şükela:  tümü | bugün
  • beni turk hekimlerine emanet ediniz mısra-i meşhurunda zikredilen hekim türüdür..

nedir efendiler bunca yıldır duyduğumuz söylediğimiz "türk hekimleri" meselesi..
    bakalım..

türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan hekimler var malum.. ben onlara "türk hekimler" diyorum.. daha önce hiç denemedim ama gerekirse öyle derim.. genelde "işbilmez hekimler" veya "paragöz hekimler" şeklinde anıyorum bu meslek grubunu.. her tırsak yorumcu gibi işini iyi yapan hekimleri tenzih ederim..

bir de uzmanlık alanlarına göre sınıflanırılıyor bu amcalar ve yengeler.. misal.. diş hekimleri*.. kulak burun boğaz doktorları.. vd.

gelgelelim benim bildiğim kadarıyla "türk hekimi" gibi bir tanımlama mevcut değil.. varsayalım ki var.. ne iş yapacak bu hekim.. sadece uzmanı olduğu türk hastalıklarına mı bakacak.. ya da türk olmayan hastaları kabul etmeyecek mi.. bilen varsa beri gelsin..

kendime not.. "varsayalım ki var" ne demek lan..
  • yabanci hekimlerden kat kat ustun olan hekimlerdir.

test edildi onaylandi
  • dünyada saygin bir yeri olan hekimlerdir. alman bir hocama göre bunun tek sebebi yaptiklari pratiklerdir. "türkiyede adam kesip bicene pek ses cikarilmaz" demisti. "su yoksa yüzme ögrenemezsin" diyerekte imkanlari kisitli olan mühendislerin ve bilim adamlarinin durumunu anlatmisti.

(bkz: bu da boyle bir animdir)
  • yeni bir uzmanlik dali. turklerin kendilerine has hastaliklari konusunda uzmanlasiliyor. e lazim tabi.
  • iki tür doktor tecrübem oldu. biri abd'de, diğeri de türkiye'de (ikisi de mükerrer defalar). sanırım ekseriyetle insanların hayatları hakkında fazla yargılayıcı ve hüküm verici oluyorlar. en azından bu sayede yeni zelanda'dan değil türk toplumundan geldiklerinden emin olabiliyoruz.
  • türkiye cumhuriyeti vatandaşı olup tıp fakültesi'ni bitirdikten sonra hekimlik mesleğini icra eden bireylerdir şeklinde tanımlanabilir.

yeri gelir paragözlükle suçlanırlar, yeri gelir beceriksizlike itham edilirler.

gerçek olan şudur ki; tıp fakültesine başladıkları andan itibaren zorlu bir maratonun içinde buluverirler kendilerini ve meslek hayatları boyunca da bu böyle devam eder. öğrenilmesi ve uygulanması gereken pek çok bilgi, uykusuz geceler, uzun mesai saatleri, ağır nöbetler ve harcanan bunca emeğe karşı sürekli kötü olan taraf olmak kaderidir bu insanların.

insanların dışarıdan bakıp görebildikleri kadarıyla sürekli haksız yere eleştirmesi kolaydır muhakkak; ama emin olun azımsanamayak kadar büyük çoğunluğu gerçekten insanlara küçücük bir faydaları olabilmesi için gecelerini gündüzüne katıp öyle çalışıyorlar. içlerinde kötüleri elbette vardır ama ne kadar kötü öğretmen ne kadar kötü terzi ne kadar kötü mühendis ne kadar kötü hakim varsa o kadardır.

küçük bir ayrıntı daha; onurlarını zedeleyenlere seslerini duyurmak için bugün ankara'da toplandılar.
  • bugün bir tanesi bana "çok seks yapmayın" dedi. oyşh.
  • espri yetenekleri yoktur.
  • sürekli büyük kısmı bok yoluna giden insanlar. mühendis bir tanıdığım var kendisi saf göttür öyle böyle değil. o zaman ben burada amina koyayım bütün mühendislik mesleğinin ve mühendislerin. çoğaltın şimdi siz bu ornekleri. evet aralarında orospu cocuğu da var, ibne de var, var oğlu var, ama sen gördüğün iki taneyle genelleme yaparsan bir bok olmaz senden de. gel yanıma ben sana göstereyim onlarca kaliteli adam sıkma canını.