şükela:  tümü | bugün
 • esenboğa havalimanı dış hatlar terminali böyle boş dururken neden başlatılmaz merak edilendir.

  senin hubın istanbul olabilir ve aktarmalı uçuşlar sayesinde başka ülkelerden gelen yolculara yönelik olarak böyle bir uygulama yapıyor olabilirsin ama sen bugün istanbul'dan-new york'a 3 sefer düzenliyorsun. ve eminim bunlardan günde en az 1 tanesini dolduracak kadar yolcu anadolu'nun çeşitli yerlerinden istanbula gelerek amerika'ya gidiyor.

  bu uçuşlardan bir tanesini ankara çıkışlı yapsan, yüzlerce insanın istanbula gitmesini önleyeceksin. onların oluşturduğu trafiği hem şehirde, hem de havaalanında azaltmış olacaksın. böylelikle aslında bu operasyon rahatlığı sayesinde sen de rahatlamış olacaksın. e neden duruyorsun be kardeşim?

  edit: birazdan bu başlıkta her gün "istanbul çok doldu, artık kaldırmıyor yeaa" diye ağlayan tiplerin, bu uçuşa karşı çıkmalarını okuyacaksınız.

  ha bir de, ben nereden bileyim ulan yolcu sayısını? 10'dan fazla amerika'ya gittim geldim. önümüzdeki 4-5 yıl içinde bir o kadar daha gider gelirim. hepsinde de ankara'dan istanbula gitmek durumunda kalıyorum. bu böyle bir fikir ortaya atmak için yeterli değil mi? hayır karşı çıkıyorsan sen paylaş sayıları da görelim!

  editto: pardon, miles&smiles hediye elite kartı olan var mı?
 • ünlü istatistikçi, mühendis, yazar vs. olanedwards deming'in sözlerini akıllara getiren yazılar içeren konudur efendim:

  in god we trust, all others must bring data

  beyler, bugün pegasus'u, türk hava yolları, ulan borajet'i bile, sırf bu rota planları için senede yüzbinlerce, belki de milyonlarca tl para harcayıp mühendisler tutuyor, hesaplar yaptırıyor, verileri inceliyor, kamuoyu yoklamaları, araştırmalar yaptırıyor. tahminime göre, yeni bir hat açılma kararı için yapılacak olan 10 kişilik ve 3 saat süren kıçı kırık bir toplantının bile bedeli 1.500 tl'yi geçiyor.

  sizin savunma yönteminiz ise "ankara ve çevresinde 9 milyon insan var amuğa goym... her gün new york'a giden 100 adam yok mu amuğakoym???.."

  lan olsa bu adamlar zaten bir pazar imkanı varken niye girmesin? adamlar talep var diye her gün istanbul'dan lüksemburg'a, beyrut'a ne bileyim sikimsonik yerlere uçak kaldırıyor. new york'a mı kaldırmayacak?

  gene edwards deming'in sözüyle kapatalım:

  "without data, you are just another person with an opinion"
 • ankara'dan dünyanın birçok yerine birçok kereler seferler denendi, kimisi daha başlamadan kaldırıldı. anadolujet ilk seferlere başladığı zamanlarda viyana'dan londra'ya birçok noktaya uçuyordu, kaldırdı.

  thy'nin başlattığı (ya da başlatamamış mıydı?) ankara - atina seferleri ne oldu? borajet'in başlattığı ankara - beyrut seferleri nerede?

  ankara'da dış hatlar birkaç hatla sınırlı kalmaya mahkum, ankara'da öyle bir potansiyel yok. kaç kere denendi olmadı.

  ankara - new york için, koca koca uçakları boş boş kaldırıp, indirmeye sefer mi koyacaklar? ankara dış hatlar, gurbetçilere, kıbrıs ziyaretçilerine (ki o kıbrıs uçakları bile dolmuyor doğru dürüst) ve ticari sebeplerle açılmış birkaç hattın yolcularına servis vermeye mahkum olarak devam edecek hayatına.

  ato falan boşuna uğraşıyor. (kendileri ankara'nın tepesinden geçen uçak sayısını hesaplayıp, "bunlara burayı indirsek var ya, piyuuu" gibi akıllara zarar bir öneride de bulunmuşlardı, o uçaklar muhtemelen yozgat'ın üzerinden de geçiyorlar, oraya da iniversinler diye el büyütmüştüm ben de). bir de ankara'yı unesco'ya sokmaya çalışıyorlar, yapmayın etmeyin, unesco eskaza sokacak ankara'yı listeye, turistler gelecek, ayıp yani. unesco'ya güvenleri kalmayacak sonra. yeri gelmişken söyleyeyim dedim.

  gerçekten bir de istatistiği varsa paylaşılsın, umarım, umarım öyledir ama, anadolu'nun nerelerinden her gün bir uçak dolusu insan new york'a gidiyor?

  son olarak, thy daha istanbul dışında iç hat uçuşu yapmıyordu en son ankara'dan, bırakın new york'u, o durum değişti mi, ondan haber verin?
 • havayollarinin sefer koyarken dikkate aldigi argumanlari bir sehrin sirf baskent veya buyuk/yogun sehir olmasi saniyor ve thy'nin ankara'dan yurtdisi seferlerini bilincli olarak artniyet sebebi ile yapmadigini dusunuyorsaniz lufthansa'nin berlin'den yaptigi ucuslari bir inceleyiverin.

