ki.. ankara'yı cazibe merkezi yapıp iş dünyasını turistleri çekmek amacında olduğunu söylüyor bizi yönetenler ama aynı zamanda bddk, spk merkez bankası gibi kuruluşlar istanbul'a taşınıyor. esenboğa bomboş ama şirketler buradan yurt dışına uçmaya zorlanmıyor. birçok uluslararası toplantı konferans başbakanlık ve cumhurbaşkanlığınca istanbul'da yapılıyor. ankara'yı sevmiyorum ama madem öyle bakanlık binalarını sarayı da taşıyalım olsun bitsin.
 • ankara'dan dünyanın birçok yerine birçok kereler seferler denendi, kimisi daha başlamadan kaldırıldı. anadolujet ilk seferlere başladığı zamanlarda viyana'dan londra'ya birçok noktaya uçuyordu, kaldırdı.

  thy'nin başlattığı (ya da başlatamamış mıydı?) ankara - atina seferleri ne oldu? borajet'in başlattığı ankara - beyrut seferleri nerede?

  ankara'da dış hatlar birkaç hatla sınırlı kalmaya mahkum, ankara'da öyle bir potansiyel yok. kaç kere denendi olmadı.

  ankara - new york için, koca koca uçakları boş boş kaldırıp, indirmeye sefer mi koyacaklar? ankara dış hatlar, gurbetçilere, kıbrıs ziyaretçilerine (ki o kıbrıs uçakları bile dolmuyor doğru dürüst) ve ticari sebeplerle açılmış birkaç hattın yolcularına servis vermeye mahkum olarak devam edecek hayatına.

  ato falan boşuna uğraşıyor. (kendileri ankara'nın tepesinden geçen uçak sayısını hesaplayıp, "bunlara burayı indirsek var ya, piyuuu" gibi akıllara zarar bir öneride de bulunmuşlardı, o uçaklar muhtemelen yozgat'ın üzerinden de geçiyorlar, oraya da iniversinler diye el büyütmüştüm ben de). bir de ankara'yı unesco'ya sokmaya çalışıyorlar, yapmayın etmeyin, unesco eskaza sokacak ankara'yı listeye, turistler gelecek, ayıp yani. unesco'ya güvenleri kalmayacak sonra. yeri gelmişken söyleyeyim dedim.

  gerçekten bir de istatistiği varsa paylaşılsın, umarım, umarım öyledir ama, anadolu'nun nerelerinden her gün bir uçak dolusu insan new york'a gidiyor?

  son olarak, thy daha istanbul dışında iç hat uçuşu yapmıyordu en son ankara'dan, bırakın new york'u, o durum değişti mi, ondan haber verin?
 • zorlama bir şekilde köyden başkent yaparsan bu olur amk. ne olacaktı ya? kim doldurur lan uçağı. düşün tüm bakanlıklar toplanmış durmuş, bir sürü diplomat var, üniversiteler vs. ama hala yoğunluk patates! niye? lan oğlum istanbul ile ankara bir olabilir mi? medeniyetlerin başkenti ile allah'ın köyü, zorlama başkent aynı kefeye konur mu?
 • olmaması normaldir.

  2013 verilerine göre ankara-new york arası yolcu sayısı, günlük iki yönde 50-60 kişiydi. yani giderken ortalama 25-30, dönüşte de 25-30 kişi oluyor.

  istanbul için bu rakam çift yön için 600, tek yön için 300. transferler hariç. mevsimine göre günde 2-3 sefer ile uçan thy'nin 700 ila 1000 kişi arası kapasitesi var bu hatta. doluluk oranı genelde %80'in üstünde.

  ankara'da 2016'da taş çatlasın 70 yolcu olsun. işte bu yüzden uçuş yok sevgili yazar karşim.

  ankara'nın uçuşlara ihtiyacı olduğuna katılıyorum ama ankara'nın gerçekten yolcu potansiyeli çok az. rakamları incelediğiniz vakit kabak gibi ortaya çıkıyor.

  hadi thy'nin merkezi istanbul, o yüzden uçmuyor. peki kaç tane avrupa havayolu şirketi türkiye'nin başkentine uçuyor? bi de ona bakın.

  basit bir örnek olarak, lufthansa'nın almanya'nın başketi ve en büyük şehri olan berlin'den nerelere uçtuğuna bakın.
 • thy'nin sadece new york'a değil bir çok avrupa şehrine de ankara'dan direk uçuş yapması gerektiğini düşünüyorum. ankara'da yaşayan ve sık yurtdışına giden birisi olarak istanbul-ankara uçuşlarının çoğunda uçağın büyük kısmının yurtdışı aktarma yolcusu olduğunu görüyorum. diğer anadolu şehirlerine gidenleri saymıyorum. istanbul'da mevcut kalabalık yetmezmiş gibi boşuna bir kalabalık daha oluşuyor.
  önemli destinasyonlara hem ankara'dan hem istanbul'dan direk uçuş olmalı. istanbul uçuşu istanbul ve yurtdışı aktarmalar için (mesela bakü-istanbul-new york), ankara da ankara ve anadolu aktarmaları için kullanılmalı (mesela adana-ankara-paris).
  böylece istanbul'un da yükü azaltılmış olur.
  4 milyon nüfuslu bir başkent düşünün ki havalimanının dış hatlar terminali sadece hacca gidenlere hizmet versin.. bir başkent düşünün ki paris'e, londra'ya direk sefer olmasın..
 • uzak bir yerden adamı getirip hiçbir yere uçamayacağı bir hava alanına bırakmak mallıktır. çok anlamam bu işlerden ama herhalde new york'tan ankara'ya gelen adam burada bir halt var sanır. bakar ki herhangi bir yere uçmak için yine bir hub'a gitmesi gerekir. o da istanbul. lan ben o zaman niye ankara'ya geldim ki der.

  değil mi akıllı abicim benim.

  uzun mesafelerde yolcu taşımacılığında sanırım hub'lara dayanmak, hem ekonomik hem de yolcu-dostu olacaktır.

  thy'nin amerika uçuşlarını çokça transit yolcuların kullandığını biliyoruz. bilmiyor muyuz yoksa?