  ha olursa iyi olur tabii olmamasinin sebebi her zaman ilk akliniza gelen olmayabilir.
 • o kadar ilginç ki.. ankara'yı cazibe merkezi yapıp iş dünyasını turistleri çekmek amacında olduğunu söylüyor bizi yönetenler ama aynı zamanda bddk, spk merkez bankası gibi kuruluşlar istanbul'a taşınıyor. esenboğa bomboş ama şirketler buradan yurt dışına uçmaya zorlanmıyor. birçok uluslararası toplantı konferans başbakanlık ve cumhurbaşkanlığınca istanbul'da yapılıyor. ankara'yı sevmiyorum ama madem öyle bakanlık binalarını sarayı da taşıyalım olsun bitsin.
 • thy'nin sadece new york'a değil bir çok avrupa şehrine de ankara'dan direk uçuş yapması gerektiğini düşünüyorum. ankara'da yaşayan ve sık yurtdışına giden birisi olarak istanbul-ankara uçuşlarının çoğunda uçağın büyük kısmının yurtdışı aktarma yolcusu olduğunu görüyorum. diğer anadolu şehirlerine gidenleri saymıyorum. istanbul'da mevcut kalabalık yetmezmiş gibi boşuna bir kalabalık daha oluşuyor.
  önemli destinasyonlara hem ankara'dan hem istanbul'dan direk uçuş olmalı. istanbul uçuşu istanbul ve yurtdışı aktarmalar için (mesela bakü-istanbul-new york), ankara da ankara ve anadolu aktarmaları için kullanılmalı (mesela adana-ankara-paris).
  böylece istanbul'un da yükü azaltılmış olur.
  4 milyon nüfuslu bir başkent düşünün ki havalimanının dış hatlar terminali sadece hacca gidenlere hizmet versin.. bir başkent düşünün ki paris'e, londra'ya direk sefer olmasın..
 • olmaması normaldir.

  2013 verilerine göre ankara-new york arası yolcu sayısı, günlük iki yönde 50-60 kişiydi. yani giderken ortalama 25-30, dönüşte de 25-30 kişi oluyor.

  istanbul için bu rakam çift yön için 600, tek yön için 300. transferler hariç. mevsimine göre günde 2-3 sefer ile uçan thy'nin 700 ila 1000 kişi arası kapasitesi var bu hatta. doluluk oranı genelde %80'in üstünde.

  ankara'da 2016'da taş çatlasın 70 yolcu olsun. işte bu yüzden uçuş yok sevgili yazar karşim.

  ankara'nın uçuşlara ihtiyacı olduğuna katılıyorum ama ankara'nın gerçekten yolcu potansiyeli çok az. rakamları incelediğiniz vakit kabak gibi ortaya çıkıyor.

  hadi thy'nin merkezi istanbul, o yüzden uçmuyor. peki kaç tane avrupa havayolu şirketi türkiye'nin başkentine uçuyor? bi de ona bakın.

  basit bir örnek olarak, lufthansa'nın almanya'nın başketi ve en büyük şehri olan berlin'den nerelere uçtuğuna bakın.
 • istanbul'a 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapıldıktan sonra değil ankara-newyork uçuşu koymak, dua edin ankara-izmir uçuşlarını buraya taşımasınlar
 • bence icinizdeki hevesi kirmak istemem ama ıstanbul'a 3. havalimani yapan adama kalkip ankaradan newyork deme onu da gece kapatir, antalya'ya ucmak icin alanyaya gidersin... en iyisi havalimani var sukurler olsun de gerisini allah affetsin
 • cok mantikli istek. elestirenler herhalde bu hatlarda pek ucmamis istanbul yolcularidir. sorsan kendileri (ve tüm mantik sahibi insanlar) sikayet eder, istanbul havalimanlarindaki alt alta üst üste kalabaliktan. ama cözüm önerilerine sirtimizi dönelim, hatta kücümseyelim, cünkü diger sehirler cok rerörö.
  birisi yukarda sormus, birak thy'yi hangi yabanci havayolu sirketi ankara'ya direk sefer düzenliyor diye. sanirim amaci kücümsemekti. hemen cevap vereyim: lufthansa ve ek olarak alt sirketi germanwings.
  farkli bir örnek vermek gerekirse, istanbul'dan kalkan bir cok yurtdisi pegasus seferini yari yariya bos gördü bu gözler ama ankara'ya direk ucan hic bir germanwings ucagini bos görmedim kardesim. eminim, defalarca uctum bu hatlarda. hem direk istanbul'dan hem de direk ankara'dan olmak üzere.

  amerika'ya ucak kaldirmak maliyetli is kabul ederim ama avrupa'nin belli basli sehirlerine bile ankara'dan thy ucak kaldirmiyorsa ben bunda artik art niyet ararim.
  sabiha gökcen'deki o insan kalabaligi, güvenlikten, pasaport kontrolden gecmek icin beklenilen o upuzuun kuyruklar... gercekten bi nebze azalsin istemiyor musunuz?
  her gittigimde icim daraliyor resmen.